נתניהו במהלך הבחירות הקודמות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המשבר בקואליציה: תתכן פגישת מו"מ ביממה הקרובה

גורם בכיר בליכוד: הגשנו הצעת פשרה אחרונה למניעת בחירות - לא יהיה שינוי בעמדה • השר מיכאל ביטון: "את המחיר הפוליטי שילמנו בכניסה לממשלת אחדות". השר אלקין: "נראה שיש גורמים כמו אשכנזי וניסנקורן שדוחפים את גנץ לבחירות" • ועדת הבחירות הציעה: הארכת שעות הפעילות או קיום בחירות במהלך יומיים
יערה שפירא ויואב קרקובסקי
21 באוגוסט 2020
20:50

ברקע המשבר בקואליציה, בכירים בליכוד ובכחול לבן מעריכים שצפויה להתקיים פגישת משא ומתן נוספת במוצאי שבת או ביום ראשון. כך פורסם הערב (שישי) בתוכנית "השבוע" בכאן 11. גורם בליכוד אמר כי "הסכמנו להתפשר על התקציב ועל תקנון הממשלה, ובכחול לבן לא חזרו אלינו". גורם בכחול לבן הגיב "לא קיבלנו הצעת פשרה, אך נסכים להקים ועדה שתבחן מינויי בכירים".

נראה כי גם בליכוד וגם בכחול לבן כבר השלימו עם קיום בחירות חדשות - שלושה חודשים בלבד לאחר שקמה הממשלה המאוחדת. גורם בכיר בליכוד הבהיר כי מפלגתו הגישה הצעת פשרה אחרונה למניעת בחירות וכי לא יהיה שינוי בעמדתם. שתי המפלגות מפרות את ההסכם הקואליציוני כשבליכוד לא מוכנים להעביר תקציב דו-שנתי ובכחול לבן לא מאפשרים לליכוד לבצע שינויים בוועדה למינוי בכירים. 

גורמים בליכוד אומרים כי לפי מקורביו של יו"ר כחול לבן, בני גנץ ערוך לפשרה, אך שר החוץ גבי אשכנזי ושר המשפטים אבי ניסנקורן בולמים אותו. אם יתקיימו בחירות, ייתכן שתקום מסגרת פוליטית חדשה שתתבסס על חורבות כחול לבן, גורמים מהליכוד, "דרך ארץ" של צבי האוזר ויועז הנדל ו"ימינה" של נפתלי בנט ואיילת שקד.

השר במשרד הביטחון מיכאל ביטון מכחול לבן אמר בריאיון לירון דקל בתוכנית: "את המחיר הפוליטי שילמנו בכניסה לממשלת אחדות למען המלחמה בקורונה. לא נאפשר עוד שנה איומה שמשרדי הממשלה לא יכולים לעבוד כי אין להם תקציב. אני מקווה שהדאגה של ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד לאזרחים תגבור על היצר הפוליטי של תככנות".

השר להשכלה גבוהה ומשאבי המים זאב אלקין אמר מצדו כי "יש ויכוח על איזה תקציב נכון להעביר, ויש סעיפים אחרים בהסכם שכחול לבן מפרים". אלקין אמר כי אפשר להמשיך בהטלת האשמות, אבל אין זמן להתעסק בזה. "נראה שיש גורמים כמו אשכנזי וניסנקורן שדוחפים את גנץ לבחירות, ואולי גם רוצים לרשת את מקומו", הוסיף השר מהליכוד.

איך עורכים בחירות בזמן משבר קורונה?

פרשננו מרדכי גילת פרסם בהשבוע את האפשרויות שהציעה ועדת הבחירות המרכזית לקיום בחירות, לאחר שבחנה בימים האחרונים את המצב. הוצע: הארכת זמן ההצבעה וסגירת קלפיות לפנות בוקר וקיום בחירות במשך יומיים.

הוועדה הבהירה כי יש להביא בחשבון פגיעה קשה בטוהר המידות בעקבות ההתאמות וסכנה בריאותית למי שיבוא להצביע. נוסף על כך, ציינו בוועדה כי יש צורך להגדיל משמעותית את הקלפיות וקיים קושי בגיוס אלפי אנשים לוועדות הקלפי ולבדיקת המעטפות הכפולות.

"אם לא יועבר תקציב נהיה בדרך לאסון כלכלי? חד משמעית לא"

יועצו של ראש הממשלה, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון, נשאל בריאיון אצל ירון דקל אם יהיה אסון כלכלי אם לא יעבור תקציב וענה: "חד משמעית לא". פרופסור שמחון הוסיף: "נגיד בנק ישראל אמר לפני כמה שבועות שהוא בעד תקציב חד-שנתי. מה שקרה הוא שמהרגע שהנושא הפך לפוליטי, הנגיד לא רוצה להיכנס לזה".

בליכוד תקפו היום את ניסנקורן סביב סירובו להקים ועדה למינוי בכירים בשירות המדינה, לרבות מינויים במשרד המשפטים, ולאפשר שינויים במינוי שומרי הסף. "האם אבי ניסנקורן גורר את המדינה לבחירות בגלל עסקה סודית עם מנדלבליט שסגר את התיק נגדו?", נכתב בהודעת הליכוד. שר המשפטים הגיב: "לכל מי שמנסה להפיץ שקרים מופרכים ולהמציא פרשה, לא תרתיעו אותי לרגע מההגנה על שלטון החוק. עלובי נפש, המתקפות שלכם רק מחזקות אותי".