-

עד הקצה: הספורטאים שמותחים את גבול היכולת

מור איבד את אצבעות הידיים, אבל לא נתן לזה לעצור אותו מלהפוך לאלוף בטיפוס מצוקים. גיא איבד את בתו, והחליט להתמודד עם השחיות הארוכות ביותר עבור האדם - הכירו את האנשים שעושים את הבלתי אפשרי
אלון שרביט
16 באוגוסט 2020
10:48
עודכן ב 18 ספטמבר 11:04

מור איבד את אצבעות הידיים, אבל לא נתן לזה לעצור אותו מלהפוך לאלוף בספורט שנראה בלתי אפשרי עבורו - טיפוס מצוקים. גיא איבד את בתו, והחליט לצאת לשחיות הארוכות ביותר עבור בני אדם וכך להתמודד עם הכאב.

עד הקצה: אלון שרביט פגש את האנשים שמותחים את גבול היכולת האנושית

246 קילומטרים ו-36 שעות ברצף בלי שינה הפכו את ליז מלכה מקרית חיים לישראלית היחידה שסיימה את הספרטתלון - המרוץ הספרטני של יוון. "זו קשת רגשות של הכל, סיפוק ובכי ושמחה", היא מספרת, "פתאום לעכל שעם הרגליים שלי רצתי מאתונה לספרטה - קשה להסביר את הרגש הזה". קובי זכה במקום הראשון אחרי שרץ 5,000 קילומטרים - בערך כמו לרוץ מישראל לקטמנדו. במהלך הריצה הוא הקיף אלפי פעמים פארק בניו יורק. זה לקח לו 46 ימים, ומרחק של קצת יותר מ-100 קילומטרים ביום. 

אבל יש אנשים שריצה של מאות קילומטרים לא מספיקה להם, ומוסיפים עליה גם טיפוס בגובה אלפי קילומטרים. "הקושי הוא משולש - המרחק, תוואי השטח והטיפוס המצטבר", מסביר גדי סולומון, רץ אולטרה מרתון הרים. "מקטע אחד של מרוץ מקביל ל-50 מגדלי עזריאלי אחד על השני. צריך לסיים אותו עד 42 שעות, אני סיימתי ב-36".

איך בעצם מקבלים החלטה לאתגר את הגוף בצורה כל כך קיצונית? אורנה אלטמן, רצה אולטרה מרתון הרים, מספרת על ניתוח מוח שעברה לפני כארבע שנים: "אתה רוצה להרגיש שאתה ממצה עד תום כל יום, וזה חלק מהמשחק. לחיות את החיים ולאתגר את עצמך בכל פעם מחדש". 

להגיע לקטמנדו ברגל: האנשים שרצים מרחקים בלתי נתפסים | פרק 1

על צוק אחד סמוך לישוב בית אריה, מנסה סגן אלוף עולם בטיפוס לעבור את דרגת הקושי 7B פלוס. זה הניסיון ה-26 שלו. אם יצליח, מור ספיר יהיה האדם הראשון שבמצבו הגופני עובר את האתגר הקשה. את כפות ידיו איבד בטיול אחרי צבא, בסופת שלגים ברכס אנאפורנה: "אחרי חודש וחצי של מלחמה על כוויות הקור שספגתי באותו לילה, איבדתי עשר אצבעות", הוא מספר.

20 קילומטרים מהבית של מור, יש מי שניצח את הגורל בדרך אחרת: נתי גרוברג, אלוף ישראל ברכיבת יד. 21 שנה אחרי התאונה שהפכה אותו לנכה המתנייד בכיסא גלגלים, נתי מספר שהוא מאושר יותר ממה שהיה לפני הפציעה. עם השנים, הוא אסף רשימת הישגים ארוכה: אלוף ישראל, מקום רביעי באירופה, וגם השתתפות באולימפיאדת בייג'ין. בתחרות "איש הברזל" הוא שחה לאורך 3.8 קילומטרים, רכב 180 קילומטרים, ולסיום - מרתון של 42 קילומטרים בכיסא גלגלים. "לקח לי 13 שעות וחצי", מספר נתי. 

לטפס בלי אצבעות: הספורטאים שהפכו את המגבלה לאתגר הכי גדול | פרק 2

גיא כהן הוא השיאן הישראלי בשחיית מרתון במים פתוחים - 24 שעות בלי הפסקה, הלילה הארוך בחייו. אבל מאחורי ההישגים עומד טייס קרב לשעבר שיצא ללב ים בעקבות אובדן טראגי של בתו. "זה היה ביום הראשון של כיתה א'", הוא משחזר. "בלילה נטע התרגשה מאוד. בצלצול של סוף השיעור האחרון היא קיבלה דום לב, ומתה במקום בתוך הכיתה".

לב הים היה המקום של גיא לפרוק את הכאב. את המשחה הארוך ביותר שלו ביצע לזכר נטע ולמען הילדים האחרים במחלקה הקרדיולוגית של בית החולים רמב"ם. כיום גיא מחזיק בשלושת הכתרים של עולם השחייה: הקפת האי מנהטן לאורך 45 קילומטרים, חציית תעלת למאנש ב-15 שעות וחציית תעלת קטלינה. "אני צריך להתמודד עם איתני הטבע, עם הגלים, עם ההיפותרמיה", מספר גיא, "אתה אומר לעצמך 'רק עוד תנועה' ולא חושב על המרחקים".

לשחות עד היפותרמיה: הטייס לשעבר שמתמודד עם האובדן בלב ים | פרק 3

תגיות:
"עד הקצה"