נתניהו וטראמם
צילום: קובי גדעון, לע"מ

ההסכם עם איחוד האמירויות: טקס החתימה צפוי בחודש הבא

ישראל וארה"ב נערכות לטקס שיערך בבית הלבן, וצפוי להתקיים עוד לפני ראש השנה • פרסום ראשון: ההסכם עם ישראל פוצץ מגעים לסולחה בין הפלסטינים לאמירויות. יו"ר הרשות הפלסטינית מצוי בנתק ארוך מיורש העצר של איחוד האמירויות, המגעים לפיוס בניהם פוצצו עם חתימת ההסכם
גל ברגר וגילי כהן
15 באוגוסט 2020
20:31
עודכן ב 20:45

הטקס לציון ההסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות צפוי להתקיים עוד לפני ראש השנה, ייתכן ואף בתחילת חודש ספטמבר - כך פורסם הערב (שבת) ב"חדשות השבת" בכאן 11. בארצות הברית סבורים שההודעה המשותפת למדינות מהווה את הסכם המסגרת שנחתם בין ישראל לאמירויות, ולכן הטקס עצמו צפוי להיות חגיגה לציונו. בישראל ובארצות הברית כבר נערכים לטקס, שצפוי להתקיים בבית הלבן. 

בד בבד, מבול התגובות הזועמות מצד הפלסטינים להסכם הנורמליזציה בין ישראל לאיחוד האמירויות קיבל תפנית חדשה. הערב פורסם לראשונה ב"חדשות השבת" כי ההסכם בין ישראל לאמירויות פוצץ מאמצים מתקדמים לסולחה בין איחוד האמירויות לראשות הפלסטינית. 

מאמצי הסולחה עליהם עמלו בשני הצדדים נועדו להביא לסיום הנתק בין הרשות לאיחוד ולחידוש היחסים ביניהן. כמו כן, הצדדים אף עמלו על תכנון פגישה בין יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לשליט בפועל של האמירויות מוחמד בן זאיד. אך בסופו של דבר – בן זאיד בחר בהסכם עם ישראל ונתניהו על פני ההסכם עם הרשות.

בכירים פלסטינים אמרו לכאן חדשות אחרי פרסום ההסכם כי איחוד האמירויות בגדו בהם ותקעו סכין בגבם. "זה יום עצוב בעבורנו. מכה לנו וליוזמת השלום הערבית שקבעה שנורמליזציה בין מדינות ערב לישראל תבוא רק לאחר הסכם ישראלי פלסטיני". הבכירים תקפו אישית ובמילים חריפות את שליט האמירויות הנסיך מוחמד בן זאיד, וכינו אותו "חמור, חצוף, רפה שכל וחסר כבוד". הבכירים אמרו עוד לכאן חדשות כי ההודעה על דחיית הסיפוח שהינה חלק מההסכם, לא תביא לחידוש התיאום הביטחוני בין ישראל לרשות, משום שאין מדובר בביטול הסיפוח, ועסקת המאה של טראמפ עודנה על הפרק.

השגריר היוצא של ישראל לאו"ם, דני דנון, התייחס בריאיון לכאן רשת ב לכישלון הפלסטיני שבכינון היחסים עם איחוד האמירויות. "הפלסטינים צריכים לעשות חשבון נפש - איך זה שמדינות ששנים תמכו בהם, גם התייאשו מהם. לכל דבר הם מסרבים. למדינות באזור יש אינטרסים אחרים", אמר.

"מוחמד דחלאן נמצא באבו דאבי ומקורב למקבלי ההחלטות, וגם הוא לא רוצה לראות את הנושא הפלסטיני מתקדם תחת הנהגתו של אבו מאזן", אמר דנון. "הוא ירצה לחזור לזירה כשאבו מאזן ייצא מהמשחק". מפגינים ברמאללה הציתו היום תמונות של דחלאן, אולם מקורביו טענו כי גם הוא היה אמור ליהנות מפירותיו של הסכם הסולחה בין אבו מאזן לבן זאיד.