הנשיא ריבלין, יורש החצר בן-זאיד, ארכיון
צילום: אי-פי ופלאש 90

ריבלין הזמין את יורש העצר מהאמירויות לירושלים

באיגרת ששיגר כתב ליורש העצר כי הוא מקווה שצעד זה יפרוץ את הדרך למדינות נוספות; שר החוץ אשכנזי שוחח עם האחראי על יחסי החוץ בעומאן על "ההתפתחויות באזור"
כתבי כאן חדשות
17 באוגוסט 2020
14:01
עודכן ב 16:36

נשיא המדינה ראובן ריבלין שלח היום (שני) איגרת רשמית לירש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד אל-נהיאן ובה הזמין אותו לביקור רשמי בישראל. באיגרת כתב הנשיא כי ההסכם המתגבש בין המדינות הוא "אבן דרך אסטרטגית לקראת תהליכים חדשים באזורנו". בד בבד, שר החוץ גבי אשכנזי שוחח עם מקבילו בסולטנות עומאן. 

ריבלין הוסיף כי הוא מלא תקווה שצעד זה "יסייע לחיזוק האמון בינינו לבין עמי האזור ויקדם את ההבנה בין כולנו". "אמון כזה יצעיד את אזורנו קדימה, יביא לרווחה כלכלית ויספק שגשוג ויציבות לתושבי המזרח התיכון כולו", כתב הנשיא. עוד כתב ריבלין כי הוא מקווה שצעד זה יפרוץ את הדרך למדינות נוספות. 

בתוך כך, שר החוץ גבי אשכנזי שוחח עם מקבילו בעומאן - כך הודיע משרד החוץ של הסולטנות בחשבון הטוויטר שלו. לפי ההודעה, שר החוץ של עומאן, יוסף בן עלווי, הדגיש את עמדת ארצו "התומכת בשלום כולל וצודק במזרח התיכון", כמו גם את "הצורך ההכרחי בחידוש המו'"מ במסגרת הליך השלום וקיום דרישותיהם של הפלסטינים להקים מדינה עצמאית שבירתה ירושלים". במשרד החוץ בירושלים אישרו כי השניים שוחחו. 

מוקדם יותר הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "אנחנו פועלים לאפשר טיסות מעל סעודיה בין תל אביב לדובאי". את הדברים אמר ראש הממשלה בסיור שערך בנמל התעופה בן גוריון לרגל פתיחת הטיסות מישראל למספר יעדים. במענה לשאלת כאן חדשות, אמר ראש הממשלה כי "התחלנו כבר לעבוד על פתיחת קו התעופה מעל סעודיה, שלמעשה יפתח את המזרח, זו מהפכה ענקית". אחר הצוהריים ייפגשו נשיא המדינה וראש הממשלה לפגישת עדכון בנוגע להתפתחויות המדיניות והאזוריות האחרונות.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי המשלחת הישראלית לאיחוד האמירויות תצא לאזור ככל הנראה רק בשבוע הבא. הסיבה לכך היא מחלוקת על זהות חבריה ודרג המשתתפים בה. עוד פורסם אמש כי בבחריין מצפים להתקדמות בקשרים עם ישראל, אך מחכים לחתימה רשמית של ההסכם בין ישראל לאמירויות. באשר לסעודיה, יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ, ג'ראד קושנר אמר היום כי נירמול הקשרים בין ישראל לסעודיה הוא בלתי נמנע.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, אוריה אלקיים, מיכאל שמש ועומרי חיים