צילום: אי-פי
ג'ו ביידן וקמהל האריס

הבחירה של ביידן בהאריס - הברורה והמסוכנת

לצד מעמדה הבולט בקרב הדמוקרטים והיכולת להלהיב את השטח, מצביעים מהקהילה השחורה דווקא עלולים להירתע מקמלה האריס. חלק מאנשיו של ביידן אף הזהירו - היא עלולה לפתח "רוח עצמאית" אם תיבחר לתפקיד
עמיחי שטיין, פרשנות
12 באוגוסט 2020
08:18

ב-20 בנובמבר ג'ו ביידן יחגוג יום הולדת 78. אם יזכה שבועיים לפני כן בבחירות לנשיאות, הוא יהיה הנשיא המבוגר ביותר שנכנס לבית הלבן. בארצות הברית אומרים שסגן הנשיא נמצא במרחק פעימה מהנשיאות, ובמקרה של ביידן זה נכון פי כמה. עוד בתחילת הדרך ביידן הצהיר כי יבחר באישה לתפקיד סגנית הנשיא. וכשהמטרה היא להגיע ל-90% תמיכה בקרב הקהילה השחורה – כמו שאובמה הגיע – לביידן היה ברור שהוא צריך מועמדת שחורה.

מעבר להיותה ממוצא שחור ואסיאתי (אבא מג'מייקה ואם מהודו), מבין כל המועמדות של ביידן, לקמלה האריס בת ה-55 יש את היתרון הגדול - לא צריך להכיר אותה לציבור האמריקני. ההתמודדות שלה בפריימריז הדמוקרטים (בין השאר מול ביידן), הפכו אותה לאחת הדמויות המובילות במפלגה הדמוקרטית.

בחירתו של ביידן: מי תהיה המועמדת לסגנית הנשיא? | פרשנות

להאריס יש "רוח לחימה" ויכולת להלהיב את השטח - מה שמכין אותה היטב לקרב הצפוי מול טראמפ ב-80 הימים שנותרו עד לבחירות. קרב שצפוי להיות מכוער מאוד. נוסף לכך, בעוד ביידן מזוהה בעיקר עם נושאים כמו ביטחון ומדיניות חוץ, האריס משלימה אותו בנקודה החברתית כלכלית, במיוחד בימים שאחרי המהומות סביב הרצח של ג'ורג' פלויד.

בכל הנוגע לישראל, בלשכת נתניהו נושמים לרווחה. האריס נחשבת מקורבת לאיפא״ק, מתנגדת ללחץ על ישראל, בין השאר באמצעות חרם

האריס הגיעה לתפקיד סנאטורית דרך מערכת אכיפת החוק: כתובעת מחוזית בסן פרנסיסקו והתובעת הכללית של מדינת קליפורניה. ואגב, בימים שאחרי המהומות סביב הרצח של פלויד, יש מי שטענו שדווקא הנקודה הזאת עלולה לגרום ללא מעט מצביעים שחורים להירתע ממנה. בד בבד, חלק מסביבתו הקרובה של ביידן הזכירו לו את המתקפות שלה נגדו בתקופת הפריימריז וטענו כי היא תפתח "רוח עצמאית" אם תיבחר לתפקיד.

בכל הנוגע לישראל, בלשכת נתניהו נושמים לרווחה. שם החשש הגדול היה שסוזן רייס, שהיחסים בינה לבין נתניהו היו "לא משהו" - בלשון המעטה, תהיה המועמדת. האריס נחשבת מקורבת לאיפא״ק, מתנגדת ללחץ על ישראל, בין השאר באמצעות חרם, ותומכת בה בהצבעות. בעבר נפגשה עם נתניהו וישראלים רבים. ויש את הנקודה היהודית: בעלה, דאגלס אמהוף, הוא יהודי.

שתי הנשים שהתמודדו עד כה לתפקיד סגנית הנשיא בארצות הברית נכשלו כישלון חרוץ: ג'רלדין פררו רצה עם וולטר מונדייל ב-1984 והשניים זכו רק במינסוטה. שרה פיילין רצה עם ג'ון מקיין ב-2008 וגם שם לא הלך לשניהם מול אובמה וביידן. האם קמלה האריס תשבור את הנאחס?