-
צילום: חן לאופולד, פלאש 90

משרד הבריאות: להימנע מכניסה לירכא שבצפון - בשל שיעור תחלואה גבוה

10% מהחקירות לא מתבצעות עקב מחסור בכוח אדם או חוסר יכולת להגיע לחולים, מדובר במאות נדבקים בקורונה שלא נחקרים אפידמיולוגית • אתמול עשו החיילים לראשונה כ-150 חקירות והיום כ-200, כשהצפי הוא להגיע ל-2,000 בדיקות
קטי דור וסולימאן מסוודה
13 באוגוסט 2020
23:01
עודכן ב 09:57

משרד הבריאות פרסם היום (חמישי) אזהרה חריגה על המועצה המקומית ירכא שבצפון. מהמשרד נמסר כי "בשל שיעור התחלואה הגבוה של נגיף קורונה - יש להימנע מכניסה למקום". המשטרה הודיעה כי תגביר את האכיפה בכפר ירכא. עשרות שוטרים יסיירו במרכזי קניות ויאכפו את חובת עטיית המסכה והוראות התו הסגול של בתי עסק, ויפקחו על מחוייבי בידוד. מחסומי בידוק הוצבו בכניסות לכפר. חולים יפונו למלון קרלטון בנהריה.

בתוך כך, בשל העלייה בתחלואה בקורונה במזרח ירושלים הוואקף המוסלמי קורא למי שאינם מתגוררים בעיר שלא לבוא לתפילת יום השישי במסגד אל-אקצא. בהודעה שפרסם הוואקף נאמר כי אנשיו עוקבים בדאגה אחר מספרי החולים וכי אי אפשר לזלזל בנתונים העלולים להפוך את המצב הקיים להרה-אסון.

בשל אי הסכמות על מיקום ותקציב, פתיחתו של הדרייב אין בג'בל מוכבר תידחה לשבוע הבא, למרות הנחיית ממונה הקורונה, פרופסור רוני גמזו. מתחם הבדיקות היה אמור לפעול כבר הבוקר בכפר שבמזרח ירושלים.

נתוני התחלואה בשכונות בירושלים, נכון ל-13 באוגוסט

בגל הראשון של התחלואה החליט הוואקף לסגור לגמרי את מסגד אל-אקצא ואת רחבת הר הבית למתפללים ולמבקרים. לפי שעה נמנעים בוואקף מהחלטה כזאת אף על פי ששיעורי התחלואה במזרח ירושלים גבוהים יותר כעת.

קודם לכן פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי 10% מהחקירות האפידמיולוגיות לא מתבצעות עקב מחסור בכוח אדם או חוסר יכול להגיע לחולים. מדובר במאות נדבקי קורונה שלא ניתן לאתר את האנשים שבאו איתם במגע. 

אתמול הודיע משרד הבריאות כי משך הבידוד לחולים עם ובלי תסמינים יתקצר וייספר מיום נטילת הדגימה ולא מיום קבלת תוצאה חיובית. לפי חוזר שפרסמה ראש שירותי בריאות הציבור, ד״ר שרון אלרעי, הדבר צפוי לקצר את משך הבידוד ביום עד שלושה ימים.

בחוזר של ד"ר אלרעי צוין עוד כי במקרים שבהם חסר תאריך נטילת הדגימה עבור חולה שאין לו תסמיני מחלה, יחושב תאריך זה באמצעות החסרה של יום אחד מתאריך קבלת תוצאת הבדיקה החיובית. במקרים של חולים שיש להם תסמינים, לא ניתן לקבוע בוודאות את מועד תחילת המחלה, ומחלים יוגדר לאחר עשרה ימים ממועד נטילת הדגימה החיובית, ובלבד שחלפו שלושה ימים לפחות מתום התסמינים.