מבלים בממליא
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הכנסת אישרה תיקונים ל"חוק הקורונה הגדול"

המליאה העבירה בקריאה שנייה ושלישית את ההצעה להוסיף אמצעי אכיפת צווי סגירה לעסקים ולהשוות את גובה הקנס של המסרבים להתפנות למלונית לזה של מפרי בידוד • בניגוד לבקשת הממשלה לקבל 28 יום: ועדת החוקה הגבילה את תקנות קבינט הקורונה לשבוע בלבד
יערה שפירא
17 באוגוסט 2020
16:36
עודכן ב 22:35

הכנסת אישרה הערב (שני) את התיקונים ל"חוק הקורונה הגדול" בקריאה שנייה ושלישית, על רקע העלייה המתמשכת בתחלואה. הצעת החוק כללה שני ההסדרים שהיו אמורים להשתלב בחוק המסגרת שנחקק בחודש שעבר, אך הם הוגשו בנפרד בשל לוחות הזמנים הקצרים.  בין התיקונים: הוספת אמצעי אכיפת צווי סגירה לעסקים ולמקומות נוספים שפתוחים לציבור, והוראות בדבר מי שיחוייבו להיכנס למלוניות קורונה. 19 חברי כנסת תמכו ושבעה התנגדו. החוק יהיה בתוקף עד 30 ביוני 2021.

באשר למלוניות, החוק משווה את גובה הקנס על הפרת ההוראה לשהות במלוניות לגובה הקנס על הפרת חובת הבידוד - שעומד על 5,000 שקלים. עוד נקבע כי מלוניות יוכרו כמקום ציבורי לצורך חוק המאבק בתופעת השכרות שם, אך לא יהיה איסור כללי על הכנסת אלכוהול אליהן. המשטרה לא תוכל לפעול בעניין זה בחדרי המלון, אלא רק במקרה של פנייה מסוימת.

בתוך כך, יושב ראש ועדת החוקה, יעקב אשר, החליט היום להגביל לשבוע את התקנות להגבלת התקהלות שקיבל קבינט הקורונה. לטענת אשר, הציבור לא יכול לחכות עוד לתוכנית גמזו, ולא תינתן ארכה נוספת לקבלתה. "אם לא תהיה תוכנית, התקנות יפקעו ביום שלישי הבא בחצות", אמר אשר. 

קבינט הקורונה קבע בתקנותיו שבמסעדות, במקומות ציבוריים, בבתי עסק ובבתי תפילה יוגבל מספר המבלים ל-20 בחלל סגור, בלי קשר לגודל המקום, ול-30 בחלל פתוח - בתנאי שאפשר לשמור על מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם. ביום חמישי קבינט הקורונה יכונס לדון בנושא ההתקהלות במרחב הציבורי.