התקיפה הלילה ברצועת עזה, לפי כלי תקשורת פלסטיניים

טרור התבערה: צה"ל תקף ברצועת עזה זה הלילה השני ברצף

מטוסים וטנקים תקפו מתחם של הכוח הימי של חמאס ותשתיות תת-קרקעיות של הארגון • כ-5,000 דונמים של שמורות טבע ושטחים חקלאיים עלו באש כתוצאה מ-24 שריפות שהוצתו מבלוני תבערה לאורך היום • גנץ הורה על עצירת הכנסת הדלקים לרצועת עזה
אסף פוזיילוב, רועי שרון ואיציק זוארץ
12 באוגוסט 2020
11:34
עודכן ב 03:21

בתגובה לשיגור בלוני התבערה מרצועת עזה שנמשך לאורך היום, צה"ל תקף הלילה (חמישי) יעדים של ארגון הטרור חמאס ברצועה, זה הלילה השני ברצף ובפעם הרביעית מתחילת החודש. מטוסי קרב וטנקים של צה"ל תקפו מתחם צבאי של הכוח הימי של חמאס, תשתיות תת-קרקעיות ועמדות תצפית של הארגון. טרם דווח על נפגעים או על נזק.

מוקדם יותר הורה שר הביטחון בני גנץ, בתום התייעצויות ביטחוניות, על עצירת הכנסת הדלקים לרצועת עזה ועל צמצום מרחב הדיג ברצועה מ-15 לשמונה מיילים ימיים, באופן מיידי ועד להודעה חדשה. מעבר כרם שלום סגור מיום שלישי ומתאפשרת בו רק העברה של ציוד הומניטרי. ישראל צפויה להמשיך לנקוט בסנקציות אזרחיות, תקיפות מדודות ושימוש במתווכים. מבחינת ישראל, הפרחת הבלונים לא מצדיקה כניסה לעימות מול עזה, כל עוד אינה גורמת לנפגעים. במערכת הביטחון מעריכים כי התופעה לא תיעצר באופן מיידי.

לאורך היום פרצו 24 שריפות בעוטף עזה מבלוני תבערה. בין השאר, דליקה פרצה ליד הלולים בקיבוץ יד מרדכי, שריפה אחרת פרצה באזור זיקים, שתי שריפות פרצו גם באזור נתיב העשרה, ושריפה גדולה התפשטה בין קיבוץ אור הנר לשדרות. ביום שלישי גרמו בלוני התבערה ל-60 שריפות באזור עוטף עזה - מספר שיא של שריפות ביום. למרות הירידה במספר השריפות היום, עדיין נגרם נזק גדול כתוצאה מהפרחת הבלונים, וכ-5,000 דונמים של שמורות טבע ושטחים חקלאיים בעוטף עלו באש.

דובר הג'יהאד האסלאמי, דאוד שיהאב, התייחס לחידוש טרור הבלונים ואמר: "לא ניתן לישראל לשנות את כללי המשחק, נגיב על כל מתקפה שלה. הפרחת הבלונים היא חלק מהפעילות העממית וזו תמשיך כדי להפעיל לחץ על ישראל על מנת שתבצע את מה שסוכם בעניין הקלת המצור". בראיון לרדיו אל־קודס הוא הוסיף: "כל האיומים המתמשכים של ישראל לא מלחיצים אותנו ולא מפחידים אותנו. כל אמצעי ההתנגדות הם זכות של העם הפלסטיני".

מכס אשדוד הודיע כי סיכל הברחות של עשרות אלפי בלוני הליום אל תוך רצועת עזה. הבלונים אותרו בפעילות להערכת סיכונים מכסית וביטחונית, שמבצע בית המכס כדי לסכל הברחת אמצעי לחימה אל תוך הרצועה. בלוני ההליום הוסלקו בשתי מכולות של פריטי לבוש ותיקים שיובאו על ידי יבואנים עזתיים וייועדו לרצועת עזה.

גם בלילה הקודם צה"ל תקף יעדי טרור של חמאס ברצועת עזה. גם בפעם הזו תקפו מטוסי ומסוקי קרב, יחד עם טנקים של הצבא, מתחם צבאי של חמאס, תשתיות תת־קרקעיות ועמדות תצפית של הארגון. מצה"ל נמסר: "רואים בחומרה רבה כל פעילות טרור לעבר שטח ישראל. ארגון הטרור חמאס נושא באחריות לנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור נגד אזרחי ישראל".