תקיפת בעזה, ארכיון
צילום: פאדי פאהד, פלאש 90

בתגובה לטרור הבלונים - צה"ל תקף ברצועת עזה

בין היעדים שהותקפו: מתחם צבאי של חמאס, תשתיות תת-קרקעיות ועמדות תצפית של הארגון. 60 שריפות פרצו היום בשטחי העוטף כתוצאה משיגור בלוני תבערה מהרצועה
איציק זוארץ וכרמלה מנשה
12 באוגוסט 2020
01:55
עודכן ב 02:25

בתגובה להפרחה של בלוני התבערה, צה"ל תקף הלילה (רביעי) יעדי טרור של חמאס ברצועת עזה. מטוסי ומסוקי קרב, יחד עם טנקים של צה"ל, תקפו מתחם צבאי של חמאס, תשתיות תת-קרקעיות ועמדות תצפית של הארגון. מצה"ל נמסר: "רואים בחומרה רבה כל פעילות טרור לעבר שטח ישראל. ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור נגד אזרחי ישראל". 

מוקדם יותר שוגרו עשרות בלוני תבערה מהרצועה, שגרמו ל-60 שריפות ברחבי עוטף עזה - מספר שיא של שריפות ליום אחד. זהו היום השישי ברציפות שבו הופרחו בלוני תבערה מהרצועה לישראל. 

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי ראש המוסד יוסי כהן שוחח עם גורמים בכירים בקטר, על רקע ההסלמה האחרונה ברצועת עזה. המוסד היה מעורב בהעברת הכסף הקטרי לרצועת עזה, דבר שאמור להביא לשקט ולרגיעה בדרום. ישראל מעוניינת לוודא שקטר תמשיך להעביר כסף גם בחודשים הבאים, ומעבר לחודש אוגוסט.

עוד פורסם כי בצה״ל נערכים להחרפת הצעדים נגד ארגון הטרור חמאס, ובישראל העבירו מסרים לחמאס: רסנו את הבלונים או שנחריף את התגובה שלנו. בין האפשרויות שנשקלות הן לצמצם את מרחב הדיג או לסגור אותו, לסגור את מעבר כרם שלום גם לכניסת דלק, לתקוף תשתיות של חמאס ולתקוף משגרי בלוני תבערה. עוד פורסם כי גורם ביטחוני העריך היום שהפרחת הבלונים מתבצעת אחרי הנחייה מפורשת של חמאס.

מוקדם יותר פורסם לראשונה בכאן חדשות כי צה"ל פרס בגבול רצועת עזה מערכת ליירוט בלונים בלייזר, בעקבות ההחמרה בטרור בלוני התבערה. בניסויים הציגה המערכת שפותחה על ידי משמר הגבול ואוגדת עזה נתונים מצויינים של 90% יירוט, אך עם זאת, כדי ליירט את כל הבלונים בהצלחה יידרשו כמה מערכות נוספות לאורך הגבול.