מתחם דרייב אין
צילום: פלאש 90

בעקבות הזינוק במספר החולים במזרח ירושלים: יוקם מתחם דרייב אין בשכונת ג'בל מוכבר

סגן שר הבריאות קיש לכאן רשת ב: "עצרנו את בדיקות הא-סימפטומטים - המערך היה לפני קריסה" • במשרד הבריאות מזהירים מפני עלייה בתחלואה ובתמותה בישראל, בעקבות ירידה חדה בפעילות בתי החולים בעת משבר הקורונה
סולימאן מסוודה ודקלה אהרן שפרן
13 באוגוסט 2020
09:02
עודכן ב 12:34

בעקבות העלייה המתמשכת במספר החולים במזרח ירושלים, משרד הבריאות בשיתוף עם קופות החולים מאוחדת וכללית הודיעו היום (חמישי) כי יקימו מתחם "דרייב אין" לבדיקות קורונה בשכונת ג'בל מוכבר. המתחם יחל לפעול כבר מחר. בשלב זה הבדיקות יתבצעו עבור חברי קופות חולים מאוחדת וכללית, והשירות יורחב לשאר הקופות בהמשך.

בתוך כך, סגן שר הבריאות יואב קיש התראיין הבוקר לתוכנית "דקל לוינסון" והתייחס לשינויים הרבים במדיניות הבדיקות לחוליי קורונה: "הגדלנו את היכולות פי עשרה, כעת אנו מתמקדים בחולים סימפטומטיים. אומנם אנחנו מעוניינים לבדוק את הא-סימפטומטים, אבל עצרנו כי היתה התנפלות - מאות אלפי אנשים רצו להיבדק והמערך היה לפני קריסה".

האזינו לראיון המלא עם סגן שר הבריאות קיש:

על הצדקת הגבלות קורונה בתחילת הגל השני אמר קיש כי: "קצב הגידול היה בלתי נשלט, הכפלות על הכפלות. אם היינו מקפידים על ההגבלות - אולי היינו במקום אחר. היום אנחנו עובדים על מודל הרמזור - הגבלות על אזורים מסויימים. כרגע אנחנו עושים כל מה שאפשר כדי להימנע מסגר, ואנחנו לא שם. אנחנו רוצים למנוע את ההדבקה גם בתוך האזורים האדומים ולכן לא נרצה לעשות סגרים גם שם. חלק מהעניין הוא המאמץ הציבורי".

בנושא פתיחת השמיים אמר: "אנחנו רוצים ומוכנים לטוס למדינות ירוקות, אך לא כולן רוצות אותנו" והסביר את הרציונל שלא למהר לפתוח את השמיים: "בארץ אני יודע מי היה במגע עם חולה מאומת - בחו"ל לא".

משרד הבריאות: סיכוי לעלייה בחולי ותמותה

במשרד הבריאות מזהירים: סיכוי לעלייה בחולי ובתמותה בישראל בשל ירידה חדה בפעילות בבתי החולים בזמן משבר קורונה. הבוקר (חמישי) פורסם בכאן רשת ב כי בהשוואה ראשונית בין חודש מארס השנה ובין חודש זה אשתקד, נצפתה ירידה חדה במדדי איכות שונים הבוחנים את הטיפול הניתן במרכזים הרפואיים. בתקופה זו נמדדה ירידה של 26.4% בפעילות בבתי החולים הכלליים, הגריאטריים והפסיכיאטריים.

בסך הכל נצפתה בבתי החולים ירידה של כ-18% בכלל הניתוחים, ובהם: ירידה של כ-30% בכריתות רחם ושל כ-11% בניתוחי המעי הגס. נוסף לכך, ישנה ירידה של 12% באבחון שבץ מוחי ושל 35% באבחון אירוע מוחי חולף.

פרופסור ירון ניב, סמנכ"ל בכיר לאיכות ובטיחות הטיפול, כתב באיגרת שנשלחה לצוותים רפואיים ויחידות ניהול סיכונים כי דחיית ניתוחים אלקטיביים הכרחיים; הימנעות מלהגיע למרכזים לרפואה דחופה בחולים עם כאבי חזה או תסמינים נוירולוגים; הכחשה או התעלמות מתסמינים – בעיקר בקרב קשישים ובשייכים לקבוצות סיכון – כל אלה עלולים להביא לעלייה בתחלואה ובתמותה. ניב הזהיר כי יש להביא בחשבון את "מחלות השגרה" שאסור להזניח.

החולים, הפלסמה והנוגדנים 

שלושה חולי קורונה ראשונים טופלו במרכז הרפואי הדסה במסגרת ניסוי קליני בנוגדנים מבוססי פלסמה, של חברת "קמהדע" הישראלית. במסגרת הניסוי, ניתן לחולים טיפול המבוסס על נוגדנים לקורונה, שנלקחו מתורמים שהחלימו מהנגיף ופיתחו רמה גבוהה של נוגנים בגופם.

דוקטור אסא קסלר, רופא במחלקת הקורונה ובפנימית א' בהדסה עין כרם, ציין כי "החולים שמקבלים את הטיפול סובלים מדלקת ריאות בשל הנגיף, ולפי שעה, ועל אף שאנו בתחילת הדרך - אנחנו מאוד מעודדים". החולים התאוששו במהירות כתוצאה מהטיפול הייחודי ושוחררו לבתיהם מאשפוז בהדסה. 

בהכנת הידיעה השתתפה דקלה אהרן-שפרן