-
צילום: דובר צה"ל

מהפכה בכוחות היבשה: הכירו את האוגדה החדשה של צה"ל

פצצות מרגמה מדויקות ורחפנים שמזהים תנועה מבעד לקירות: אוגדה 99 תהיה אחראית על התמרון במסגרת הפיקודים בעת מלחמה
כרמלה מנשה
17 באוגוסט 2020
17:01

צה"ל חושף היום (שני) את המהפכה בכוחות היבשה שאמורה להביא לידי ביטוי את השינויים בשדה הקרב ובאתגרים שאיתם מתמודד הצבא. המשמעות היא יותר כוחות משולבים, יותר טכנולוגיה, שילוב בין כוחות היבשה, המודיעין וחיל האוויר, יותר אמצעי לחימה מדוייקים וקטלניים ויכולת טובה יותר לגלות את האוייב בשטח מאוכלס. על בסיס זה מוקמת בימים אלה האוגדה החדשה הרב-זירתית, אוגדה 99, שתוכפף לזרוע היבשה בשגרה ותופקד על התמרון במסגרת הפיקודים בעת מלחמה.

במסגרת האוגדה תופעל חטיבה ניסיונית רב-ממדית בשם חטיבת ״רפאים", שאמורה להוות את המודל לתפיסת הלחימה הרב-ממדית. לפי תפיסת הקרב החדשה וההיערכות של צה"ל, מדובר בחיילי רגלים שיקבלו הכשרה משולבת, גם במודיעין וגם בזרועות האוויר והיבשה. החיילים יהיו מצויידים באמצעים מתקדמים טכניים, כולל רחפנים מסוגים שונים, אמצעי ניוד ואלמנטים של לחימת סייבר.

האוגדה החדשה תוקם על בסיס אוגדה של פיקוד מרכז שתפורק ותוקם מחדש. כל זאת במסגרת התוכנית הרב-שנתית שלא אושרה עדיין בקבינט, אך יישומה הוחל על פי המשאבים הקיימים. גם חטיבת כפיר תיכלל באוגדה החדשה ותעבור מהפכה בשנתיים הקרובות. היא תוכשר לפעילות גם בצפון וגם בדרום.

בזרוע היבשה מתכננים כבר בחודשים הקרובים להכריז על מבצעיות של כמה אמצעי לחימה חדשים לכוחות הסדירים, בהם פצצת מרגמה מדוייקת ורחפנים שמוצמדים למבנים ומזהים תנועה מעבר לקירות.