לפיד ונתניהו
צילום: גילי יערי, מרים אלסטר, פלאש 90

לפיד: נתניהו הולך ומתחרפן; רה"מ: סיכול ממוקד של נבחרי ציבור

הצעת החוק של יש עתיד, שאמורה הייתה למנוע מנתניהו להרכיב ממשלה, נדחתה • לפיד תקף את ראש הממשלה שעלה לנאום במפתיע: עוד פרק מאוס מצד מי שרוממות הדמוקרטיה בגרונם וחרב לפגיעה בדמוקרטיה בידם • הצעת החוק של האוזר לדחיית תקציב המדינה עברה בקריאה טרומית
זאב קם ויערה שפירא
12 באוגוסט 2020
08:14
עודכן ב 13:22

המשבר הפוליטי: אחרי עימות חריף בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליושב ראש האופוזיציה יאיר לפיד – נדחתה היום (רביעי) הצעת יש עתיד למנוע מראש ממשלה עם כתבי אישום להרכיב ממשלה. 53 ח"כים הצביעו נגד החוק, 37 בעדו. יושב ראש האופוזיציה יאיר לפיד תקף מוקדם יותר את נתניהו: "אם אתם רוצים להבין למה ההצעה הזו חיונית לכו ותקראו את המכתב ששלח נתניהו אתמול למנדלבליט. הבנאדם הולך ומתחרפן לנגד עינינו.

"ההצעה הזו לא נועדה להטריל או להטריד אלא לוודא שראש הממשלה ממוקד בניהול המדינה. אי אפשר לנהל את המשבר הזה גרוע יותר מאיך שהוא מנהל אותו. פשוט קריסה. האיש חי בעולם וירטואלי שכאילו מכל העולם מתקשרים אליו ומעריצים אותו. אנחנו חיים בעולם האמיתי".

ראש הממשלה בנימין נתינהו עלה במפתיע לנאום והגיב בחריפות לדברי לפיד: " דווקא כאן בכנסת, במה שאמור להיות היכל הדמוקרטיה הישראלית, אנחנו עדים לעוד פרק מאוס מצד מי שרוממות הדמוקרטיה בגרונם וחרב לפגיעה בדמוקרטיה בידם. ציבור עצום, חסר תקדים בגודלו, נתן בי את אמונו בבחירות האחרונות. באים לפיד ועודה ורוצים לפגוע ברצון העם, כפי שקורה במשטרים רודניים. הצעת החוק הזו היא עיוות של רצון העם. איפה מעבירים חוקים כאלו לסיכול ממוקד של נבחרי ציבור?

"אצלנו יש מי שרוצים לעבור מתפירת תיקים לתפירת חוקים. יאיר לפיד, אלף מסכות לא יצליחו לכסות את הדיקטטוריה שלך. ביד אחת אתם מארגנים הפגנות שמאל וביד שנייה אתם מביאים חוק איראני לכנסת כדי למנוע ממני להיבחר לראשות ממשלה.

"ההתנשאות שלכם על בוחרי הימין ומצביעי הליכוד היא בלתי נסלחת. לפיד, אתה כל הזמן מתחזה. בלי תעודת בגרות ובלי תואר ראשון ניסית להשיג פייק דוקטורט ונסוגת מזה כשנחשפת. אתה דיקטטור ופייק דמוקרטיה עם החוקה של המפלגה שלך. אצלנו בליכוד יש דמוקרטיה אמיתית. אנשים אומרים את דעתם ואז הולכים להצביע. לפיד, אתה פייק דמוקרט. אביך היה דמוקרט אמיתי ואני הולך בדרכו".

לאחר מכן עלה לפיד להשיב לתוכחת נתניהו:  "כל מה שציטטת מאבא שלי היה בכלל על חוק אחר. החוק שעולה כאן היום – אתה בעצמך הצבעת בעדו בשנת 2008. אבא שלך אמר לך בעבר 'אל תיגע בכסף'. ואם היית מקשיב לו – לא היית מסתבך".


חילופי הדברים בין השניים נמשכו גם אחרי דחיית החוק. נתניהו עלה להשיב לתגובת לפיד על נאומו ואמר: "לפיד אמר שאם יצטרך עצה בעניין איראן הוא יפנה אלי. ואמרת בעבר שאינך מבין כלום בכלכלה ולכן תפנה גם בזה אלי. אז אולי תפסיק להפריע ולפגוע בדמוקרטיה ובעיקר תן לעבוד ולתן לעם להחליט". לפיד השיב לאחר מכן: "למי שלא הבין מה הוא רואה ושומע, יש בחירות. מה שראיתם פה זה נאום קמפיין.

"נתניהו רוצה שהבחירות יהיו על דיוני השחיתות כי הוא לא רוצה שהבחירות יהיו על הניהול הכושל שלו בקורונה ובכלכלה. נכשלת כישלון שלא היה כמותו. מרקל ניהלה את זה יותר טוב ממך. מקרון ניהל יותר טוב ממך. פעם אחת תתקשר אליהם ותשאל אותם איך לנהל את המשבר. מי שנכשל בניהול משבר לאומי לא יכול להיות ראש ממשלה".

