הכדורגלן יצחק אספה
צילום: פלאש 90

ירצה 3 שנות מאסר: בית המשפט העליון קיצר את עונשו של דורס ארי נשר

שופטי העליון נימקו את קיצור עונשו של הכדורגלן יצחק אספה: "עונש המאסר שנגזר חורג באופן קיצוני מעונשים שנגזרו במקרים דומים"
אמוץ שפירא
12 באוגוסט 2020
15:18

בית המשפט העליון קיצר היום (רביעי) את עונשו של הכדורגלן יצחק אספה, שדרס למוות את ארי נשר, לשלוש שנות מאסר. השופטים נימקו את ההחלטה: "עונש המאסר שנגזר על אספה חורג באופן קיצוני מעונשים שנגזרו במקרים דומים ואף קרוב לענישה במקרים שבהם, בשונה מהמקרה דנן, הנהגים הורשעו גם באחריות למוות של נפגעים בתאונת דרכים".

בחודש מאי שופטי בית המשפט העליון השתמשו במילים חריפות כדי לתאר את מעשיו של יצחק אספה. במהלך הדיון בערעורו של אספה על העונש שקיבל - ארבע וחצי שנות מאסר - אמר השופט עופר גרוסקופף כי "המקרה שלנו הוא אחד מהקיצוניים שבאירועי ההפקרה".

לדברי גרוסקופף הצטרפה גם ראש הרכב השופטים, ענת ברון. "האדם לא חוזר, אלא שולח אחרים על מנת לבדוק מה קרה בזירה, בשעת לילה מאוחרת שלא ברור שיש שם אנשים", המשיך גרוסקופף. "הוא עושה מהלכים של שיבוש כדי שלא יהיה אפשר לתפוס אותו". 

אספה אמר בדיון: "אני מצטער מאוד, אין יום ואין שנייה שלא חשבתי על זה. אני רק יכול לנסות ולהבין את הכאב של ההורים. אני רק יכול לנסות ולהבין את מה שעשיתי. אני קיבלתי את הכלא כעובדה מוגמרת, אבל בבקשה לא להרוס לי את החיים".

בפרקליטות אמרו כי העונש הולם בנסיבות, בכך שאחד מהנפגעים נהרג והשני נפצע. "המחוקק הביע את עמדתו שצריך להחמיר", אמרו. "מדובר בנאשם שהיה מודע לכך שהוא פגע בשניים שרכבו על אופניים, הפגיעה הייתה בעוצמה רבה אבל הוא בחר להימלט מהמקום, הוא הפקיר שני נערים".

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר בחודש ינואר האחרון מאסר של ארבע שנים וחצי על אספה, כדורגלן מועדון ספורט אשדוד. השופט מתח ביקורת חריפה על אספה, נוכח העובדה שחמק מאחריות להפקרה, והגדיר את המעשה כ"שפל מוסרי". כמו כן יפצה אספה את הוריו של נשר ב-20 אלף שקלים, ואת הנער שהיה עם ארי נשר ב-5,000 שקלים.