מטוס F35
צילום: דובר צה"ל

נתניהו: "ההסכם עם האמירויות לא כלל הסכמת ישראל לעסקת נשק כלשהי עם ארה"ב"

לפי דיווח בידיעות אחרונות ממשל טראמפ הבטיח להסיר את האמברגו על מכירת המטוסים המתקדמים לאבו דאבי • לשכת רה"מ: ישראל לא שינתה את עמדותיה נגד מכירת נשק שובר שוויון
גילי כהן
18 באוגוסט 2020
08:14
עודכן ב 11:51

מכירת ה-F35 לאיחוד האמירויות: בלשכת ראש הממשלה הבהירו היום (שלישי) כי ההסכם עם איחוד האמירויות לא כלל הסכמה ישראלית לעסקת נשק כלשהי בין ארצות הברית לאמירויות. בהודעה נמסר כי "ראש הממשלה התנגד למכירת F35 וכלי נשק מתקדמים אחרים למדינות כלשהן במזרח התיכון. ראש הממשלה הביע עמדה עקבית זו פעם אחר פעם בפני הממשל האמריקני והיא לא השתנתה". 

בהודעה פורט כי בשיחה של ראש הממשלה עם השגריר האמריקני פרידמן ב-7 ביולי, נתניהו הביע בצורה מפורשת את התנגדותה של ישראל למכירת מטוסי F35 וכלי נשק מתקדמים אחרים למדינה כלשהי במזרח התיכון, כולל במסגרת הסכמי שלום. ב-8 ביולי שיגר ראש הממשלה מכתב למזכיר המדינה פומפאו, באמצעות השגריר פרידמן, בו הבהיר שעמדתה של ישראל תקפה גם בעקבות השגת הסכמי שלום. 

בכיר לשעבר במוסד, חיים תומר, מי שהיה ראש אגף המודיעין אמר הבוקר כי אין בעיה שבמסגרת נרמול היחסים בין ישראל ואיחוד האמירויות תסיר ארצות הברית את האמברגו על מכירת מטוסי החמקן, ה-F35 לנסיכות שבמפרץ. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב, אמר תומר כי המדאיג הוא שראשי מערכת הביטחון לא עודכנו בעניין.     

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

"גם לטורקיה יש F35 והיא איום הרבה יותר גדול על ישראל ופועלת בהמון חזיתות שיכולות להשפיע על ישראל. מתעסקים באבו דאבי שיכולה להיות שותפה של ישראל בתסריט כזה או אחר של עימות עם האיראנים. הכותרות חושפות משהו אחר שעליו לא מדברים והוא שמערכת ביטחון ממוגדרת מקבלת החלטות בעלות השלכות ביטחוניות. זה הדבר המדאיג פה. אם אכן מערכת הביטחון לא ידעה על ההסכמות מתחת לשולחן ולא נתנו לה להביע עמדה, זה מדאיג", אמר תומר.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

שר המודיעין, אלי כהן, אמר בתוכנית כי הוא אינו מכיר את הסעיף המדובר. "מדינת ישראל נשארת בעמדתה שלא לספק נשק שיפר את האיזון והעוצמה הביטחונית", אמר כהן. "להערכתי אין כזה סעיף. לא התקיים דיון בקבינט על אישור סעיף כזה. המדיניות של ישראל היא לשמור על עליונות ביטחונית באזור. זו תהיה גם הדרישה שלנו מארצות הברית. גם היא צריכה לכבד את הבקשה. גם ארצות הברית מבקשת מאיתנו שלא למכור למדינות אחרות נשק שיש לנו ואנחנו מכבדים את זה. זאת העמדה שאני מכיר, לא יודע שיש שינוי במדיניות". 

הבוקר דיווח העיתון "ידיעות אחרונות" מפי מקורות בארצות הברית ובאמירויות על החלטת טראמפ להסיר את האמברגו במסגרת ההסכם. מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי ישראל לא שינתה בשיחות את עמדותיה העקביות נגד מכירת נשק שובר שוויון וטכנולוגיות ביטחוניות מתקדמות למדינה כלשהי במזרח התיכון. כזכור, שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי לא עודכנו על ההסכם ועל פרטיו לפני הפרסום.

יו״ר ימינה נפתלי בנט מסר בתגובה כי ״‏היתרון הצבאי האיכותי של ישראל הוא בבסיס תפיסת הבטחון שלנו ואינו ענין פוליטי. ‏אני בטוח שבבית הלבן ובקונגרס מבינים את חשיבותו גם לבטחון הלאומי האמריקני". 

אתמול פורסם בחדשות הערב כי בישראל מעוניינים להרחיב גם את שיתופי הפעולה הביטחוניים עם איחוד האמירויות.  אחרי נחיתתו של ראש המוסד יוסי כהן היום בנסיכות, זהו אחד מהנושאים שעליו ידונו חברי המשלחת הישראלית בניסיון לגבש מזכר הבנות בין המדינות.

במסמך של משרד המודיעין, שממפה את שיתופי הפעולה האפשריים בין ישראל לאיחוד האמירויות, מופיע תחום הביטחון בראש הרשימה. במסמך נכתב כי הסכם הנורמליזציה מאפשר לקדם ברית צבאית בין מדינות המפרץ, וכן להגביר שיתופי פעולה באבטחת הים האדום. במקביל, חברות נשק ישראליות שואפות להגביר את הייצוא הביטחוני למדינות המפרץ, עם הפיכת הקשרים לגלויים ורשמיים.

בתוך כך, גורמים בעומאן אמרו בשיחות סגורות כי לא יצטרפו כרגע למהלך הנורמליזציה עם ישראל בשל חשש מדעת הקהל שם. בנוסף, שליט עומאן הנוכחי, הייטם בן טארק, נמצא פחות משנה בתפקיד, ולכן ההערכה היא שלא יוכל לבצע מהלך דרמטי בשלב זה. היום שוחח שר החוץ גבי אשכנזי עם מקבילו מעומאן, יוסף בין עלאווי, על ההתפתחויות האזוריות. השניים סיכמו לנסות ולקדם את הקשרים.