שריפה ביער בארי מבלון תבערה
צילום: משה ברוכי, קק"ל

הסלמה בדרום: מהבוקר - 28 שריפות בעוטף עזה

גנץ קיים הבוקר הערכת מצב ביטחונית בהשתתפות הרמטכ"ל אביב כוכבי. בסיומה אמר השר: "אם בשדרות לא יהיה שקט - גם בעזה לא" • דיירת בבית בשדרות שבו פגעה רקטה סיפרה: "אין לנו ממ"ד, שמענו את האזעקה ונשארנו מתחת לשמיכה"
כרמלה מנשה, איציק זוארץ ואסף פוזיילוב
16 באוגוסט 2020
10:09
עודכן ב 20:00

אחרי ירי הרקטות בלילה, כ-28 שריפות פרצו היום (ראשון) מאז שעות הבוקר באזור ארז, בארי, כיסופים, מפלסים ונחל עוז שבעוטף עזה. כולן, על פי החשד, נגרמו מבלוני תבערה ששוגרו מהרצועה. במועצה האזורית אשכול הודיעו כי בשריפה שפרצה אמש במטע אבוקדו שבשטחה הצית בלון תבערה עשרות עצי אבוקדו והסב נזק שנאמד במאות אלפי שקלים.

שר הביטחון בני גנץ הגיב הבוקר לירי הרקטות לשדרות ולשיגור בלוני התבערה לדרום ואמר כי "צה"ל יגיב בעוצמה עד השבת השקט לדרום". הוא הזהיר כי "אם בשדרות לא יהיה שקט- גם בעזה לא יהיה שקט".

גנץ, שקיים הבוקר הערכת מצב ביטחונית בהשתתפות הרמטכ"ל אביב כוכבי, הוסיף בסיומה: "על כל בלון או רקטה שינחתו בישראל ויפרו את ריבונותה רשומה כתובת אחת - חמאס. בשיגור הרקטות והבלונים ראשי החמאס שורפים את הענף שעליו תושבי רצועת עזה יושבים ופוגעים ביכולתם לחיות בכבוד ובביטחון".

רשות האנרגיה ברצועה הודיעה הערב כי ממחר תחנת הכוח תפסיק את פעילותה, זאת בעקבות המחסור בדלק. כזכור, ישראל אסרה את כניסת הדלקים לרצועה בחמישי האחרון בשל הימשכות הפרחת בלוני התבערה לעוטף.

בתגובה לשיגור הרקטות הלילה לשטח ישראל והמשך הפרחת בלוני התבערה מרצועת עזה, הורה הבוקר שר הביטחון גנץ על סגירתו המוחלטת של מרחב הדיג ברצועת עזה באופן מיידי. בהודעת מתאם פעולות הממשלה בשטחים נכתב כי "ישראל תגיב בתקיפות ובנוקשות לכל פעולות הטרור הפוגעות באזרחי המדינה ובריבונותה ותמשיך לפעול ככל שיידרש כנגד ניסיונות אלו".

"ההורים שלי שמעו שריקה ורצו, הם רק יצאו מהדלת והרקטה התפוצצה. אתה אף פעם לא מצפה שתיפול לך רקטה בבית", אמר לכאן חדשות ליאור בנימינוב שבחצר ביתו נפלה הלילה רקטה מעזה. דיירת אחרת בבית שנפגע סיפרה: "רסיס חדר לשמיכה ולרגל של בעלי. אין לנו ממ"ד. שמענו את האזעקה ונשארנו מתחת לשמיכה". השר במשרד הביטחון מיכאל ביטון הגיע היום למקום ואיים: "כל מי שיעשה יחטוף". 

השר ישראל כ"ץ התייחס הבוקר להסלמה בדרום ואמר: "צריך לקבוע מדיניות חד משמעית בנושא. כל עוד ישראל לא תמצא מענה לשחרור האחריות האזרחית שלה על עזה, היא לא תוכל לטפל בזה כמו שהיא מטפלת בחיזבאללה ובכוחות האיראנים בסוריה. עם אויב צריך שיהיה גבול ברור".

האזינו לריאיון עם שר האוצר ישראל כ"ץ

הלילה הופעלה התרעת צבע אדום בשדרות וביישוב איבים שבעוטף עזה. מצה"ל נמסר כי שתי רקטות ששוגרו מרצועת עזה לשטח ישראל יורטו על ידי כיפת ברזל. אולם מהמשטרה נמסר כי אחת מהן פגעה ישירות בחצר בית בשדרות. נזק נגרם במקום. גבר בן 58 נפצע קל משברי זכוכית ושתי נשים נחבלו בדרכן למרחב המוגן. שתי נפגעות חרדה טופלו במקום.

בתגובה לשיגור הרקטות תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר יעדי טרור של חמאס בדרום רצועת עזה. בין יעדי התקיפה היה מתחם צבאי לאחסון רקטות של ארגון הטרור.

אתמול היה זה היום העשירי שבו שוגרו בלוני תבערה מרצועת עזה וגרמו לשריפות בשדות עוטף עזה. 20 שריפות שנגרמו מבלוני תבערה פרצו ביער כיסופים וביער בארי. הרמטכ"ל כוכבי סייר שלשום באזורי השריפות. בשיחה עם ראשי רשויות בדרום הוא אמר: "מאמין שבעקבות הצעדים שעשינו – טרור הבלונים ייעצר בימים הקרובים".