t
-
צילום: ערוץ הכנסת

בכיר בליכוד במתקפה חריפה: אשכנזי טרפד את הריבונות, ניסנקורן פגע בסטטוס קוו במערכת המשפט

משחק ההאשמות עולה שלב: בכיר במפלגה פתח במתקפה נגד כחול לבן – "מהיום הראשון יש הכשלה שיטתית בנושא הקורונה" • מסתמנות הסכמות בין הליכוד לכחול לבן לכנס מחדש את ועדת הכספים • ברקע המשבר: כחול לבן תקיים ישיבת סיעה חריגה בשעה 22:00
יערה שפירא וזאב קם
19 באוגוסט 2020
09:23
עודכן ב 19:29

משחק ההאשמות בממשלה נמשך גם היום (רביעי) ובכיר בליכוד מתח היום ביקורת חריפה נגד כחול לבן. לדברי הבכיר, "מהיום הראשון יש הכשלה שיטתית בנושא הקורונה למדיניות שראש הממשלה ושר הבריאות מנסים להוביל בתחום הזה, כולל טרפוד דיונים בנושא. לא היתה ממשלה כזו מעולם שבה שרים מצביעים נגד החלטות הממשלה שבה הם חברים".

ברקע המשבר הקואליציוני, כחול לבן תקיים בשעה 22:00 ישיבת סיעה חריגה דרך הזום. עם זאת, גנץ פגש היום ראשי רשויות מהדרום ואמר להם בסיום שיחתם כי נתניהו רוצה ללכת לבחירות.

הבכיר בליכוד תקף את שר החוץ גבי אשכנזי ואמר: "עשה הכל כדי לטרפד את החלת הריבונות והפר את ההסכם הקואליציוני. הוא לא החמיץ אף שיחה עם גורם בינלאומי כדי לתדרך נגד החלת הריבונות ודיבר נגדה בכל הזדמנות". 

על שר המשפטים אבי ניסנקורן אמר הבכיר: כי הוא הפר את ההסכם הקואליציוני ופגע בסטטוס קוו ביחס למערכת המשפט, למרות שסוכם לשמר את המצב הקיים ולא לנסות לייצר שום שינוי לגביה. שיטת המינויים הנוכחית היא מושחתת של חבר מביא חבר ואי אפשר להסכים עם המשכה.

הבכיר הוסיף: "דחפתי מאוד חזק להקים את הממשלה. לא היה לי ספק שיהיה קשה מאוד אבל לא תיארתי לעצמי שזה יהיה ככה. זה בלתי נסבל ואי אפשר לעבוד ככה. מבחינתי אם לא מייצבים את הממשלה ופותרים את כל הבעיות - אי אפשר להמשיך ככה". 

"המציאות הזאת מחייבת הסדרה כדי שתהיה ממשלה מתפקדת. הועלו על ידינו הרבה רעיונות כדי לפתור את סוגיית התקציב. עד עכשיו כחול לבן לא הסכימו לאף אחד מהם", המשיך הבכיר. "עשינו פשרות דרמטיות למען הממשלה הזאת. צריך להגיע להסכם שמאפשר פתרון מיידי לבעיות במשק ולפתור את כל הבעיות ביציבות כדי שנוכל לעבוד ביחד ולא להיתקע כל שבוע בחוסר תפקוד וכלום לא קורה". 

עם זאת, מסתמנות הסכמות בין הליכוד לכחול לבן לכנס מחדש את ועדת הכספים ולהצביע על החוק לדחיית התקציב. אך ככל הנראה היא לא תוכל להתכנס בגלל קשיים טכניים. זאת לאחר שמוקדם יותר הוחלט לא להעלות את הנושא להצבעה עקב אי הסכמות בין המפלגות. בנוסף רוצים הצדדים להכניס סעיף שיאפשר מימון לשלושה חודשים לצרכים שונים, עד להעברת התקציב החדש. משרדי הממשלה המעורבים, האוצר והמשפטים, עדיין דנים באפשרויות.

