כוח יוניפי"ל בגבול לבנון
צילום: אי-פי

בישראל פועלים להגדיל את סמכויות יוניפי"ל

בעקבות המתיחות עם חיזבאללה והמצב בלבנון, ייתכן שצרפת תסכים לדרישה להעניק לכוח השלום בדרום לבנון, סמכויות משמעותיות יותר • הקפטן שהוביל את ספינת האמוניה לכאן חדשות: "השלטונות ידעו על הסכנה"
עמיחי שטיין ורועי קייס
11 באוגוסט 2020
22:41

בעקבות המצב בלבנון, בישראל מנסים להגדיל את הסמכויות של יוניפי"ל, כוח השלום בדרום לבנון, כל שיוענקו לו סמכויות משמעותיות יותר. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם הערב (רביעי) כי בישראל מעוניינים שכחלק מהרחבת הסמכויות יורחבו האזורים בהם יוניפי"ל יסייר, והוא ייתן פחות זמן התרעה לפני הגעה למקומות השונים. 

ההערכה היא שבעקבות המתיחות עם חיזבאללה והמצב בלבנון, ייתכן שצרפת תסכים לדרישה. בעבר צרפת התנגדה להכניס שינויים שיתנו לכוח השלום "שיניים" כיוון שחששה שהדבר יפגע ביציבות בלבנון. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום עם נשיא צרפת עמנואל מקרון ושר החוץ גבי אשכנזי עם שגרירי המדינות החברות במועצת הביטחון, שאמורות לקבל את ההחלטה על חידוש המנדט של יוניפי"ל בסוף החודש.

קפטן הספינה שהובילה אמוניה לביירות: השלטונות ידעו שהסכנה קיימת

בוריס פורקושב, קפטן הספינה שהביאה את חומר האמוניום החנקתי לנמל ביירות ב-2013, אמר בשיחה עם כאן חדשות כי הוא חיכה עם הצוות שלו עשרה חודשים בנמל והבעלים של החומרים שהתפוצצו ביום שלישי שעבר לא הופיעו: "בסוף פרקנו לחוף ועזבנו. במשך שנים הבעלים לא צץ".

פורקשוב הוסיף כי "אני לא מבין למה המתינו השלטונות? הם ידעו שהסכנה קיימת". לגבי הפיצוץ עצמו של מחסן האמוניום אמר הקפטן בשיחה כי "החומר לא היה יכול להתפוצץ לבד. הייתה השפעה חיצונית. ייתכן חומר נפץ שהכניסו פנימה. ללא השפעה חיצונית זה לא היה קורה".