מליאת הכנסת

במפלגות החרדיות הודיעו: נתמוך בהצעת הפשרה שתדחה את התקציב ואת מינויי הבכירים

ועדת הכספים תכין את הצעת חוק דחיית התקציב לקריאה שנייה ושלישית • התוספת לתקציבי הישיבות החרדיות, בהיקף של כ-400 מיליון שקלים - תיכלל בחוק כפי שהוא מנוסח כעת לאישור הוועדה • השר יזהר שי מכחול לבן: "צריך לוודא ששני הצדים מגלים אחריות ואומרים - 'אין בחירות יש ממשלת אחדות'"
מיכאל שמש וזאב קם
23 באוגוסט 2020
08:54
עודכן ב 11:03

פשרה בין הליכוד לכחול לבן? ועדת הכספים תתכנס היום (ראשון) וצפויה לאשר את הצעת החוק לדחיית פיזור הכנסת בשל אי-קבלת חוק תקציב, של חבר הכנסת צביקה האוזר, לקראת אישורה בקריאה שנייה ושלישית במליאה מחר. על פי הצעת החוק, אישור תקציב המדינה יידחה במאה ימים, דבר שיאפשר לדחות את פיזור הכנסת. ישיבת הממשלה השבועית לא תכונס היום על רקע המשבר הקואליציוני.

מש"ס ויהדות התורה נמסר כי נצגי המפלגות יתמכו בהצעת הפשרה שמתגבשת בין הליכוד וכחול לבן, על פי החוק לדחייה של פיזור הכנסת: "חובה למנוע מערכת בחירות מיותרת ולפעול יחד למען אזרחי ישראל במאבק בקורונה ובשפעת לקראת החורף, ובמשבר הכלכלי הקשה הפוקד את ישראל".

התוספת לתקציבי הישיבות החרדיות, בהיקף כ-400 מיליון שקלים - תיכלל בחוק כפי שהוא מנוסח כעת לאישור בוועדת הכספים. בחוק ייכתב שמשרדי הממשלה יקבלו תוספת, ומסוכם כעת עם הליכוד שהתקציב לישיבות יגיע מהתוספת למשרד החינוך.

גורמים בסביבת יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, צביקה האוזר, אומרים שאחד השיקולים המרכזיים מבחינת ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון בני גנץ לקראת קבלת מתווה הפשרה הוא חוסר היציבות מבחינה ביטחונית בגבולות הדרום והצפון של ישראל, שלא באמת מאפשר הליכה לבחירות בעיתוי הנוכחי.

באופוזיציה טענו שיש עוד חלופה כדי למנוע בחירות, במידה ולא תהיה פשרה בין הליכוד וכחול לבן, והיא הצטרפות של כחול לבן לאחת מהצעות אי-האמון של האופוזיציה שיעלו מחר בכנסת, והצגה של ממשלה חלופית במסגרתן.

מנגד, גורמים בכחול לבן אמרו לכאן חדשות כי האופציה הזו כלל אינה אפשרית כיוון שנדרשת תמיכה של 61 חברי כנסת כדי שהצעת אי-האמון תעבור. כיוון שאין אפשרות לגייס את חברי הכנסת צביקה האוזר ויועז הנדל למהלך שכזה, אין גם דרך להשיג רוב של ,61 ולכן אין סיבה לבדוק לעומק את האפשרות הזו. בכחול לבן הכחישו נחרצות כי נעשתה בדיקה שכזו.

השר יזהר שי מכחול לבן התייחס להצעת החוק של חבר הכנסת האוזר ולאיום הבחירות, ואמר: "הצעה שתיקח אותנו הרחק מהטירוף הזה - מקובלת עלינו. צריך לוודא ששני הצדים מגלים אחריות ואומרים - 'אין בחירות יש ממשלת אחדות'. אם נגיע לכך, צריך לאשר את התקציב תוך שלושה חודשים". את הדברין אמר בתוכנית "קלמן וליברמן" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון המלא עם יזהר שי, בכאן רשת ב

השר שי ציין גם כי "הליכוד ניסתה לקחת אותנו לבחירות ביוזמת רה"מ. אני מקווה שרה"מ שינה את דעתו במהלך סוף השבוע הזה, ואנחנו חוזרים לדיונים לאחריות לאומית דו-צדדית. הדבר הכי בסיסי - חתמתם על הסכם, כבדו אותו"

חבר הכנסת משה (בוגי) יעלון, יש עתיד-תל"ם, התראיין הבוקר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, ואמר לאירה גולן: "אנחנו יכולים להקים ממשלה בלי נתניהו דרך הצעת אי-אמון. אם ימינה תצביעה בעד יהיה לנו רוב. יש פה ראש ממשלה שהסתבך בפלילים. הוא לא ריבון, העם הוא הריבון באמצעות השליחים בכנסת".

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ משה יעלון, בכאן רשת ב

השרה לנושאים אסטרטגיים, אורית פרקש-הכהן מכחול לבן, התראיינה בתוכנית גם היא, וענתה לשאלה אם מפלגתה תצביע בעד הצעת אי-האמון בממשלה של סיעת מרצ: "אנחנו עסוקים בלראות מה קורה ביומיים הקרובים, וקוראים לליכוד ולרה"מ להתעשת. הגענו למצב לא ייאמן - תשעה מיליון אזרחים לא יודעים אם יש להם עבודה או לא, ורק רה"מ בשביל הדרמה מחכה לדקה ה-90".

האזינו לריאיון המלא עם השרה אורית פרקש-הכהן מכחול לבן, בכאן רשת ב

בהתייחס להתבטאות של הליכוד נגד השר אשכנזי כי הוא "חתרן בלתי נלאה", אמרה פרקש-הכהן: "אנחנו לא מתרגשים מאמירות כאלה ואחרות, כל ההתקפות האלה רק מחזקות אותנו. העובדה שאנחנו קשים לעיכול בממשלה דווקא מראה את ההשקעה והחוזק שלנו - אנחנו חדשות לבקרים עוצרים דברים פסולים".