מלך בחריין בן עיסא בעצרת האו"ם, 2011
צילום: אי-פי

מלך בחריין בירך את האמירויות: צעד היסטורי לשלום

חמד בן עיסא שוחח עם יורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד על ההסכם אליו הגיעה מול ישראל ואמר כי עצירת הסיפוח הישראלי הינה "הישג דיפלומטי היסטורי ששומר על פתרון שתי המדינות ועל אפשרויות השלום בין הרשות הפלסטינית לישראל" • קושנר בריאיון ל-CNBC: בלתי נמנע שישראל וסעודיה ינרמלו את היחסים ביניהן
עומרי חיים ויואב זהבי
15 באוגוסט 2020
00:54

מלך בחריין חמד בן עיסא בירך אמש (שישי) את יורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד על "ההישג שבצעד ההיסטורי לשלום שעשתה האמירויות בכיוונה של ישראל", כלשונו. לדברי בן עיסא הצעד יתרום לקדם ולחזק את מאמצי השלום ולפתיחת האופק ליציבות באזור המזרח התיכון באופן שישרת את האינטרסים של עמי האזור. 

בשיחה בין השניים, כפי שדווחה בסוכנות הידיעות הרשמית של בחריין, התייחס המלך להישג הערבי בהסכם שזכה לכינוי "הסכם אברהם", ואמר כי עצירת הסיפוח הישראלי הינה "הישג דיפלומטי היסטורי ששומר על פתרון שתי המדינות ועל אפשרויות השלום בין הרשות הפלסטינית לישראל".

קושניר: נרמול היחסים בין ישראל לסעודיה – בלתי נמנע

מוקדם יותר התייחס להסכם גם יועצו של הנשיא דונלד טראמפ, ג'ארד קושנר, ואמר כי נרמול היחסים בין סעודיה לישראל הוא "בלתי נמנע". בריאיון לרשת CNBC, אמר קושנר: "לדעתי זה בלתי נמנע שסעודיה וישראל ינרמלו באופן מוחלט את היחסים ויוכלו לעשות יחד הרבה דברים נפלאים".

מי שפחות מברכת על התחממות היחסים בין ישראל למדינות המפרץ הפרסי היא הרשות הפלסטינית, שמנסה למנוע הצטרפות של מדינות נוספות לנרמול היחסים עם ישראל. בתוכנית "השבוע" בכאן 11 פורסם לראשונה כי הרשות נמצאת כעת במגעים עם מדינות במפרץ הפרסי ובראשן סעודיה, כדי למנוע הסכמים נוספים עם ישראל. 

ברשות הפלסטינית כינו את ההסכם בין ישראל לאמירויות "בגידה וסכין בגב". בכיר פלסטיני הבהיר: גם אם כל העולם הערבי ילך להסכם עם ישראל – לא נשנה את עמדותינו.