קושנר

נתניהו: "הסכם השלום עם האמירויות יסייע לייצר היסטוריה בין ישראל והפלסטינים"

יועצו וחתנו של טראמפ בתדרוך עיתונאים: "ישראל הסכימה שלא להתקדם עם הריבונות ללא הסכמה אמריקנית. המנהיגות הפלסטינית צפויה ולא הגיונית"
גילי כהן ועמרי חיים
17 באוגוסט 2020
17:13
עודכן ב 17:58

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) בריאיון לערוץ "סקיי ניוז" בשפה הערבית, היושב בדובאי, כי "הסכם השלום עם איחוד האמירויות יעזור לנו לייצר היסטוריה בין ישראל והפלסטינים".  ראש הממשלה הוסיף כי ההסכם הזה מראה שאנחנו מוכנים לשלום. "זה הסכם עצום שישנה את האזור שלנו, ואני חושב שיהיו מדינות שיצטרפו לשלום הזה ולבסוף גם הפלסטינים". 

עוד אמר נתניהו בריאיון, שהתקיים במקביל לנחיתת ראש המוסד יוסי כהן היום בנסיכות, כי "זאת הייתה בקשה אמריקנית לעצור את החלת הריבונות ואנחנו הסכמנו. האמריקנים אמרו שהם רוצים להרחיב את מעגל השלום, וזאת העדיפות - הרחבת מעגל השלום". לדבריו, "מדינות ערב האחרות רואות את מה שאנחנו עושים ואומרות לעצמן 'אולי נצטרף גם למעגל השגשוג, למה שלא נפיק תועלת לאנשינו בבריאות, במים, לעתיד טוב יותר, באנרגיה ובמסחר?'".

בתשובה לשאלה על תגובות איראן, תורכיה ומדינות נוספות באזור על הסכם שלום, השיב נתניהו: "מי מופתע שאיראן נגד שלום? היא מפיצה קיצוניות וטרור ושולחת את הטילים שלה לחצי האי ערב, הורגת אנשים בסוריה ועיראק ותומכת בטרור בכל רחבי העולם. היא מבטיחה כל העת להשמיד את ישראל ואני חושב שהיא זורעת הרס אצל רבים משכנינו. איראן לא מרוצה וזה דבר טוב, זה אומר שאנחנו בדרך הנכונה".

קודם לכן אמר ג'ארד קושנר, יועצו וחתנו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, בתדרוך לעיתונאים מהמזרח התיכון: "החזון לשלום הונח בינואר - זה פתרון לשתי מדינות, זו הפעם הראשונה שישראל הסכימה למפה ולהתקדם לכיוון מדינה פלסטינית".

לדבריו של קושנר, נתניהו הבטיח לאמריקנים שלא יתקדם במהלך החלת הריבונות מבלי הסכמה אמריקנית. כשנשאל איך הממשל יכול להבטיח שישראל תקיים את היוזמה ואת עצירת ההחלת הריבונות, השיב חתנו של טראמפ: "ישראל הסכימה שהם לא יתקדמו בלי הסכמה שלנו. אנחנו רוצים שישראל תתמקד בקשרים חדשים ובריתות חדשות. אנחנו מאמינים שהם יקפידו על הסיכום".

קושנר: "נתנו לפלסטינים כמעט כל מה שהם רוצים, אי אפשר לעזור למי שלא רוצה"

"יש הצעה נדיבה למדינה ולחילופי שטחים, ואנחנו מציעים לפלסטינים לשוב לשולחן", הוא הוסיף. עם זאת, הוא המשיך ואמר: "לא משנה איזו תוכנית אתה מניח, המנהיגות הפלסטינית מגיבה אותו דבר - הם כל כך צפויים ולא הגיוניים. נתנו להם כמעט כל מה שהם רוצים. אי אפשר לעזור למי שלא רוצה לעזור לעצמו. יש תסכול באזור מההתנהגות של המנהיגות".

"אנחנו לא נשנה את המנהיגות הפלסטינית", קבע קושנר, "אנחנו פונים אליהם ואומרים שאם הם רוצים לחזור למשא ומתן - הם יכולים. נראה מה הם יחליטו. יש הרבה סיבות להיות אופטימיים במזרח התיכון כעת. אנחנו מאמינים שיהיו עוד נורמליזציות ושבנקודה מסוימת הסכסוך עם הפלסטינים יסתיים".