ארכיון
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

גורמים ישראלים: לא נדרשנו להקפיא בנייה

ההסכם עם איחוד האמירויות | למרות דברי טראמפ שישראל תשהה את הבנייה בהתנחלויות, בישראל טוענים כי אין דרישה כזאת מצד הממשל האמריקני • גורמים בוושינגטון: מרוקו עשויה להיות אחת המדינות שתנרמל גם היא את היחסים עם ישראל • מגעים עם בחריין ועומאן ללכת בעקבות איחוד האמירויות
נתן גוטמן וגילי כהן
14 באוגוסט 2020
20:27

ישראל לא נדרשת להקפיא את הבנייה בהתנחלויות כחלק מההסכם עם איחוד האמירויות - כך אמרו הערב (שישי) לכאן חדשות גורמים בירושלים. אתמול אמר נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי ישראל תשהה את הבנייה בהתנחלויות, אך לפי גורמים ישראלים - אין דרישה כזו מצד ארה"ב וישראל לא מתכוונת להקפיא את הבנייה.

מאחורי הקלעים התנהל קרב בין המוסד, משרד החוץ והמל"ל לגבי הטיפול במגעים עם איחוד האמירויות. נתניהו הכריע לפחות כרגע שמי שירכז את עבודת המטה יהיה ראש המל"ל מאיר בן שבת. מועד לתחילת השיחות טרם נקבע, אך זה צפוי להיות בימים הקרובים, ייתכן שכבר בשבוע הבא. גם חברי המשלחת לשיחות טרם נקבעו אבל הם צפויים להיות ממשרד החוץ, מהמל"ל והמוסד.

בשבוע הבא צפוי לבקר באמירויות ראש המוסד יוסי כהן. ביקור זה אינו חלק מהמשלחת הישראלית הרשמית לשיחות, אבל מכיוון שהמוסד הוא שאחראי על הקשרים עם מדינות שלישראל אין עמן יחסים דיפלומטיים, ההסכם עם איחוד האמירויות צפוי להיות נושא מרכזי בשיחותיו שם.

הבאות בתור - בחריין, עומאן ואולי גם מרוקו?

בתוך כך, בממשל האמריקני מתעקשים שהסיפור לא נגמר עם איחוד האמירויות. גם הנשיא דונלד טראמפ וגם אנשי צוות המזרח התיכון אמרו אתמול שוב ושוב שמדינות נוספות נמצאות בדרך ושהסכמה עם לפחות מדינה נוספת אחת יכולה להגיע כבר בימים הקרובים.

אז על מי מדובר? המועמדות המיידיות הן בחריין ועומאן. שתיהן נופלות באותה קטגוריה כמו איחוד האמירויות - מדינות שכבר מקיימות קשרים בפועל עם ישראל, ושיש להן יחסים הדוקים עם ממשל טראמפ - רכישות נשק, שיתוף פעולה וצידוד אמריקני במאבק שלהן נגד האויב המשותף - קטאר.

אבל יש עוד: גורמים בוושינגטןן מדברים עם התקשורת האמריקנית לא רק על המפרץ, אלא גם על צפון מערב אפריקה כאזור ממנו יכולה לבוא ההודעה המדינית הבאה - והדיבור הוא על מרוקו שכבר עכשיו מקיימת קשרים לא פורמליים די הדוקים עם ישראל.

למה מרוקו? קודם כל בגלל שהתשתית קיימת - תיירים ואנשי עסקים ישראלים כבר פועלים במדינה, לצד היחס הטוב שמקבלת שם הקהילה היהודית והשמירה של הממלכה על אתרים יהודיים. קיים גם שיתוף פעולה מדיני בין ירושלים ורבאט בכל הנוגע להגבלת צעדיה של איראן.

ישראל גם פעלה לקידום ענייניה של מרוקו בארצות הברית, כשניסתה לשכנע את ממשל טראמפ להכיר בריבונות המרוקנית על מערב הסהרה. יש גם לובי פעיל בוושינגטון שפועל לשינוי מדיניות הממשל בעניין זה. השתדלנים מזכירים לממשל שמרוקו היא בת ברית במאבק בטרור ובבידודה של איראן, ולכן ראוי לתגמל אותה.