מוקדם יותר בין הליכוד לכחול לבן התפתח קרב האשמות אחרי המחלוקת בנוגע לחוק. סיעת הליכוד פרסמה הודעה נוזפת בכחול לבן, ובה נכתב: "היום בוועדת הכספים הם עצרו כסף חיוני לפתיחת שנת הלימודים, כולל תוכניות לילדים בסיכון וילדים בפריפריה. כחול לבן חייבים להפסיק להפריע לראש הממשלה להעביר תקציב ולפתוח את שנת הלימודים בזמן".

כחול לבן הגיבו לדברים ומסרו: "מועד ההוכחה מתקרב והשטיקים והטריקים מתגברים. הליכוד מפר את הבטחתו לאחדות ויציבות ומחפש בכל יום תירוץ חדש לבחירות. מי שטובת ישראל לנגד עיניו יפעל להעברת תקציב אחראי ולא ישפוך כסף פוליטי כדי להתחזק לקראת הבחירות.  כחול לבן תפעל ותמשיך לפעול מתוך מניע אחד בלבד: למנוע בחירות למען מיליון מובטלים, ולמען עם ישראל כפי שהתחייבה". 

זאת לאחר שכחול לבן התנגדה לדרישה לתוספת תקציב למוסדות הדת כתנאי לתמיכה בחוק. בשל אי ההסכמות בין המפלגות בדיון בוועדת הכספים בהצעת החוק, היא לא צפויה לעלות להצבעה במליאת הכנסת, וייתכן אף שלא בוועדה עצמה. 

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר הציב בפתח הישיבה ארבעה תנאים לתמיכת הליכוד בחוק - אפשרות ל"גמישות תקציבית" על סך 5% מהתקציב, תקציב להפעלת פרויקט היל"ה, תקציבים למוסדות הציונות הדתית ותקצוב לישיבות. 

נציג כחול לבן בוועדה, איתן גינזבורג, התנגד לתנאים שהעלה יו"ר הקואליציה. "מיקי זוהר אמר דברים שהם לא על דעת הקואליציה, הם על דעת עצמו, וההסתייגויות האלה לא הוגשו בכתב. אנחנו לא מוכנים שסיעות יכניסו בתוך הסתייגויות לחוק עוד תקציב נוסף". בשל התנגדות כחול לבן לתנאי שהציב זוהר, הצעת החוק לא צפויה לעלות היום להצבעה. לממשלה נותרו חמישה ימים להעביר תקציב, או לחוקק חוק שיאפשר את דחיית התקציב.

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, דורש לאשר העברת 400 מיליון שקלים לתקציב הישיבות. לדברי מעורבים במגעים, הוא זה שעיכב את קביעת הדיון בוועדה. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הגיב לדרישת גפני ואמר: "לא קורונה ולא כלכלה, מי שמנהל את הממשלה הם גפני וליצמן. ‏שרי ממשלת ישראל עסוקים בלהשביע את התיאבון של יהדות התורה, ומבחינת נתניהו וגנץ העסקים שבסכנת סגירה, העצמאיות והעצמאים, יכולים להמתין.  אין תקציב מדינה, אבל העיקר שיש תקציב לליצמן וגפני". 

לפי הצעת החוק, המועד האחרון להעברת התקציב יהיה 3 בדצמבר, וייקבע מועד שבו יוגש התקציב לכנסת, כדי לקבוע בחוק סדר זמנים שיאפשר תקופה מספקת לדון בו. ח"כ זוהר הציע לדחות את המועד האחרון להעברת התקציב ב-150 ימים נוספים מעבר לתאריך זה, בתנאי שיאושרו התנאים שהציג. 

ביום שני אישרה מליאת הכנסת את ההצעה בקריאה ראשונה בתום דיון סוער. חבר הכנסת רם בן ברק מיש עתיד תקף את הממשלה: "לא יכול להיות שנמשיך להתנהל בעוד שלושה חודשים כשכולם מבינים שדוחים בשלושה חודשים את הבחירות. יש כאן שתי מפלגות שמתקוטטות השם יודע על מה, נתנהל כמו מדינת עולם שלישי?"