מתוך תיעוד מהפעוטון

החשד להתעללות בגן בחולון: מעצר הגננת והסייעות הוארך ב-5 ימים

השופט אמר בדיון: "התמונה הכללית המצטיירת היא תמונה קשה" • מור, אמא של ילדה בגן לכאן רשת ב: הבת שלי חזרה עם התמוטטות עצבים • המשטרה חוקרת חשד כי גננת בחיפה נהגה באלימות כלפי ילדים בני שנתיים
איתי שיקמן ודניאל אלעזר
19 באוגוסט 2020
07:34
עודכן ב 16:25

החשד להתעללות בגן בחולון: בית משפט השלום בתל אביב האריך היום (רביעי) בחמישה ימים את מעצרן של הגננת והסייעות החשודות. השופט אישר לפרסם את שמות החשודות, אך עיכב את הפרסום לבקשת עורכי הדין של הגננת והסייעות עד מחר ב-12:00.

בדיון אמר השופט עלי מסארווה: "התמונה הכללית המצטיירת היא תמונה קשה של מקום שפעל בהווי אלים, כאשר המכנה המשותף של הדברים הוא נקיטה בדרכי פעולה אלימות של הסייעות כלפי הקטינים. דרכי הפעולה שיש בהן פגיעה קשה בזכויות הקטינים איננה יכולה שלא לעורר כעס אצל הצופה. המדובר בסייעות שעבדו וקיבלו שכר עבור מתן שירות לאותם קטינים. המדובר בשירות רע ובפגיעה קשה באוטונומיה של אותם קטינים שהיו תחת אחריותם של הסייעות.

"תיאמר האמת שראינו מקרים חמורים יותר בגנים הנוהגים בצורה אלימה הגובלת בסדיזם. עם זאת הצופה איננו יכול להישאר אדיש למראות, הגם שכאמור קיימים מקרים חמורים יותר". עוד אמר השופט כי אין עילת מסוכנות מצד הסייעות לצורך מעצר, אך שיש עילת מעצר בשל צורכי החקירה.

נציג המשטרה אמר כי יש ברשותם יותר מ-50 סרטונים, ושנגבו עדויות רבות של הורים לפעוטות: "עלה חשד שצוות הגן מתעלל בפעוטות שחוסים תחת חסותן בתוך הגן. צפייה במצלמות עולה חשד ממשי לביצוע העבירות". "בשלב זה כשאנחנו בתחילת החקירה אנחנו רואים רק טפח ככל הנראה ממה שהתחולל בגן. יש פעולות חקירה רבות הנדרשות בביצוע שחלקן היחסי הגדול ניתנות לשיבוש - מדובר בתיק גדול ומורכב" הוסיף.

נציג המשטרה פירט תיאור של חלק מהעדויות: "המקרים כללו אירועים אלימים מצד צוות הגן - שיח אלים ואגרסיבי, דחיפות סטירות, חניקה, האבסה, השלכת פעוטות, מכות, בעיטות, צרחות, השלכות וכיסויים של הילדים בשמיכות מכף רגל ועד ראש. אפילו קיבעו את השמיכה באמצעות הרגל על גבי הפעוטות כדי שלא יוכלו להוריד אותה באופן עצמאי".

בכניסה לאולם בית המשפט התעמתו משפחות ילדי הגן עם משפחות הסייעות החשודות. המשטרה מבקשת להאריך את מעצרן של כל החשודות בתשעה ימים. הלילה רוססה כתובת נאצה על קירות הגן, שקראה "תשרפו בגיהנום מפלצות". כמו כן הושלכו ביצים על המבנה. 

