סגר על ביתר עלית
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

סגירת קניונים ומערכת החינוך והגבלות תנועה: תוכנית הסגר של גמזו שהוצגה לשרים

בין השאר מדובר על העברת המגזר הציבורי לעבודה במתכונת חירום, הגבלת תנועה ל-500 מטר מהבית בראש השנה ויום כיפור לכלל הציבור, והגבלת תנועה בערים אדומות
יערה שפירא
20 באוגוסט 2020
15:00

ממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו הציג היום (חמישי) את תוכניתו להטלת סגר - "ריסון מהודק", לפי הגדרת גמזו ומשרד הבריאות - על מנת לעצור את העלייה התחלואה. מדובר בתוכנית מגירה ולא ליישום מיידי.

לפי פרטי התוכנית שהוצגו היום לשרים, אם בעוד כחודש נתוני תחלואה יהיו דומים להיום או שהמצב בבתי החולים יוגדר כ"דגל אדום", ייבחרו ימים שבהם יינקטו שורה של צעדים שיכללו סגירה של המסחר, סגירה של מערכת החינוך והגבלות תנועה בחגי תשרי. בין השאר, מדובר על סגירה של קניונים, שווקים, מסעדות ומופעי ואירועי תרבות ותיירות; סגירת מערכת החינוך למעט חינוך מיוחד, הגיל הרך וכיתות א-ג; סגירת מקומות עבודה מקבלי קהל; עבודה במתכונת חירום במגזר הציבורי; הגבלת תנועה ל-500 מטר מהבית בראש השנה ויום כיפור לכלל הציבור וקיום התכנסות במשפחה הגרעינית.

כמו כן, הגבלת תנועה ל-500 מטר מהבית תחול באופן כללי גם ביישובים המוגדרים יישובים אדומים. בתוכנית שיציג היום גמזו לשרים, הערים שמוגדרות אדומות לפי נתוני התחלואה הנוכחיים הן: ביתר עילית, בני ברק, ג'לג'וליה, דיר אל אסד, עילבון, רהט, כפר קאסם, כפר ברא, כסייפה, מודיעין עילית, טירה, נצרת, בית ג'ן, עילוט, עמנואל, קריית יערים, ריינה, שעב. 

אמש דווח בכאן חדשות כי רוב יועציו של גמזו היו נגד הגבלת התנועה ל 500 מטרים. מבחינת הפורום והיועצים ההמלצה על הסגר היא רק אם תהיה עליה בתחלואה, ורק אם לא תהיה ברירה. הם טוענים כי הסיבה למהלך דווקא בתקופת החגים היא שהוא יגרום לפחות נזק כלכלי וצמצום אפשרויות ההדבקה במפגשים משפחתיים. 

השאלה הפתוחה לגבי ישיבת קבינט הקורונה היום היא מה יהיו ההנחיות עד מצב אפשרי של יישום תוכנית הסגר של גמזו. חלק מהמשתתפים בדיונים דורשים כבר עתה להטיל הגבלות משמעותיות. בין היתר מדובר בראש המל"ל וגם בפרופסור דב שורץ מאוניברסיטת בן גוריון, איש הקריה למחקר גרעיני לשעבר. לפי מקורות המעורים בנושא, נתניהו דוחף להטלת מגבלות נוספות, עוד לפני החגים.