שאול אמסטרדמסקי

הסרטון שגרם לשאול להבין: אף תלמיד לא יודע מה יקרה עוד שבועיים

בסרטון אחד באנגלית שהבן של שאול אמסטרדמסקי ראה הסבירו איך תיראה שנת הלימודים הקרובה. ובינתיים אצלנו, שר החינוך מכריז שהוא "לא מפחד", אבל איש לא טורח לעדכן 2 מיליון תלמידים איך הם עומדים להתחיל את היום הראשון השנה. מזל שבינתיים אפשר להתווכח על האסי
משחקי הכיס
16 באוגוסט 2020
21:37

כמה אפשר לדבר על נהר שעד לפני שלוש דקות אף אחד לא ידע בכלל שהוא קיים. כמה אנרגיה אנחנו משקיעים בוויכוחים הפוליטיים האלה לפעמים על איזו נקודה ספציפית ולא מדברים על הדבר הגדול. על תאונת הרכבת הזאת שנקראת החזרה ללימודים שעוד שבועיים הולכת להתנגש לנו בפרצוף. ה-1 בספטמבר. אני מאוד חושש שזה הולך להיות פיאסקו מטורף. אבל במקום לדבר על זה, אנחנו מדברים על האסי.

לפני כמה ימים ראיתי את הבן הגדול שלי שעולה לכיתה ה, צופה בסרטונים כאלה באינטרנט. סרטונים של "בריינפופ", סרטוני אנימציה באנגלית לילדים על כל מיני נושאים. והפעם פתאום אני רואה שהוא צופה בסרטון שמסביר לו איך הולכת להיראות שנת הלימודים הבאה.

זה לא סרטון שמשרד החינוך הפיק, אלא  סרטון שחברה אמריקאית הפיקה. הם ממש מסבירים לילדים שזאת הולכת להיות שנה הרבה יותר מאתגרת ושנה ממש לא רגילה, עם הרבה מאוד מסכים והרבה מאוד למידה מרחוק. הם מסבירים על זה שהשנה הזאת יכולה להיות רוויה בקשיים, גם קשיים חברתיים וגם קשיים רגשיים.

אז הנה טיפים שהם נותנים בסרטון לילדים, מה עושים עם כל הקשיים האלה ואיך מסתגלים אליהם, כי זה קשה ללמוד ככה מהבית מרחוק. ראיתי את הבן שלי יושב, צופה בזה ובולע כל מילה. חשבתי לעצמי "זה לא נורמלי". זה לא נורמלי שהוא צריך לצפות בסרטון באנגלית של חברה אמריקאית, במקום שמשרד החינוך הישראלי פה יעשה משהו.

שר החינוך יואב גלנט התראיין באולפן Ynet בשבוע שעבר ואמר שתלמידי ישראל צריכים לדעת שהוא לא מפחד. אבל, למי אכפת ששר החינוך לא מפחד? ממה הוא צריך לפחד, מהאסי? מה הקשר בכלל לשר החינוך?

מה שצריך להיות אכפת לנו זה שתלמידי ישראל לא יפחדו לפתוח את שנת הלימודים הבאה. עוד שבועיים חוזרים ללימודים. האם יום הלימודים הראשון יהיה בזום או בכיתה? למה אין לנו תשובה לשאלה הכל כך פשוטה הזאת?

אם זה היה סרטון על האסי שבו הייתי אומר שהקיבוצניקים הם אלה שצודקים, אז כבר היו לזה שני מיליון צפיות והיו קוראים לי "חזיר סוציאליסטי", או בדיוק להפך - זה לא חשוב. במקום להשקיע את האנרגיה באסי ובכל הנקודות הקטנות האלה, ויכוחי אינטרנט על דברים שלפני שלוש דקות לא ידענו שהם קיימים, בואו נשקיע את כל האנרגיה שלנו במה הולך לקרות ב-1 בספטמבר.

אולי זה מה שיכול לשנות את המצב קצת לטובה.