ישראלים באומן, ארכיון
צילום: יעקב נעמי, פלאש 90

ממשלות ישראל ואוקראינה בהודעה משותפת: הימנעו מלהגיע לאומן בחגי תשרי

בהודעה נכתב כי מי שבכל זאת מעוניין להגיע, יצטרך לעמוד בכללי המגבלות • שר הפנים האוקראיני: לא ניתן לקיים תפילות המוניות באומן בראש השנה • לדברי השר, "אירוע כזה יוצר סיכון עצום להתפשטות הנגיף – לא רק למשתתפים בו אלא גם לאוכלוסייה המקומית"
עמיחי שטיין ומאיה ראכלין
18 באוגוסט 2020
09:20
עודכן ב 14:07

ממשלות אוקראינה וישראל קראו היום (שלישי) בהודעה משותפת להימנע מלהגיע לאומן בחגי תשרי. בהודעה נכתב כי מי שבכל זאת מעוניין להגיע, יצטרך לעמוד בכללי המגבלות - והן יאכפו "בצורה משמעותית".

מוקדם יותר משרד הפנים של אוקראינה הודיע על הגבלות על תפילות המוניות באומן בראש השנה בשל חשש מהתפרצות קורונה. שר הפנים של אוקראינה אומר כי "בכל שנה מגיעים לעיר 30 עד 50 אלף חסידים מארצות שונות, ואירוע כזה יוצר סיכון עצום להתפשטות הנגיף – לא רק למשתתפים בו אלא גם לאוכלוסייה המקומית". 

״אנחנו מכבדים את המסורות של עמים ודתות, ומדי שנה עושים הכל כדי לוודא שהם עומדים בסטנדרטים הבטיחותיים הגבוהים ביותר. אבל בשבועות האחרונים אוקראינה רשמה עלייה במספר הנדבקים בקורונה, כמו במדינות אחרות. הגענו למסקנה שבמצב הרפואי כעת אי אפשר לארגן אירועים בטח שלא בהשתתפות זרים", הוסיף. 

עם זאת, טרם מדובר על החלטה רשמית של הממשלה שעדייין צריכה לקבל את אישור הנשיא זילנסקי, אלא בחוות דעת שהוגשה לממשלה. בעבר פורסם שהאוקראינים הודיעו לישראל שהם מוכנים "לאירוע סמלי בלבד" באומן. כמו כן, אין הגבלת על כניסת ישראלים לאוקראינה.

מי שדוחף לאיסור על הגעת הישראלים הוא ראש עיריית אומן אלכסנדר צרביי. צרביי העביר את הלילה האחרון בשק שינה מול משרדו של הנשיא ולודימיר זלנסקי. הוא דורש שהנשיא יחתום על החלטת הממשלה בדבר האיסור להגעת הישראלים ובכך ייתן לה תוקף חוקי ורשמי. לדברי צרביי: "אין פה אנטישמיות. מטעמים בריאותיים אני מתנגד לקיום החגיגות במתכונת הרגילה". על האופן שבו העביר את הלילה אמר ראש העירייה: "עקץ אותי יתוש באוהל אבל חוץ מזה אני בסדר. חבל שאיש מלשכת הנשיא לא יצר איתי קשר".

בתחילת החודש אמר יו"ר המזכירות של חסידי ברסלב נחמן בנשעיה לכאן רשת ב כי גם השנה ייסעו החסידים להילולות בקברו של רבי נחמן מברסלב שבאוקראינה: "כל אחד יכול להירשם לאומן - אנחנו עובדים על ההגבלות המקסימליות של קורונה והמספר יעמוד על עשרת אלפים יוצאים, שלא כמו בכל שנה - אז יוצאים 50 אלף איש".