תחנת המעבר לפסולת של המועצה המקומית עוספיא
צילום: אורן הרמן, המשרד להגנת הסביבה

בעוספיא לא פינו מתחם מפסולת - וישלמו כפול על הנקיון

המועצה לא פעלה לפי צו המשרד להגנת הסביבה ולא ניקתה מתחם סמוך לשביל ישראל, שהפך בחסותה למזבלה. המשרד שכר קבלן שהוציא כשלוש טונות פסולת מהמקום. עכשיו המועצה תישא בכפל עלויות ותועמד לדין
מיכל וסרמן
19 באוגוסט 2020
08:08

לאחר שהמועצה המקומית עוספיא שבאזור חיפה סירבה לפנות פסולת ממתחם שבשטחה - היא תישא בכפל עלויות על הניקיון ותועמד לדין. הבוקר (רביעי) פורסם בכאן רשת ב כי בעוספיא לא עמדו בצו לשמירת הניקיון שהוציא המשרד להגנת הסביבה, ולא ניקו מתחם סמוך לשביל ישראל, שהפך בחסות המועצה למזבלה. המשרד להגנת הסביבה שכר קבלן שהוציא כשלוש של טונות פסולת מהמקום, ועלויות הניקיון כאמור - יועברו למועצה. 

תחילת פעולות הניקיון במתחם

 צילום: אורן הרמן, המשרד להגנת הסביבה

השטח שבו פרצה המחלוקת בין המועצה המקומית למשרד להגנת הסביבה נמצא בלב פארק הכרמל. במקום נמצאת תחנת המעבר לפסולת של המועצה המקומית עוספיא, ושם גם פרצה השריפה הגדולה בכרמל לפני כעשר שנים. בתחנת המעבר ישנם מצבורים גדולים של פסולת וריח צחנה עז. במשרד להגנת הסביבה טוענים כי המועצה לא מטפלת במשך שנים במפגע. 

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל ציינה כי האחריות בנושא מוטלת על הרשות המקומית: "לא ייתכן שהרשויות יתנו יד להשלכות פסולת בהיקף כזה ברשות הרבים, ואף יתעלמו מדרישות המשרד לפי חוק. ננקוט בכל אמצעי האכיפה העומדים לרשותנו כדי להבטיח סביבה נקייה לאזרחי ישראל". 

במועצה המקומית עוספיא מאשימים את המשרד להגנת הסביבה וטוענים שמדובר בבעיה לאומית ולא מקומית. בהיג' מנסור, ראש המועצה, הסביר: "מדובר בשטח פתוח ומשליכי הפסולת במקום הם מהרשויות השכנות, מחיפה, דלית אל כרמל והמושבים בסביבה. אין למועצה משאבים לטפל במפגע". בד בבד, בארגוני הסביבה מדווחים על עלייה ברחבי הארץ בכמויות הפסולת שמשאירים מטיילים בטבע בקיץ  האחרון, ואומרים כי רק הקצאה של עוד תקנים לפקחים ושילוב של השקעה בחינוך יכולים לחולל שינוי.