גנץ ומטוס F35
צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון ואי-פי

גנץ אחרי השחרור מבית החולים: לא תקין שלא עודכנו על ההסכם עם האמירויות

שר הביטחון הוסיף: לא טוב שמטוסי F35 הזה יסתובבו במקומות אחרים • ישראל לא נתנה הסכמה כלשהיא לעסקת נשק כלשהיא בין איחוד האימרויות לארצות הברית • שר החוץ: "לא מכירים הבטחות ביטחוניות, ואם יש ממילא הם לא נעשו בידוע שלנו"
איתי שיקמן ונוב ראובני
18 באוגוסט 2020
09:53
עודכן ב 12:17

שר הביטחון בני גנץ השתחרר הבוקר (שלישי) מבית החולים שיבא בתל השומר, לאחר שהתאושש מן הניתוח שעבר בגבו בשבוע שעבר. בהצהרה שמסר התייחס להסכם עם איחוד האמירויות ואמר כי "ההסכם חשוב בעל פוטנציאל להתפתחות אזורית מאוד רצויה למדינת ישראל". הוא הוסיף כי לא תקין שלא עודכן על ההסכם המתגבש. בנוסף, הוא התייחס לפרסום לפיו חלק מההסכם כלל היתר למכירת מטוסי F35 לאבו דאבי השיב: "לא טוב שהמטוס הזה יסתובב במקומות אחרים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו שלל את הדיווח על הסכמה ישראלית שארצות הברית תמכור מטוסי חמקן לאיחוד האמירויות ואמר כי ישראל לא נתנה הסכמה כלשהיא לעסקת נשק כלשהיא בין איחוד האימרויות לארצות הברית. "להיפך, ארצות הברית גם הבטיחה וחזרה והבטיחה שבכל מצב היא תשמור על היתרון האיכותי של ישראל. אלה העובדות״.

בלשכת ראש הממשלה הדפו קודם לכן את הטענות. בהודעה שנמסר נכתב כי "ראש הממשלה התנגד למכירת F35 וכלי נשק מתקדמים אחרים למדינות כלשהן במזרח התיכון. ראש הממשלה הביע עמדה עקבית זו פעם אחר פעם בפני הממשל האמריקני והיא לא השתנתה". 

בהודעה פורט כי בשיחה של ראש הממשלה עם השגריר האמריקני פרידמן ב-7 ביולי, נתניהו הביע בצורה מפורשת את התנגדותה של ישראל למכירת מטוסי F35 וכלי נשק מתקדמים אחרים למדינה כלשהי במזרח התיכון, כולל במסגרת הסכמי שלום. ב-8 ביולי שיגר ראש הממשלה מכתב למזכיר המדינה פומפאו, באמצעות השגריר פרידמן, בו הבהיר שעמדתה של ישראל תקפה גם בעקבות השגת הסכמי שלום. 

שר האנרגיה יובל שטייניץ הגיב על דברי שר הביטחון גנץ וכינה את הדברים: "הרבה מהומה על לא מאומה". בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, אמר שטייניץ כי זו הצגת כעס. "ראש הממשלה אמר שהסכמה למכירת מטוס F35 לאיחוד האמירויות היא לא חלק מההסכם. מטוס כזה באיחוד האמירויות מאיים הרבה יותר על איראן מאשר עלינו".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

 

שר החוץ גבי אשכנזי התייחס לנושא ואמר: "אני רואה בהסכם עם איחוד האמירויות הסכם היסטורי. הוא לא היה מושג ללא בניית תשתית רחבה ועמוקה של כינון מערכת יחסים עמוקה. אנחנו לא מכירים הבטחות ביטחוניות, ואם יש ממילא הם לא נעשו בידוע שלנו. מנסיוני בעבר. אני יודע שהעליונות של צה"ל ומדינת ישראל זה נדבך חשוב מבחינתו".  הוא הוסיף: "הנציגות שלנו באמירויות מוכנה כבר להתקדמות, אנחנו בדיונים כיצד לקדם את זה". 

הבוקר דיווח העיתון "ידיעות אחרונות" מפי מקורות בארצות הברית ובאמירויות על החלטת טראמפ להסיר את האמברגו במסגרת ההסכם. מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי ישראל לא שינתה בשיחות את עמדותיה העקביות נגד מכירת נשק שובר שוויון וטכנולוגיות ביטחוניות מתקדמות למדינה כלשהי במזרח התיכון. כזכור, שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי לא עודכנו על ההסכם ועל פרטיו לפני הפרסום.

שר המודיעין, אלי כהן, אמר בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב כי הוא אינו מכיר את הסעיף המדובר. "מדינת ישראל נשארת בעמדתה שלא לספק נשק שיפר את האיזון והעוצמה הביטחונית", אמר כהן. "להערכתי אין כזה סעיף. לא התקיים דיון בקבינט על אישור סעיף כזה. המדיניות של ישראל היא לשמור על עליונות ביטחונית באזור. זו תהיה גם הדרישה שלנו מארצות הברית. גם היא צריכה לכבד את הבקשה. גם ארצות הברית מבקשת מאיתנו שלא למכור למדינות אחרות נשק שיש לנו ואנחנו מכבדים את זה. זאת העמדה שאני מכיר, לא יודע שיש שינוי במדיניות". 

האזינו לריאיון עם השר אלי כהן

שר הביטחון ישהה בימים הקרובים בבית מלון, משום שמבנה ביתו מחייב אותו לעלות ולרדת במדרגות באופן תכוף. גנץ ישלם עבור שהותו בבית המלון מכיסו הפרטי.

הניתוח שעבר גנץ ביום רביעי שעבר בבית חולים נמשך כשש שעות כמתוכנן, כשבראש צוות מנתחי המחלקה האורטופדית עמדו ד"ר לוינקופף וד"ר פרידלנדר. לאחר שעבר את הניתוח והתעורר מהרדמה, כתב גנץ בהודעה לחברי כחול לבן: "מנצל חלון ערנות לעדכן אתכם שהכול בסדר ואני מרגיש מצוין עם הקלה רבה. מודה על האיחולים הרבים ודאגתכם".

השר מיכאל ביטון מילא את מקומו של גנץ בתפקיד שר הביטחון בזמן שהותו בבית החולים. ממשרדו של גנץ נמסר כי מדובר בפציעה אותה גורר השר גנץ שנים רבות, עוד משנות שירותו הצבאי כמפקד בצנחנים, ובחודשים האחרונים חלה החמרה במצב.