מתוך תיעוד חציית הגבול סמוך לקיבוץ בחן
צילום מסך

תיעוד: הגדר בעמק חפר פרוצה – והמעבר מהרשות לישראל חופשי

תושבים בקיבוץ בחן טוענים כי חלה עלייה בפריצות לבתים וגניבת תוצרת חקלאית, בעקבות מעבר שוהים בלתי חוקיים לשטח ישראל. צה"ל: "רואים בחומרה מעבר לשטח ישראל באופן לא חוקי ופועלים נגדו"
אורלי אלקלעי
20 באוגוסט 2020
08:23

מאות שוהים בלתי חוקיים מהרשות הפלסטינית חוצים מדי יום את הגבול לישראל בעמק חפר - באין מפריע. כך טוענים תושבים בקיבוץ בחן הסמוך. בתיעוד נראים פלסטינים עוברים דרך הגדר הפרוצה, סמוך לטול כרם בין מחסום שוויקה. לטענת התושבים, הפלסטינים נכנסים לישראל למטרות עבודה, גניבה מבתים או גניבת תוצרת חקלאית, וכי התופעה קיימת בשנתיים האחרונות - אך גברה בחודשים האחרונים. 

לדברי תושבים בקיבוץ, מדי יום חוצים מאות שוהים בלתי חוקיים את הגבול בנקודה זו. "חיינו הם הפקר", אמר אחד מהם. אלון אידן, יו"ר ועדת הביטחון של הקיבוץ, מתאר את המצב: "זה שוק עבודה אדיר, אך לצערנו זה לא רק שוק עבודה, אלא גם אנשים שמחפשים לגנוב תוצרת חקלאית או לפרוץ לבתים. בחודשיים האחרונים אנחנו רואים עלייה אדירה של התופעה, שקיימת בשנתיים האחרונות, אך הולכת ומחמירה. בכל בוקר יש מערך של הסעות מאורגנות - עשרות רכבי הסעה ואפילו אוטובוסים - שמגיעים בעיקר מכפרים ערביים ישראליים - אוספים את השב"חים".

מצה"ל נמסר בתגובה: "צה״ל רואה בחומרה מעבר לשטח ישראל באופן לא חוקי ופועל כנגדו בהתאם להערכת המצב בשטח ולסדר הכוחות בגזרה".

מהמשטרה נמסר: "משטרת ישראל מבצעת מדי יום פעילות מבצעית, גלויה וסמויה, למיגור עבירות הרכוש, תוך הפעלת מירב המאמצים. נמשיך להיאבק בעברייני הרכוש באשר הם, למען ביטחונם ושלמות רכושם של תושבי האזור, וכן לפעול יחד עם כוחות הביטחון נגד אלו השוהים בישראל שלא כחוק".