שוטרים ישראלים באומן, 2019
צילום: דוברות המשטרה

אוקראינה: שוקלים לאסור טיסות מישראל וממדינות נוספות המשמשות כקונקשן

מטרת המהלך היא למנוע הגעת מתפללים לאומן בראש השנה, בנוסף נשקל לאסור על מי שיתפס מפר סהפרה - להיכנס למדינה במשך כמה שנים
עמיחי שטיין
18 באוגוסט 2020
22:55

אוקראינה שוקלת לאסור טיסות מישראל וממדינות נוספות המשמשות כקונקשן, כדי למנוע הגעת מתפללים לאומן בראש השנה. בנוסף נשקל לאסור על מי שייתפס בהפרה להיכנס למדינה במשך כמה שנים. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11.

גורם בממשלת אוקראינה אמר לכאן חדשות כי " יהיו הגבלות על האזור במהלך חגי תשרי, המתווה יפורסם עוד השבוע". ההערכה היא שכרגע נמצאים באומן כמה מאות חסידים. מוקדם יותר משרד הפנים של אוקראינה הודיע על הגבלות על תפילות המוניות באומן בראש השנה בשל חשש מהתפרצות קורונה. שר הפנים של אוקראינה אומר כי "בכל שנה מגיעים לעיר 30 עד 50 אלף חסידים מארצות שונות, ואירוע כזה יוצר סיכון עצום להתפשטות הנגיף – לא רק למשתתפים בו אלא גם לאוכלוסייה המקומית".

בנוסף, ממשלות אוקראינה וישראל קראו הבוקר בהודעה משותפת להימנע מלהגיע לאומן בחגי תשרי. בהודעה נכתב כי מי שבכל זאת מעוניין להגיע, יצטרך לעמוד בכללי המגבלות - והן יאכפו "בצורה משמעותית".

ד"ר אשר שלמון, מנהל המחלקה ליחסים בין לאומיים במשרד הבריאות, התייחס אתמול לנושא, ואמר: "אנחנו רואים בחשש רב התקהלות של אלפים או עשרות אלפי אנשים באתר אחד. אירועי אומן לא יכולים להתקיים במתכונת רגילה".

מי שדוחף לאיסור על הגעת הישראלים הוא ראש עיריית אומן אלכסנדר צרביי, שהעביר את הלילה האחרון בשק שינה מול משרדו של הנשיא ולודימיר זלנסקי. הוא דרש שהנשיא יחתום על החלטת הממשלה בדבר האיסור להגעת הישראלים ובכך ייתן לה תוקף חוקי ורשמי. לדברי צרביי: "אין פה אנטישמיות. מטעמים בריאותיים אני מתנגד לקיום החגיגות במתכונת הרגילה". על האופן שבו העביר את הלילה אמר ראש העירייה: "עקץ אותי יתוש באוהל אבל חוץ מזה אני בסדר. חבל שאיש מלשכת הנשיא לא יצר איתי קשר".