ההצעה לדחיית תקציב המדינה עברה בקריאה טרומית

מליאת הכנסת אישרה היום בקריאה טרומית את הצעת החוק של צבי האוזר מסיעת דרך ארץ לדחות במאה ימים את המועד האחרון לאישור תקציב המדינה. 56 ח"כים הצביעו בעד החוק, 41 הצביעו נגדו. האזור אמר הבוקר לכאן רשת ב כי אם תאושר ההצעה, זה יהיה סימן חיובי וצעד ראשון למנוע בחירות. 

בהצגת החוק אמר: "רק לפני 88 ימים עמדנו כאן כולנו והתחייבנו לשים את המחלוקות בצד ולעבוד ביחד למול מגיפה ואתגר שמעולם לא התמודדנו מולו. ואני שואל את כולם האם השתנו הדברים והאם אותם אתגרים כבר לא עומדים לפנינו? האם חלילה שיקרנו את הציבור? הבטחנו לציבור והוא שואל אותנו היום לאן נעלמו ההבטחות שלנו. הנחתי כאן הצעת חוק שמאפשרת להגיד לציבור – כן, אנחנו ממשיכים".

לפני כן האופוזיציה הסירה הצעות חוק שהעלתה כדי לזרז את הדיון בהצעה של האוזר ולנצל את העובדה שמקצת חברי הקואליציה אינם נוכחים במליאת הכנסת. כמו כן, סיעת יהדות התורה החליטה לאפשר חופש הצבעה לחבריה. סיעות הליכוד, כחול לבן וש"ס צפויות לתמוך בהצעה. עם זאת, ביהדות התורה לא רצו שבגללם החוק ייפול, ולכן רק שלושת הח"כים של אגודת ישראל יצביעו נגדו. הח"כים של דגל התורה צפויים להימנע, זאת משום שיש רוב גם בלעדיהם.

סגן השר במשרד האוצר, איציק כהן מש"ס, אמר במליאה: "יש פה בכנסת סוכני אנרכיה שרוצים לגרור את ישראל לעוד מערכת בחירות ועוד מערכת בחירות".

כחול לבן ליש עתיד: דחו את הצעת החוק בשבוע

מוקדם יותר פורסם כי בסיעת כחול לבן טוענים שהם פנו ליש עתיד והציעו להם לדחות בשבוע את ההצבעה על החוק שמונע מראש הממשלה בנימין נתניהו לכהן כראש ממשלה בשל כתבי האישום נגדו. כך פורסם היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

בכחול לבן הציעו להצביע על החוק ביום רביעי הבא, ובתמורה הם ישקלו לתמוך בהצעה. בהסבר שנתנו בכחול לבן נאמר שביום רביעי הבא הם כבר יידעו אם יש או אין פשרה בנושא התקציב ואז יש סיכוי גבוה יותר שהם יתמכו בהצעת החוק של יש עתיד. התשובה שקיבלו לטענתם מיש עתיד היא שאין דחייה והחוק עולה היום.

בכירים בכחול לבן: "זו הוכחה שאת לפיד ואת יש עתיד יותר מעניין להביך את בני גנץ מאשר למנוע מנתניהו לכהן כראש ממשלה". מלשכת יאיר לפיד נמסר: "אייטם שמתאר במדויק את כחול לבן. עקרונות לשעתם. יש להם ערכים רק כשזה משרת אותם פוליטית. החוק יעלה וכל מי שלא יצביע בעדו בכחול לבן יצטרך להביט בעצמו בראי ולהסביר לעצמו בשביל מה הוא בכלל נבחר ציבור".

בתוך כך, השר זאב אלקין מהליכוד אומר כי האופציה ללכת לבחירות צריכה להיות האופציה האחרונה, ויש למצוא פשרה בעניין התקציב. בראיון לרן בנימיני בכאן רשת ב אמר השר כי בעוד מפלגתו מנסה לחלץ את המדינה מהמשבר, כחול לבן פונה ליש עתיד על מנת לדחות בשבוע את ההצבעה על הצעת החוק הקובעת שחבר כנסת שהוגש נגדו כתב אישום לא יוכל להרכיב ממשלה. "אין מקום למשחקים הפוליטיים האלה", אמר אלקין. על הטענה שהליכוד אינו מקיים את ההסכם הקואליציוני בעניין התקציב, אמר אלקין כי גם כחול לבן לא מקיימים סעיפים בהסכם.

יושב ראש סיעת כחול לבן, חבר הכנסת איתן גינזבורג, אמר במשדר כי אם הליכוד לא יתמוך בדחיית המועד לאישור התקציב, נלך לבחירות. "זה הדבר האחרון האחרון שאנחנו צריכים, ונעשה הכל כדי למנוע זאת". על השאלה האם בכחול לבן מתחרטים על השותפות עם הליכוד אמר: "לא מצטער שנכנסנו לממשלה. הבחירה הייתה – או ממשלת אחדות או בחירות רביעיות".

ח"כ האוזר: דחיית התקציב – סימן חיובי למניעת בחירות

חבר הכנסת צבי האוזר מדרך ארץ אומר כי אם תעבור היום הצעת החוק לדחיית המועד להגשת התקציב, זה יהיה סימן חיובי וצעד ראשון כדי למנוע בחירות. בראיון לכאן רשת ב קרא האוזר לנתניהו ולגנץ לרדת מהעץ, והוסיף כי לא נוכל להתמודד גם עם נגיף הבחירות. "היום יש שתי אינדיקציות טובות – אציג בכנסת בקריאה טרומית את החוק שבא לדחות מערכת בחירות רביעית. אינדיקציה שנייה היא שלא נחזה בטירלול יום ד'".