יורי ארונס, אבא של אחד הילדים התראיין בתוכנית "קלמן וליברמן" בכאן רשת ב, וסיפר על התחושות הקשות: "רואים גם את הילד שלי בסרטון, אבל כמה ראינו? הילד שם שנתיים. ראינו קטעים של 20 שניות כל פעם. אי אפשר באמת להבין או להכיל את מה שהם עוברים שם". "פורסים את השמיכה כמו שטיח מעופף, מכסים את הילד כמו גופה ואם הילד מרים את הראש או רוצה לנשום מעבר לשמיכה - הוא ישר מקבל איזו צ'פחה, איזו בעיטה קטנה, איזו צעקה", הוסיף ארונס.

האזינו לריאיון המלא עם אבא של אחד הילדים בגן, בכאן רשת ב

עו"ד שי שורר המייצג את אחת הסייעות התראיין בתוכנית גם הוא, ואמר בתחילת דבריו: "הסרטונים לא נעימים. אני מגנה כל התעללות כלפי חסרי ישע ובעיקר ילדים בגיל הרך. עם זאת, יש לעשות הבחנה מתי זאת התעללות ומתי זאת התנהגות שאני רואה אותה כמעט בכל גן – משיכות כאלה ואחרות".

"השאלה היא איזו צורה של משיכה. אתה אומר שהסטנדרט בגנים היום הוא שמשכיבים את הילד על המזרן בעדינות ומלטפים – זה לא הסטנדרט. אני לא אומר שמה שיש בסרטון זה בסדר רק בוא נכיר במציאות", הוסיף עו"ד שורר. 

האזינו לריאיון המלא עם עו"ד שי שורר המייצג את אחת הסייעות, בכאן רשת ב

מור, אם לילדה בגן של סיגל בחולון, היא זו שחשפה את האלימות לכאורה בפעוטון. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, היא שחזרה כיצד הצליחה לקבל את החומר ממצלמות האבטחה, סיפרה על מצבה של בתה וקראה להורים: "אל תפחדו לבקש מצלמות ואל תוותרו, אם יש דבר הכי קטן שהשתנה בילד, אל תגידו זה לא יקרה".

האזינו לריאיון עם מור בכאן רשת ב

"הצלקות הנפשיות שיש לה זה משהו שאי אפשר להתעלם ממנו ובגלל זה עשיתי את מה שעשיתי. הבת שלי חזרה עם התמוטטות עצבים. התקשרתי לסייעת בלילה ושאלתי אותה מה קורה בגן. היא ענתה לי – 'הבת שלך היא הנסיכה שלנו'. המשפט הזה הדליק פרוז'קטור אדום והבנתי שאני חייבת לבדוק מה קורה", אמרה האם בריאיון.

מור הבהירה: "אין מצב שבעלת הגן לא ידעה מה קורה בגן. היא אמרה לי שהיא יודעת כל מה שקורה בשביל לתת לי לחשוב שהכל בסדר ואין לי מה לבוא לבדוק". האם הוסיפה כי ביקשה לבדוק במצלמות וטענה כי בעלת הגן ניסתה לחבל בסרטונים. "הרגשתי שמשהו מסריח קורה. יום למחרת נכנסתי לגן עם איש מצלמות ודרשתי לראות. היא הייתה מבוהלת ומפוחדת וגם הצוות הסתכל עליי בפחד. איש המצלמות אמר שיש בעיה". 

אתמול אמרו בעלי הגן לכאן חדשות בתגובה ראשונה: ״לא היה לנו מושג, הצבנו את המצלמות בכיף, היינו בטוחים בשלמותנו". 

האם הדגישה כי היא מצפה שמי שיימצאו אשמות יקבלו את העונש המקסימלי. "לך תדע איזה טיפולים הילדים האלה צריכים לעבור כדי לשכנע אותם לישון עם שמיכה. הילדים נמצאו במסכת הפחדות. ראיתי את השגרה שלהם, היום יום שלהם עובר בפחד. הן מתנהגות כמו בהמות ומגיע להן לשלם מחיר כבד על מה שהן עשו לילדים חסרי הישע האלה. לחסרי הישע האלה יש הורים נושמים ובועטים. אוי ואבוי על מי שתשים את היד שלה על ילד קטן חסר ישע".