התיעוד שבו נראה גואטה מכה מפגינים, אמש
צילום: דיווחים בזמן אמת

אחרי פרסום התיעוד שבו נראה תוקף מפגין: סנ"צ ניסו גואטה נחקר במח"ש

בריאיון לכאן רשת ב הגן מפקד מרחב ציון על הקצין שתועד מכה מפגין: יש סרטון שבו רואים שקיבל אגרוף • בתו של סנ"צ גואטה: "קל להאשים, להכפיש ולרמוס את כבודו של אדם" • אחד המפגינים שהותקף בידי הקצין: "הניח ברך ומרפק על הצוואר שלי"
רועי ינובסקי
23 באוגוסט 2020
07:00
עודכן ב 13:15

המחאות נגד נתניהו: המחלקה לחקירות שוטרים פתחה היום (ראשון) בבדיקת התיעוד מההפגנה אתמול ליד מעון ראש הממשלה בירושלים, שבו נראה קצין המשטרה סגן-ניצב ניסו גואטה מכה מפגין. הקצין עצמו נחקר היום במשרד מח"ש. אחד המפגינים שגואטה תועד מכה סיפר: "הוא הניח ברך ומרפק על הצוואר שלי".

מפקד מרחב ציון במשטרה, תת ניצב עופר שומר, התייחס הבוקר להפגנה אתמול בירושלים, ולתיעוד שבו נראה סנ"צ גואטה מכה מפגין. "זה נמצא כרגע בבירור. נעצרו שניים על התקיפה של הקצין, אחד מהם הודה שתקף אותו. יש סרטון שבו רואים שהקצין קיבל אגרוף", אמר תנ"צ עופר בריאיון לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב על התקרית.

האזינו לריאיון המלא עם תנ"צ עופר שומר בכאן רשת ב

עוד אמר מפקד מרחב ציון: "אתמול בלש נפל על הרצפה במהלך ביצוע של מעצר, ואחד המפגינים בעט לו בצלעות, וכתוצאה מכך הבלש שבר את הצלע. המפגינים הפכו את משטרת ישראל למטרה, אולי הם חושבים שזה משרת אותם. האם ראיתי תלונות על אלימות משטרתית? איזו אלימות משטרתית? יש חמישה שוטרים פצועים. נזרקה אבן לעבר השוטרים.

"מתנהגים אלינו בצורה גזענית כאילו אנחנו לא תורמים למדינה, כאילו רק המפגינים תורמים. נובחים לעברנו כאילו אנחנו כלבים, מאיימים שישימו אותנו במעצר ברגע שיעלו לשלטון, שיעשו נגדנו ועדות חקירה. נמשיך לשמור על הדמוקרטיה ואנשים יוכלו להפגין".

תנ"צ שומר הסביר כי העימותים עם המפגינים החלו בשל התהלוכה של המוחים מגשר המיתרים בירושלים: "הייתה בקשה של המפגינים לפתוח בתהלוכה מגשר המיתרים לכיוון מרכז העיר. הצענו להם שני מסלולים חליפיים, אך הם התנערו מאחריות והחליטו בכל זאת לצעוד מגשר המיתרים. אלה לא החלטות שרירותיות. הכניסה לירושלים היא דרך מרכזית, חסימה שם יכולה לשבש מאוד את החיים בעיר. זה עלול ליצור חוסר סדר ציבורי ברמה קשה מאוד.

"מפגינים הגיעו לרחוב שמואל הנגיד והם ניסו להגיע למרכז העיר ולשבש את התנועה. ואז התקבצה קבוצה מנגד והתחיל עימות. כשזה לא מתואם עם המשטרה, זו הסכנה".

גם אתמול מתח תנ"צ שומר ביקורת חריפה נגד מפגינים בירושלים, ואמר: "היה פה מפגן שנאה לא חוקי כלפי המשטרה. המפגינים משתמשים בשמותינו הפרטיים, מסיתים נגדנו ומאיימים לסגור איתנו חשבונות. ממה שראיתי ברשתות החברתיות, הם קראו קריאות לעבר השוטרים, הפרו את החוק בצורה בוטה, קיללו שוטרים, גידפו אותנו לאורך כל הדרך, ובסופו של דבר הלכו בצירים בתוך רחביה ובמרכז העיר, תוך כדי שהם מנסים לחסום את התנועה - רמסו את החוק ברגל גסה הערב. 

 "לצערי אין פה מנהיגות, יש פה ברברת אחת גדולה של אנשים שמובילים אותם, לכן באיזשהו שלב הכרזנו על ההפגנה כבלתי חוקית, ביצענו מעצרים במהלך הערב. בסופו של דבר פיזרנו את ההפגנה הזאת תוך כדי שימוש בכוח סביר".

יותר מעשרת אלפים מפגינים הגיעו אמש לאזור כיכר פריז. מהמשטרה נמסר כי 30 מפגינים נעצרו בחשד להפרת סדר ולתקפית שוטרים, וכי לפחות שלושה שוטרים נפצעו בעימותים.

האזינו לריאיון עם משה יעלון בכאן רשת ב

ח"כ משה יעלון תקף את התנהלות המשטרה בהפגנות נגד ראש הממשלה, ובריאיון לכאן רשת ב אמר: "זאת רוח רעה שמוקרנת מלמעלה. יש שר לביטחון הפנים שהוא שר לביטחון נתניהו. זה מוקרן לצערי גם מהפיקוד הבכיר במשטרה בחלקו. הדבר החמור הוא, כמו שאמרתי שאיבדתי אמון בתנ"צ שומר, שמסתובבים הרבה אנשים שאומרים שאין להם אמון במשטרה".

בתו של הקצין המכה: "המומה ופגועה מהתגובות"

שקד גואטה, בתו של סנ"צ ניסו גואטה שתועד אתמול מכה מפגין, פרסמה פוסט בפייסבוק שבו היא יוצאת להגנת אביה: "אבא שלי תמיד שמר על צלם אנוש בתוך כל הטירוף. אני קוראת את התגובות שכותבים על אבא שלי לאור הסרטון הנוח הזה שפרסמו היום ואני פשוט המומה, מזועזעת ופגועה. כמה זה קל לקחת חלק קטן מאירוע גדול, להדביק עליו איזה כותרת מפוצצת של שוטר אלים שתוקף מפגינים. אתם הייתם שם כדי לראות את המפגינים שנייה לפני שהמצלמה נדלקה יורקים על השוטרים? הייתם שם כשהמפגין המצולם תקף את אבא שלי, ניסה להוריד לו את המסיכה באלימות? אתם הייתם שם כשהמפגין הזה נתן לאבא שלי בוקס לפרצוף? וכשקרעו ממנו באלימות את המדים שהוא כל כך גאה ללבוש?

"כמה זה קל להאשים, להכפיש, לרמוס את כבודו של אדם. אבל את כבודו של אבא שלי לא אתן לאף אחד לרמוס. כל אדם שמכיר אותו יודע שניסו גואטה הוא בן אדם משכמו ומעלה, הלב שלו ענק מלתאר אותו במילים ועשוי זהב טהור. הוא אוהב אנשים, אוהב את המדינה שלו. כל מה שהוא רוצה זה להגן עליה. ומה הוא מקבל בחזרה? את הקלילות שבשיימינג. את הפזיזות בה מפרשים סרטונים בני כמה שניות מסיטואציה גדולה פי כמה. אני רואה את הסרטון הזה ומה שאני רוצה להגיד זה שאני גאה באבא שלי. אני גאה בו על שהגן על עצמו מפני אנשים אלימים כמו אלה".