נחל האסי
צילום: איתי רויטמן

המאבק על נחל האסי | המשנה ליועמ"ש: "צריך למצוא איזון"; ראש המועצה: "המצב מסוכן"

ועדת הפנים דנה בסוגיית המאבק על פתיחת נחל האסי בקיבוץ ניר דוד לציבור
מיכל וסרמן
18 באוגוסט 2020
11:15

ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת דנה הבוקר בסוגיית בפתיחת שערי קיבוץ ניר דוד לציבור המבקש לבקר בנחל האסי העובר בתחומו. עו"ד ארז קמינץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אמר כי במשרד המשפטים מבינים שבסיטואציות מהסוג הזה צריך למצוא את האיזון בין הזכות הציבורית ובין הזכויות של אנשים פרטיים וכי לדעתו הנושא פתיר.

"חשבנו שאנחנו בדרך לפתרון לפני חמש שנים", אמר עו"ד קמינץ. "היה תיק בבית המשפט המחוזי בנצרת שעובר דרך יזום של תוכנית בועדה מחוזית צפון שיתן איזון בין זכויות הציבור הנובעות מחוק המקרקעין וחוק המים. התכנון הזה לא התקדם. הוא נתקע מסיבות שלא הבנתי. לדעתי הדברים פתירים. מצד אחד ברור שיש לציבור זכויות להגיע לנחל, הוא משאב ציבורי. מצד שני ברור שהנסיבות כאן מיוחדות, הבתים של הקיבוץ על גדות הנחל וחברי הקיבוץ זכאים להנות באופן סביר מהקרקע שלהם. אפשר להשיג פתרון בתקופה הקרובה. צרכי הציבור נמצאים בליבו של קניין פרטי, בחכירה לדורות של האגודה השיתופית וצריך לייצר זיקת הנאה לציבור שמתחשבת בקניין הפרטי, ללא ריב ומדון".

יורם קרין, ראש מועצת עמק המעיינות, אמר בדיון כי הוא  מבקש שתצא מהכנסת קריאה להפסקת האלימות." המצב מסוכן, הישוב במצור, אי אפשר לצאת ולהיכנס. יש מתח רב", אמר קרין.

נתי וקנין, ממובילי המחאה, אמר בדיון: "כמי שגדל בעמק בית שאן, סוגיית האסי היא נפיצה ודרושת התייחסות. בתור בן העמק וחייל משוחרר עבדתי בקיבוץ ניר דוד. אנחנו רוצים גישה למשאב טבע ציבורי, בדיוק כמו לכל הנחלים".

יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ' מכחול לבן קראה לצדדים להגיע ולשבת ביחד: "אנסה למצוא דרך נכונה ולהציע לכם אותה. יש גופים שמנהלים הסכמות ואפשר להגיע לזה, אנסה לקדם את זה באופן אישי. ננסה לקדם סיור במקום של הוועדה. קוראת לכל הצדדים להימנע מאלימות, החום גבוה והמתח רב, וצריך לפעול לקידום פתרון שיבוא בשיתוף. בעוד שבועיים נקיים דיון מעקב בנושא". קיבוץ ניר דוד מסר בתגובה כי הוא מאמץ את הצעת יו״ר הועדה ח״כ מיקי חיימוביץ לעריכת גישור והדברות בהקדם בין כל הגורמים ובמקביל עצירת המחאה והאלימות עד שיימצא פתרון מוסכם.

ח"כ קרן ברק מהליכוד, מיוזמי הדיון, אמרה כי ה נחל הוא אוצר טבע ייחודי השייך לכלל אזרחי המדינה ולהם הזכות ליהנות ממנו. "יש לפתוח את הגישה לנחל ולהפסיק את הגבלת הכניסה השרירותית של הקיבוץ - התנהלות חברי קיבוץ ניר דוד מנוגדת לחוק ואינה יכולה להימשך כך לאורך זמן. מקווה שהדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה יוביל לפתרון הסוגיה אחת ולתמיד".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

השר הממונה על משאבי המים, זאב אלקין, אמר הבוקר לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב כי המצב פשוט מאוד כלשונו: "התנהלות הקיבוץ בלתי קבילה. צריך לפתוח את הגישה לנחל. הוא לא שייך לקיבוץ אלא לכלל אזרחי המדינה".

תגיות:
הכנסת