פלסטינים מוחים
צילום: אי-פי

סעודיה מבהירה: לא ננרמל את הקשר עם ישראל לפני הסכם עם הפלסטינים

שר החוץ הסעודי הבהיר בתגובה ראשונה כי ארצו מחויבת ליוזמת השלום מ-2002 • לדבריו: "לאחר שיושג ההסכם עם הפלסטינים - הכל אפשרי"
נורית יוחנן
19 באוגוסט 2020
18:29

שר החוץ הסעודי, פייסל בן פרחאן, הגיב היום (רביעי) להסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות, וטען כי היא מנוגדת ליוזמת השלום. לדבריו, "ביוזמת השלום הערבית ב-2002 הדגשנו כי התנאי לשלום בין מדינות ערב לישראל הוא שלום בין ישראל לפלסטינים. לאחר שיושג היעד הזה - הכל אפשרי". עם זאת הוא הוסיף כי הסעודים רואים בחיוב כל מאמץ שעוצר את כוונת הסיפוח של ישראל. מדובר בתגובה ראשונה של גורם סעודי להסכם. 

ביום שישי האחרון פורסם ב"השבוע" בכאן 11 כי הרשות הפלסטינית פתחה במגעים עם מדינות במפרץ הפרסי ובראשן סעודיה, כדי למנוע הסכמים נוספים עם ישראל. עם זאת, חתנו ויועצו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר אמר כי בלתי נמנע שישראל וסעודיה ינרמלו את היחסים ביניהן. בריאיון לרשת CNBC אמר קושנר: "לדעתי זה בלתי נמנע שסעודיה וישראל ינרמלו באופן מוחלט את היחסים ויוכלו לעשות יחד הרבה דברים נפלאים".

דובר משרד החוץ של סודאן  חיידר סאדק, פוטר מתפקידו אחרי הצהרתו אמש בדבר כינון יחסים בין סודאן לישראל. אתמול אמר הדובר כי סודאן מצפה להגיע להסכם שלום עם ישראל, אך מאוחר יותר משרד החוץ בחרטום הכחיש את הצהרותיו. סאדק מצידו הבהיר כי אמר את דבריו כ"אזרח סודאן ולא כדובר משרד החוץ".

בריאיון ל"סקיי ניוז" בערבית אמר הדובר כי ארצו מצפה להסכם שלום עם ישראל המושתת על שוויון ועל האינטרסים של מדינתו, וכי אין סיבה להמשך העוינות בין המדינות. הוא ציין כי הוא לא מכחיש שיש קשרים בין הממשלה בסודאן לישראל, ונראה כי שתי המדינות יקצרו פירות וירוויחו מהסכם שלום. על ההסכם בין איחוד האמירויות לישראל אמר כי זהו "צעד אמיץ ביותר שמתווה את הדרך הנכונה לשאר מדינות ערב".