אנס קאנטר
צילום: אי-פי

הכדורסלן שסומן על ידי ארדואן: "בטורקיה אין זכויות אדם"

כוכב קבוצת ה-NBA בוסטון סלטיקס, אנס קאנטר, התראיין לכאן חדשות וסיפר על החרם מצד מולדתו בשל תמיכתו במנהיג האופוזיציה: "אם ייראו שאני בקשר עם המשפחה שלי, יכניסו אותם לכלא". לאחר הריאיון עמו צייץ קאנטר את הכתבה וכתב בעברית: "אף אחד לא יעניק את זכויותיך אלא אם תדרוש אותן"
ערן זינגר
15 באוגוסט 2020
12:20

בעוד כל מדינה בעולם תהיה גאה ותתמוך בנציג שלה בליגת הכדורסל הטובה בעולם – ה־NBA, יחסה של טורקיה לכוכב בוסטון סלטיקס אנס קאנטר מהווה שיעור לגבי מצב הדמוקרטיה במדינה. בשיחה עם כאן חדשות מספר קאנטר בן ה־28 על החרם שהוא סופג מצד מולדתו, בגלל קשריו עם מנהיג האופוזיציה לארדואן, פתהוללה גולן.

"אם מסתכלים על מה שקורה בטורקיה כרגע, למרבה הצער אין חופש ביטוי וחופש דת, אין דמוקרטיה ואין זכויות אדם", אמר קאנטר. "מצער אותי שטורקיה עוברת תקופה קשה כי טורקיה הייתה יכולה להיות הגשר שמחבר בין האסלאם למערב. אבל בגלל הדברים שקורים כרגע, זה בלתי אפשרי".

קאנטר לא ביקר בטורקיה שנים רבות, וייצוג נבחרת הכדורסל הלאומית אינו בה בחשבון מצד הרשויות. אולם אלו הן רק קצה קצהן של עימותיו של קאנטר עם השלטונות במדינה. רק לאחרונה שוחרר אביו ממאסר של שבע שנים.

"אבי היה פרופסור לגנטיקה, הוא פוטר מעבודתו. אחותי למדה רפואה במשך שש שנים והיא לא הצליחה למצוא כלל עבודה. אחי הקטן שיחק כדורסל בטורקיה והוא גורש מכל קבוצה. שוטרים הגיעו לבית של בטורקיה ופשטו על כל הבית. הם לקחו את כל המכשירים האלקטרוניים כי הם רצו לבדוק אם אני עדיין בקשר עם המשפחה שלי או לא. אם היו רואים שם הודעות ממני, כולם היו נכנסים לכלא".

כוכב הסלטיקס אינו הכדורסלן הטורקי היחיד בליגה. יחד איתו משחקים בקבוצות שונות שלושה טורקים נוספים, אולם אלה אינם נמצאים איתו בקשר מחשש לנידוי בארצם. "קודם כל, רק אגיד שאני גאה בהם, יש שלושה שחקנים נוספים בליגה, אני גאה בהם בכל פעם שאני משחק נגדם, אני שמח בשבילם שהם מייצגים את המדינה שלהם. למרבה הצער, הם כנראה מפחדים", אמר.

"אין לי שום בעיה עם המדינה שלי, הבעיה שלי היא עם המשטר הנוכחי, עם המשטר של ארדואן כרגע. הם מנסים לעשות הכול כדי להשתיק אותי, אבל לא ישתיקו אותי", סיים קאנטר את השיחה.

לאחר פרסום הכתבה בכאן חדשות צייץ אותה קאנטר בחשבון הטוויטר שלו כשהוא כותב בעברית: "חוסר צדק ניזון משקט. הדיכוי משגשג בחוסר מעש. השתיקה רק מגבירה את התיאבון של ממשלות סמכותיות. אף אחד לא יעניק את זכויותיך אלא אם תדרוש אותן".