שחקני ברצלונה אחרי התבוסה לבאיירן מינכן בליגת האלו
צילום: אי-פי

מדוללת זהות, מדוללת כדורגל ומדוללת תארים: ברצלונה הפכה לקורבן של הצלחתה

המשבר בברצלונה לא התחיל השנה. מדובר בתהליך ארוך שבו הכסף של הצלחת העבר הפך את הנסיכה מקטלוניה למפלצת גלובלית, שכרגע יש יותר מדי סימני שאלה לגבי עתידה: מי יהיה המאמן? מי יהיה הנשיא? ובעיקר - האם מסי יישאר? כדי למצוא תשובות ייתכן שבבארסה יצטרכו קודם כל להסתכל פנימה - לתוך הבית
יואב בורוביץ', פרשנות
18 באוגוסט 2020
07:41

אלה ימים של בושה וכאוס בברצלונה. הקבוצה מובסת ומודחת מהמפעל החשוב ביותר תוך כדי חרפה; המועדון מפסיד אליפות ליריבה השנואה ממדריד לאחר שהיא הוליכה כמעט לכל אורך העונה; מאמן מפוטר מיד בתום העונה, לאחר שבעצמו החליף מאמן אחר שפוטר באמצע העונה;  ליאו מסי מבשר כי הוא רוצה לעזוב; רבים מחברי המועדון רוצים בסילוקו של הנשיא שכבר המיט בושה על ברצלונה כשהסתבך בפרשיית לכלוכים ברשתות החברתיות – לא רק נגד יריבים פוליטיים אלא גם נגד כוכבים. כמובן שגם המנהל המקצועי הולך הביתה, וגם שחקנים רבים בדרכם להיות שחקני עבר כאשר לא ברור מי יחליף אותם. כמה כסף יהיה לרכש? מי יהיה המאמן? מי יהיה הנשיא? והכי חשוב: האם מסי יואיל בטובו להישאר?

האמת שהמשבר בברצלונה לא החל השבוע – ואפילו לא השנה. כבר שנים רבות שזה לא זה. קבוצת הקסם של תחילת העשור הקודם, עם פפ גווארדיולה בעמדת האימון, ואינייסטה, צ'אבי, פויול, מסי ועוד רבים וטובים על המגרש, כבר מזמן לא מציגה את הצ'ארם המנצח שלה על בסיס קבוע.

  "מצב חירום". כותרת העיתון "ספורט" המקורב לקבוצה, יום לאחר התבוסה של ברצלונה לבאיירן מינכן

במובן מסוים, ברצלונה היא הקורבן של הצלחתה. היא הפכה לגדולה מדי. עשירה מדי. לכן עם השנים היא הרבה פחות התבססה על הכישרונות מבית ופנתה לכוכבי על שניתן לקנות בכסף עצום. אותו כסף זרם לקופת המועדון בגלל ההצלחה של הקבוצה שהייתה מבוססת על שחקני בית, ושגם הצליחה להציג את הכדורגל היפה בעולם.

ברצלונה היא כבר מזמן לא רק קבוצה קטלונית או ספרדית. היא קבוצה של העולם. ספק אם יש מותג חזק ממנה בעולם הכדורגל. אבל המפלצת הגלובלית קצת הרגה את הנסיכה המקומית, וכבר זמן רב היא קבוצה מדוללת זהות, מדוללת כדורגל וגם מדוללת תארים, כשבליגת האלופות זכתה פעם אחת בלבד בתשע השנים האחרונות.

איך ניתן לשקם את ברצלונה? הכדורגל הוא נזיל מאין כמותו, ובאבחת תקופה מקוצרת טובה אפשר להפוך כמעט כל כישלון להצלחה, ולהיפך. ואף על פי כן, ברור כי האתגר בברצלונה גדול מכך. יותר מדי שחקנים לא מתאימים לקבוצת-על. להחליף אותם בשחקנים טובים יעלה הרבה מאוד כסף. לברצלונה בעיקרון יש את הכסף, אך זו תקופת קורונה, וגם הקבוצות העשירות ביותר נאלצות להצטמצם.

נדמה כי בהיבטים רבים מדי ברצלונה פשוט מפגרת. בעולם פוסט קורונה, ספק אם הכנסות הענק מהצופים והתיירים בקאמפ נואו יכולות להתקרב לממדי השיא מן העבר

מעבר לכך, מסי כבר בן 33. בהרבה מאוד משחקים גדולים בשנים האחרונות ראינו גרסה דהויה של הגאון הגדול. האם הוא יוכל להשתפר עד כדי להנהיג את בארסה בחזרה לגדולה? כרגע, כאמור, בכלל לא ברור אם ירצה להישאר. גם ג'ראר פיקה, הקפטן הוותיק והסמל הביתי, הוא בלם בינוני ומטה כבר זמן רב מאוד שאוחז במקום קבוע בהרכב בגלל קשרים בהנהלה וכוח פוליטי, שחלקו אף נובע מכך שהבלם שידך לברצלונה את הספונסר היפני שלה (חברת ראקוטן).

ומי המאמן שאמור לחלוש על כל הבלגן ופרויקט השיקום הזה? האם זהו רונאלד קומאן הוותיק והלא כל כך מבריק, או שמא זה צריך להיות מאוריסיו פוצ'טינו, או אולי בכלל מישהו אחר?

מאז גווארדיולה אימנו את ברצלונה חמישה מאמנים. איש מהם לא הותיר רושם כאילו הוא ראוי לאמן את מועדון העל, שחורט על דגלו לא רק רעב בלתי מתכלה להישגים, אלא גם עקשנות בלתי מתפשרת על כדורגל יפה והתקפי. האם ברצלונה תוכל בעתיד – בעיקר הקרוב – למזג בין השניים? בינתיים אין לה לא מזה ולא מזה, והתחרות רק הולכת וגוברת. ספרד, בניגוד למצב לפני עשור, כבר רחוקה מלהיות המדינה שמגדלת הכי הרבה כישרונות בעולם. אלה גדלים בעיקר בצרפת. אבל גם הכסף העצום נמצא היום בצרפת (פריז סן ז'רמן), אצל הקבוצות האנגליות הגדולות ואפילו בגרמניה, שגם היא משלבת באופן נפלא בין ייצור כישרונות, גדולי אימון ובעיקר ניהול למופת.

  קבוצת הקסם של תחילת העשור הקודם כבר מזמן לא מציגה את הצ'ארם המנצח. פפ גווארדיולה וליונל מסי (צילום: אי-פי)

נדמה כי בהיבטים רבים מדי ברצלונה פשוט מפגרת. גם בעולם פוסט קורונה, ספק אם הכנסות הענק מהצופים והתיירים בקאמפ נואו, ובכלל מביקורי בארסה בעולם, יכולות להתקרב לממדי השיא מן העבר.

ברצלונה צריכה לחצוב לעצמה עתיד חדש. אולי ראוי שקודם כל תביט פנימה, הביתה, אל עבר אקדמיית לה מאסיה (החווה).