שריפה במועצה האזורית אשכול, היום
צילום: אלי כהן, דובר כבאות מחוז דרום

"ערוכים לכל מצב": 19 שריפות פרצו בעוטף עזה

הדליקות פרצו בשדה סמוך למשמר הנגב, ביער כיסופים ובמועצה האזורית אשכול
איציק זוארץ ואסף פוזיילוב
17 באוגוסט 2020
14:13
עודכן ב 17:30

טרור הבלונים נמשך: 19 שריפות פרצו היום (שני) בעוטף עזה מבלוני תבערה ששיגרו פלסטינים מהרצועה. הדליקות פרצו בשדה סמוך למשמר הנגב, ביער כיסופים, בשדה קוצים במועצה האזורית אשכול ובקיבוץ בארי. כוחות כיבוי בליווי אנשי קרן קיימת לישראל פועלים לכבותן.

בתוך כך, מתיחות בקרב תושבי עוטף עזה מתחילתו של סבב הסלמה נוסף. רפי בביאן קצין הביטחון של מועצת שדות נגב אמר לכאן חדשות: "אין לנו מושג לאן הולכים, אבל אנחנו ערוכים לכל מצב". אייל חג'בי, קצין הביטחון של מועצת שער הנגב, הוסיף כי "כל הכיוונים מסמנים על הסלמה".

טנקים של צה"ל תקפו הלילה, זו הפעם השישית ברציפות, עמדות תצפית של חמאס ברצועת עזה, בתגובה להפרחת בלוני הנפץ והתבערה משטח הרצועה לישראל ובתגובה להפרות הסדר על הגדר. קודם להודעת דובר צה"ל, מקורות פלסטיניים דיווחו כי צה"ל ירה פגזים אל עמדה של חמאס באזור בית חאנון שבצפון הרצועה, ומגדל תצפית ממזרח לחאן יונס שבדרום הרצועה.

הפרות הסדר הליליות התרחשו גם אתמול בערב: כ-200 פלסטינים הפגינו בארבעה מוקדים לאורך גבול הרצועה. סמוך לג'בליה הושלכו כמה מטענים ורימונים לעבר הכוחות, לא היו נפגעים והכוחות הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות.

אתמול פרצו 28 שריפות בעוטף עזה בעקבות הפרחת בלוני תבערה, על אף הסנקציות שהטילה מערכת הביטחון על הרצועה והתקיפות שבוצעו באזור בימים האחרונים. בתוך כך, מקורות בחמאס העריכו בשיחה עם כאן חדשות כי ההסלמה בדרום תימשך גם בימים הקרובים. כך פורסם אתמול לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. לפי אותם גורמים, מדובר בהסלמה מבוקרת שעדיין לא הושגו יעדיה. 

בנוסף, לכאן חדשות נודע כי קטר הודיעה לחמאס על הארכת משך העברת המענק הקטרי לרצועת עזה עד לסוף שנת 2020, ולא עד לסוף חודש ספטמבר כפי שתוכנן תחילה. לדברי מקורות פלסטיניים, חמאס אינו מסתפק בכך ודורש ערבויות להמשך העברת המענק הקטרי גם בשנת 2021 ולהאצת הפרויקטים הבין-לאומיים ברצועה.