נתניהו וגנץ, ביוני
צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

בליכוד הציעו לכחול לבן: דילוג לעבודה על תקציב 2021

בכחול לבן נוטים להתנגד להצעה, משום שעדיין נותר לנתניהו חלון יציאה לבחירות במארס 2021; השר הנדל לכאן רשת ב: "הליכה לבחירות - איוולת וטירוף הדעת"
זאב קם
20 באוגוסט 2020
08:17

המשבר בקואליציה: בליכוד הציעו לכחול לבן הצעה חדשה בנוגע למחלוקת סביב תקציב המדינה, לפיה ידלגו על אישור תקציב 2020 ויעברו ישירות לעבוד על תקציב 2021. כך פורסם היום (חמישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

עד עתה המחלוקת היתה אם להעביר תקציב חד שנתי ל-2020, כפי שרצו בליכוד, או תקציב דו שנתי שכולל את שנת 2021 - כפי שרוצים בכחול לבן. עכשיו הציעו בליכוד ללכת לכאורה לקראת כחול לבן ולהתחיל לעבוד מעכשיו רק על תקציב 2021 בלי לאשר בכנסת את תקציב 2020.

אלא שגם על פי ההצעה הזו עדיין נשאר לנתניהו אותו חלון יציאה לבחירות בחודש מארס 2021, וזו הסיבה שבכחול לבן נוטים להתנגד להצעה ודורשים להתמקד כרגע רק באישור החוק שמאריך את המועד הסופי לאישור תקציב המדינה ב-100 ימים נוספים. על נושא זה כרגע אין הסכמה בין הצדדים.

שר התקשורת יועז הנדל אומר כי זו איוולת וטירוף הדעת ללכת לבחירות ויש לעשות הכל כדי למנוע זאת. הנדל אמר לרן בנימיני בכאן רשת ב כי המשבר הפוליטי נוצר אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו והוא שיכול לפתור אותו. "איני מבין איך מי שיש בו טיפת היגיון גורר את ישראל באמצע משבר בריאותי וכלכלי למערכת בחירות נוספת שעלותה מיליארדים", תהה הנדל.

האזינו לראיון המלא עם שר התקשורת יועז הנדל:

סגן שר הבריאות יואב קיש אמר בראיון הבוקר לכאן רשת ב: "צריך שניים לטנגו. כחול לבן תוקפים את הממשלה כל הזמן - יש בעיה של חוסר אמון מולם מהיום הראשון. הממשלה לא מתנהלת בגלל הוויכוחים האלה - אם נצליח לתקן את זה, כשכחול לבן יבינו שיש פה ממשלה - אז לא יהיו בחירות. אסור ללכת לבחירות - הם מייצרים מצב שיש ממשלה בתוך ממשלה - שני הצדדים אחראים לעניין הזה ושני הצדדים צריכים לקיים את ההסכם. כרגע זה הזמן שלנו לנהל את המדינה". 

אמש אמר ראש הממשלה החליפי ויו"ר כחול לבן בני גנץ בתום ישיבת סיעה חריגה שכינס: "נתניהו עלול להוביל לבחירות איומות למדינת ישראל, דבר לא מצריך בחירות". עוד ציין גנץ: "בניגוד לאחרים, אנחנו לא משחקים פוקר על חשבון אזרחי ישראל". על האפשרות שכחול לבן תתפשר בנוגע לסוגיית התקציב ציין ראש הממשלה החליפי: "אני לא באתי לפתור בעיות אישיות של אף אחד - הנכונות שלנו לפשרות תהיה רק על בסיס קיום ההסכם שנחתם והצרכים של מדינת ישראל".

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי שר החוץ גבי אשכנזי הביע בשיחות סגורות עמדה נחרצת לא ללכת לפשרה מול ראש הממשלה: "נתניהו לא רוצה לפנות את בלפור בשום צורה, הוא יעשה הכל כדי להימנע מכך. אנחנו לא צריכים למצמץ ולהתקפל. אם הוא נחוש ללכת לבחירות, בוא נראה אותו עושה את זה".