-

ביטוח לאומי: כ-300 אלף שמוגדרים בשירות התעסוקה כמובטלים - מועסקים בפועל

בבדיקת המוסד התגלה כי לפחות שליש מהמדווחים על ידי שירות התעסוקה כמובטלים - דיווחו בחודש שעבר לביטוח הלאומי כי לא היו או אינם מובטלים בפועל • כ-100 אלף מתוכם כלל לא עומדים בקריטריונים לזכאות לדמי אבטלה
שאול אמסטרדמסקי
22 באוגוסט 2020
23:47

מבדיקה מקיפה שנעשתה בביטוח לאומי על הנתונים החודשיים ששירות התעסוקה מעביר לו, עולה כי לפחות שליש מהמובטלים ששירות התעסוקה מדווח עליהם, לא היו או שאינם מובטלים בפועל. על פי הבדיקה שתוצאותיה פורסמו הערב (שבת), כ-284 אלף אנשים שרשומים בשירות התעסוקה כמובטלים, דיווחו בחודש יולי לביטוח לאומי כי הם מועסקים בפועל.

על פי הביטוח הלאומי, יש בישראל כ-500 אלף מקבלי דמי אבטלה. בעוד שירות התעסוקה דיווח ביום חמישי האחרון על 857 אלף דורשי עבודה. עוד עלה מהבדיקה כי כ-100 אלף אנשים מתוך המספר שדיווח שירות התעסוקה מעולם לא היו זכאים לדמי אבטלה משום שהם לא עומדים בקריטריונים. לפי הערכת הביטוח הלאומי, כמחצית מהם אמנם נרשמו בימים הראשונים בשירות התעסוקה, אך בפועל לא נפלטו ממעגל העבודה.

שירות התעסוקה הודיע עצמו בשבוע האחרון כי הצליח להגדיל מספר האנשים שמדווחים לו על חזרה לתעסוקה, כך שאפילו לפי שירות התעסוקה מספרם ירד. ואולם בשירות התעסוקה עדיין מדווחים על שיעור אבטלה של 20%.