דגל איחוד האמירויות מואר על בניין עיריית תל אביב
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

אשכנזי ומקבילו באיחוד האמירויות חנכו את הקו הטלפוני

גם המגבלות שהיו באיחוד האמירויות על הגלישה באתרי חדשות ישראליים הוסרו. גורם באמירויות לכאן חדשות: השיחות עם ישראל לא ייקחו זמן רב • חברת ישראייר הגישה בקשה וניירת רשמית לביצוע טיסות לאבו דאבי והאמירויות • נתניהו: מחויב לנהל מו"מ על בסיס תוכנית השלום של טראמפ
גילי כהן
16 באוגוסט 2020
08:36
עודכן ב 14:22

הסכם הנורמליזציה עם איחוד האמירויות: שר החוץ גבי אשכנזי שוחח היום (ראשון) בטלפון עם מקבילו באיחוד האמירויות, עבדאללה בן זאייד, וחנך עמו את הקשר הטלפוני שנפתח בין שתי המדינות. במשרד החוץ של איחוד האמירויות מסרו כי השניים בירכו אחד את השני והדגישו את המחויבות לקיים את הסעיפים בהסכם השלום "לטובת השגשוג והפיתוח האזור". בתוך כך, הוסרו המגבלות שהיו באיחוד האמירויות על הגלישה באתרי חדשות ישראליים.

שר התקשורת יועז הנדל צייץ לאחר מכן: "הזדמנויות כלכליות רבות יפתחו כעת, צעדים בוני אמון אלו הם צעד חשוב לקידום האינטרסים של המדינות. סאלם עליכום". השר לשיתוף פעולה אזורי, אופיר אקוניס, אמר בישיבת היערכות לקראת חתימת ההסכם כי יהיה מדובר ב"הסכם היסטורי שיזניק את הכלכלה הישראלית בתחומי האנרגיה הסולארית, טכנולוגיה, חקלאות מתקדמת ועוד". הוא הוסיף כי "עלינו להיערך לחתימת הסכמים נוספים בתקופה הקרובה עם מדינות נוספות".

בתוך כך, מנכ"ל חברת התעופה ישראייר, אורי סירקיס, אישר בתוכנית "צבע הכסף" בכאן רשת ב כי ישראייר הגישה היום בקשה וניירת רשמית לביצוע טיסות לאבו דאבי והאמירויות.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר היום כי הוא מחויב לנהל משא ומתן על בסיס תוכנית השלום של טראמפ. "אני מקדם את טיפוח העוצמות של ישראל במשך שנים, וכך גם את הדוקטרינה של 'שלום תמורת שלום'", אמר נתניהו. הוא הוסיף כי "דוקטרינה זו עומדת בסתירה מוחלטת לתפיסה שגרסה, עד לפני ימים אחדים, שאף מדינה ערבית לא תסכים לעשות שלום רשמי ופתוח עם ישראל, לפני שיושג סיום הסכסוך עם הפלסטינים. התפיסה השגויה הזו נתנה לפלסטינים וטו מעשי על השגת שלום בין ישראל למדינות ערב. בהסכם הנוכחי לא רק שישראל לא נסוגה ממטר מרובע אחד, אלא שתוכנית טראמפ כוללת, לבקשתי, את החלת הריבונות של ישראל על שטחים נרחבים ביהודה ושומרון. אני הוא זה שהתעקשתי על הכנסת הריבונות לתוכנית, והתוכנית הזאת לא השתנתה. הנשיא טראמפ מחוייב לה ואני מחוייב לנהל משא ומתן על בסיסה".

גורם באיחוד האמירויות, המעורה בפרטי המגעים עם ישראל, אמר הבוקר בשיחה עם כאן חדשות שבאיחוד מעוניינים שהשיחות לגיבוש ההסכם לא ייארכו זמן רב. לדבריו, המגעים נמצאים בתחילת הדרך ומטרתם לדון בשיתופי פעולה טכנולוגיים, מדעיים וכלכליים - לצד המשך השיח הפוליטי והקמת השגרירויות. עוד אמר הדיפלומט כי באיחוד האמירויות סבורים שיש להפריד במהלך השיחות בין המרכיבים השונים של הנורמליזציה החדשה בין שתי המדינות.

שר האוצר ישראל כ"ץ אמר הבוקר כי החלת הריבונות הוקפאה עוד לפני ההסכם עם איחוד האמירויות. "הצגת הההסכם כקשור לזה נוחה יותר לכל המדינות הערביות", הבהיר כ"ץ בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם השר ישראל כ"ץ

השר כ"ץ, ששימש שר החוץ בממשלה הקודמת, התייחס למעורבות של שר החוץ גבי אשכנזי ואמר: "כשעשינו חפיפה המלצתי לו לשים דגש על המהלך, אני חושב שהוא לא עשה את זה". כ"ץ הוסיף: "ההסכם יכול להיות בסיס לשדרוג כלכלי משמעותי לישראל, לצד דברים שהם צריכים מאיתנו בחקלאות, בהייטק ובמים. יש פה פוטנציאל עצום, אנחנו יכולים להיות הפתח שלהם לאירופה ולמקומות אחרים".

חברת הכנסת איילת שקד מימינה אמרה בריאיון ל"הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי היא לא מאמינה לראש הממשלה בנימין נתניהו שאומר שהחלת הריבונות ביהודה ושומרון לא ירדה מן השולחן. "כשנתניהו החליט להקים קואליציה עם כחול לבן ולזרוק את ימינה - אמרתי לכל מי ששאל אותי שכנראה שריבונות לא תהיה", אמרה. "אני מאמינה לנשיא ארה"ב ולחתנו שאמרו שהריבונות ירדה מהשולחן". לדבריה, ההסכם עם איחוד האמירויות טוב, אך "רה"מ בחר לוותר על הריבונות תמורת נרמול היחסים עם האמירויות, צריך לשים את זה על השולחן - עם היתרונות והחסרונות. יכול להיות שזו הייתה הזדמנות חד-פעמית להחלת ריבונות, בוודאי בתמיכה ממשל אמריקני".

האזינו לריאיון עם איילת שקד

מנגד, אמר השר לשיתוף פעולה אזורי, אופיר אקוניס, שעל אף ההסכם עם איחוד האמירויות, הריבונות אינה מבוטלת, ולא תקום מדינה פלסטינית לעולם. "הריבונות היא בתוקף זכותנו הטבעית. ההתיישבות ביהודה ושומרון לא תוקפא בגרגיר אחד, היא תתעצם ותגדל", הוא קבע. "לתדהמתי, רוב השמאל נמנע מלברך על המהלך, על אף שהוא מטיף כל הזמן להסכמי שלום", הוסיף השר. "הדבר המופלא הזה מגיע רק משום שהוא נעשה על ידי נתניהו, הוא מקבל גינויים והסברים מפולפלים". עוד אמר אקוניס כי "ההסכמים הקודמים כללו ויתורים מצד ישראל, וכאן מקבלים שלום תמורת שלום". לדבריו, "אני מאמין שבחודשים הקרובים ייצאו לאור עוד מערכות יחסים דומות שמנהלת ישראל".

האזינו לריאיון עם אופיר אקוניס