תנ"צ גיא ניר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"שיטה מסוכנת": תנ"צ גיא ניר פנה לאוחנה - פתח בוועדת חקירה בנושא המכתב האנונימי

אחרי שפורסם כי שני קצינים בכירים נוספים היו מעורבים בכתיבת מכתב אנונימי שהוביל לאישום משמעתי שנסגר, פנה הקצין לשר לביטחון הפנים בדרישה לוועדת חקירה
רועי ינובסקי
15 באוגוסט 2020
22:09
עודכן ב 08:21

תנ"צ גיא ניר, המנהל תביעת דיבה בנושא מכתב אנונימי שנכתב נגדו והוביל לפרישתו מהמשטרה, דורש מהשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה לפתוח בוועדת חקירה. כך פורסם הערב (שבת) בתוכנית חדשות השבת בכאן 11. השבוע פורסם בכאן חדשות כי בכתיבת המכתב נגד ניר היו מעורבים שני קצינים בכירים נוספים במשטרה שהפרקליטות מסרבת לחשוף את זהותם.

במכתב שכתב ביום חמישי עו"ד מיכאל דבורין המייצג את תנ"צ ניר, נכתב כי הגילויים החדשים מצביעים על שיטה מסוכנת: "פעולותיהם הפסולות והמסוכנות של הקצינים הן בעלות עניין ציבורי רב ולהן השלכה ישירה על אמון הציבור במשטרת ישראל. הן מצביעות על אותה 'שיטה' מסוכנת, המאפשרת לקצונה הבכירה לבדות ולתפור מידע וחקירות נגד כל מי שפעולתו אינה עולה בקנה אחד עם רצונם".

טרם ידועה עמדתו של השר אוחנה בנושא, אולם לנוכח הדברים שמופיעים במכתב והגילויים החדשים - תתכן מעורבות שלו בפרשה שהתחילה בשנת 2015. באותה שנה פורסם אותו מכתב אנונימי, שלימים התברר שנכתב על ידי סנ"צ ליאת קלנר-פדן. אחרי פרסום המכתב החל תהליך משמעתי נגד תנ"צ ניר, שנסגר אחרי שהמשטרה התקשתה להוכיח בבית הדין המשמעתי את הטענות שעלו נגדו.

ההחלטה על סגירת התיק התקבלה כחלק מהסכם עם המשטרה, שבמסגרתו ניר אמור לפרוש בספטמבר מהארגון. בכך תם מאבק בן חמש שנים של פיקוד המשטרה בניר, שכלל מינוי קצין בודק, ביצוע מחקרי תקשורת, השקעה כספית גדולה וניהול הליך בבית הדין המשמעתי של המשטרה עם סדרת דיונים שנמשכה שנים ונקלעה למבוי סתום.