יאיר גולן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ח"כ יאיר גולן עובד על הקמת מפלגת שמאל חדשה בראשותו

המפלגה אמורה לכלול בתוכה אנשי כחול לבן, העבודה ומרצ שרוצים להימצא בין יש עתיד לרשימה המשותפת. לדבריו, הוא משוחח גם עם דמויות שנמצאות מחוץ לפוליטיקה
יערה שפירא
11 באוגוסט 2020
23:01

ח"כ יאיר גולן הודיע היום (שלישי) כי הוא עובד בימים אלה על הקמת מפלגת שמאל חדשה בראשותו. המפלגה אמורה לכלול בתוכה אנשי כחול לבן, העבודה ומרצ שרוצים להימצא בין יש עתיד של היום לרשימה המשותפת. לדבריו, הוא משוחח גם עם דמויות שנמצאות מחוץ לפוליטיקה כדי לצרף אנשים נוספים.

בתחילת חודש מאי פורסם בתוכנית "השבוע" בכאן 11 כי גולן שוקל להקים תנועה פוליטית שתהווה בית לשמאל הציוני. גולן, שמכהן בכנסת כחלק משיתוף פעולה עם מרצ, מאמין שהוא מסוגל לבנות מחנה פוליטי שיהיה למפלגה המייצגת את מצביעי המרכז-שמאל. במפלגות העבודה ומרצ, שעבדו יחד עם סגן הרמטכ"ל לשעבר בבחירות 2020, רואים בו "איש רציני, ערכי וראוי מבחינת דוגמה אישית".

סגן הרמטכ"ל והקצין המוערך לשעבר נכנס לפוליטיקה כחלק משיתוף הפעולה של מפלגת מרצ עם אהוד ברק בבחירות ספטמבר 2019. אולם כבר עם פרישתו מהצבא שמו הוזכר בהקשר לתנועות שמאל אחרות, ובהן מפלגת העבודה בה שקל להתמודד.

קישורו של גולן למחנה השמאל נולד בערב יום השואה התשע"ו, עת נשא דברים בטקס זיכרון ואמר: "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל ובגרמניה בפרט, אז לפני 70, 80 ו-90 שנה ומציאת עדות להם בישראל של 2016". דברים אלה עוררו תרעומת בקרב פוליטיקאים בימין, שניהלו קמפיין נגד מינויו לרמטכ"ל.