השר אוחנה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

רק מתחילים: לאחר כמעט שנתיים - מינוי המפכ"ל יוצא לדרך

אם לא יהיו שינויים דרמטיים - השר אוחנה צפוי להכריז על זהות המפכ"ל המיועד בשבוע הבא, לאחר שנה ושמונה חודשים שבהם היה ממלא מקום בתפקיד. למה ההחלטה כל כך דרמטית, ומה התהליך שצפוי למועמד עד למינוי הרשמי?
רועי ינובסקי
12 באוגוסט 2020
22:30

אם לא יהיו שינוי או עוד דרמות פוליטיות, השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה צפוי להכריז על זהות המפכ"ל המיועד בשבוע הבא. זאת לאחר תקופה של שנה ושמונה חודשים שבה משמש ממלא מקום בתפקיד. ולמה זה משמעותי כל כך? בעיקר בגלל החוק הקובע שהמפכ"ל - והמשטרה בפיקודו - עצמאיים, מנותקים משיקולים פוליטיים, וסמכויות השר להתערב בהחלטות המפכ"ל והניצבים מוגבלות. כשבתפקיד משמש ממלא מקום ובכל כמה חודשים כהונתו עולה לדיון בממשלה, באופן טבעי העצמאות הזאת נפגעת. 

לא רק זהות המפכ"ל על סדר היום, אלא גם לכמה זמן הוא ימונה ובאיזה הליך? שלושה ניצבים מכהנים מועמדים לתפקיד: מפקד מחוז ירושלים דורון ידיד, מפקד מחוז תל אביב דוד ביתן וממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן. עוד מועמדים ושני ניצבים בדימוס: שלומי מיכאל ויורם הלוי.

השר אוחנה יכריז על זהות המועמד – אלא שאז ההליך רק מתחיל. על פי הנוהל הקיים שאושר בהחלטת ממשלה, קודם כול המועמד עובר לבחינה של הוועדה המייעצת למינוי בכירים ואז – להצבעה בממשלה. בהסכם הקואליציוני נכתב שכחול לבן והליכוד יקימו ועדה מקצועית לשינוי מנגנון המינוי הקיים, אלא שכמו שראינו עד עתה, לא כל דבר שכתוב בהסכם אכן קורה בשטח, ולכן גם כאן ייתכן שיצוצו עוד מכשולים.

אז גם להתפתחויות הפוליטיות ולעובדה שהממשלה צריכה לאשר את המינוי יש השפעה – אבל מצד שני, אחרי כל כך הרבה זמן בלי מפכ"ל קבוע – נראה שאף גורם פוליטי לא ירצה להיות זה שיואשם בהכשלת ההליך, שוב.