דובאי
צילום: אי-פי

הרשות הפלסטינית: הסכם האמירויות וישראל פוגע בזכויותינו

ראש מועצת שומרון לכאן רשת ב: נתניהו ביצע הונאה, הוא עלול לכרות את הענף של המשך שלטונו • בנט: "נתניהו פספס הזדמנות של פעם במאה"
כתבי כאן חדשות
13 באוגוסט 2020
18:58
עודכן ב 22:27

הרשות הפלסטינית גינתה הערב (חמישי) את ההסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות, ואומרת כי זו פגיעה בזכויות הפלסטינית, ובגידה בירושלים ובפלסטין. "אנו דורשים מאיחוד האמירויות לחזור בה מן הצעד. אין לה לגיטימציה לכך, אמר בטלוויזיה הפלסטינית דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רדינה.

בכירים פלסטינים אמרו לכאן חדשות כי איחוד האמירויות בגד בהם ותקע סכין בגבם. "זה יום עצוב בעבורנו. מכה לנו וליוזמת השלום הערבית שקבעה שנורמליזציה בין מדינות ערב לישראל תבוא רק לאחר הסכם ישראלי פלסטיני". הבכירים תקפו אישית ובמילים חריפות את שליט האמירויות הנסיך מוחמד בן זאיד, וכינו אותו "חמור, חצוף, רפה שכל וחסר כבוד". הבכירים אמרו עוד לכאן חדשות כי ההודעה על דחיית הסיפוח שהינה חלק מההסכם, לא תביא לחידוש התיאום הביטחוני בין ישראל לרשות, משום שאין מדובר בביטול הסיפוח, ועסקת המאה של טראמפ עודנה על הפרק. איראן גינתה אף היא את ההסכם, ואמרה כי לא יביא שינוי במזרח התיכון. 

ראש מועצת שומרון יוסי דגן תקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו, ברקע ההודעה על חתימת הסכם נורמליזיציה עם איחוד האמירויות ודחיית הסיפוח. לדבריו: "אם נתניהו מכר את הריבונות תמורת פיסת נייר, עם מדינה רחוקה שמעולם לא איימה על ישראל, אם זה נכון, זה אומר שהוא ביצע הונאה של ציבור שלם". עוד הוסיף דגן כי ראש הממשלה: "עלול לכרות את הענף של המשך שלטונו".

 נתניהו משוחח עם טראמפ ויורש העצר של איחוד האמירויות (צילום: קובי גדעון, לע"מ).

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ בירך על המהלך ואמר כי זהו הסכם חשוב ומשמעותי: "ההסכם מבטא את הברית בין מדינות האזור המעוניינות בשגשוג ויציבות, ומדגיש את שאיפתה הנצחית של ישראל לשלום עם שכנותיה".

שר הביטחון לשעבר ויו"ר ימינה נפתלי בנט בירך את יורש העצר של איחוד האמירויות, השייח' מחמד זאיד, ואמר כי לישראל יש הרבה לתרום לאזור: "וטוב שהיחסים בין המדינות כבר אינם בני ערובה של הסרבנות הפלסטינית". יחד עם זאת, בנט ביקר את ראש הממשלה על דחיית הסיפוח: "מצער שנתניהו החמיץ הזדמנות של פעם במאה שנה להחיל ריבונות ישראלית. טראגי שהוא לא אחז את הרגע ואזר את האומץ להחיל ריבונות אפילו על סנטימטר של ארץ ישראל". 

חבר מפלגתו של בנט, מתן כהנא, הצהיר כי לדעתו ראש הממשלה לא יכול להמשיך בתפקידו בגלל הטיפול הכושל בקורונה ודחיית החלת הריבונות.

ברצועת עזה זעמו על ההחלטה. הג'יהאד האיסלאמי טען כי מדובר ב"הסכם הצלה לנתניהו ולישות הציונית. נורמליזציה עם ישראל היא בבחינת כניעה". בכיר פת"ח, עבאס זכי, אמר בריאיון לעיתון אל-ערבי אל-ג'דיד: "איחוד האמירויות ויתרו על חובתם הלאומית, הדתית והאסלאמית, בנוגע לסוגייה הפלסטינית". בתוך כך, בכירת הרשות הפלסטינית, חנאן עשראווי, פנתה לאיחוד האמירויות בציוץ בטוויטר: "אל תעשו לנו טובה. אנחנו לא עלה תאנה של אף אחד".