בלוני נפץ, ארכיון
צילום: חדשות ביטחון שדה

לילה שביעי ברציפות: צה"ל תקף ברצועה, בלון נפץ אותר בעוטף

מהצבא נמסר כי חיל האוויר תקף תשתיות תת-קרקעיות של חמאס. כ-30 שריפות פרצו אתמול בעוטף עזה מבלוני תבערה ששיגרו פלסטינים מהרצועה, בהן גם בגן ילדים בשדרות
איציק זוארץ ואסף פוזיילוב
18 באוגוסט 2020
01:16
עודכן ב 08:36

צה"ל תקף הלילה (שלישי) ברצועת עזה, זה הלילה השביעי ברציפות, בתגובה לטרור בלוני הנפץ והתבערה שנמשך. מהצבא נמסר כי חיל האוויר תקף תשתיות תת-קרקעיות של חמאס ברצועה. הבוקר אותר בלון נפץ סמוך ליישוב במועצה האזור חוף אשקלון. איש לא נפגע ולא נגרם נזק.

כ-30 שריפות פרצו אתמול בעוטף עזה מבלוני תבערה ששיגרו פלסטינים מהרצועה. הדליקות פרצו בין השאר בגן ילדים בשדרות, בשדה סמוך למשמר הנגב, ביער כיסופים, בשדה קוצים במועצה האזורית אשכול ובקיבוץ בארי. כוחות כיבוי בליווי אנשי קרן קיימת לישראל פעלו לכיבויין.

קצין הביטחון של מועצת שדות נגב, רפי בביאן, אמר אתמול לכאן חדשות כי בעוטף נערכים להסלמה של ממש. "אין לנו מושג לאן הולכים, אבל אנחנו ערוכים לכל מצב", אמר. קצין הביטחון של מועצת שער הנגב, אייל חג'בי, הוסיף כי "כל הכיוונים מסמנים על הסלמה".

כמה אתרי אינטרנט בעזה פרסמו מוקדם יותר הערב את הדרישות שהעלה כביכול חמאס בפני משלחת המודיעין המצרית שנכנסה אתמול לרצועה. על פי הדיווחים, שאין להם אישור רשמי, חמאס דרש שהמענק הקטרי יחולק ל-200 אלף משפחות נזקקות, ולא רק ל-100 אלף, וכן לקדם פרויקטים בתחום המים והחשמל ומיזמי תעסוקה לאקדמאים ופועלים ברצועה. כמו כן, נטען כי ארגון הטרור דרש להגדיל את מכסת אישורי העבודה בישראל ל-100 אלף עזתים, להגדיל את מרחב הדיג ל-20 מיל ימי ולפתוח את מעבר הסחורות כרם שלום ברציפות.

על פי אחד הדיווחים, הפגישה בין מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, וסגנו חליל אל-חיה לבין משלחת המודיעין המצרי הייתה מתוחה, ואחד מבכירי חמאס, מחמוד א-זהאר, אף סירב להשתתף בה. לפי דיווח אחר, בשיחות לא הושגה התקדמות ומקורבים לחמאס אמרו כי הדרישות שהעלה הארגון בשיחות היו גבוהות מאוד. עוד נמסר בכמה דיווחים כי המשלחת נועדה רק עם חמאס ולא עם ארגונים פלסטיניים אחרים ברצועה.

שלשום תקפו טנקים של צה"ל עמדות תצפית של חמאס ברצועת עזה, בתגובה להפרחת בלוני הנפץ והתבערה משטח הרצועה ולהפרות הסדר על הגדר. מקורות פלסטיניים דיווחו כי צה"ל ירה פגזים אל עמדה של חמאס באזור בית חאנון שבצפון הרצועה, ומגדל תצפית ממזרח לחאן יונס שבדרום הרצועה.