הדיון בוועדת הכספים, היום

לאחר קבלת פשרת האוזר: ועדת הכספים חדשה את הדיון על דחיית התקציב

שר האוצר ישראל כץ בועדת הכספים: אני חושב שהיה טוב אם היו מאפשרים להביא תקציב לשנת 2020 • קודם לכן הודיעו החרדים לליכוד: אם לא יהיו הסכמות בערב - נצביע עם כחול לבן • ח"כ צבי האוזר: "זה או לאמץ את את הצעת הפשרה או להתרסק לתהום"
זאב קם
23 באוגוסט 2020
13:31
עודכן ב 21:58

לאחר הודעת ראש הממשלה נתניהו הערב (ראשון) כי הוא מקבל את הצעת הפשרה של ח"כ צבי האוזר לדחיית אישור תקציב המדינה ב-100 ימים, שבה ועדת הכספים לדון בחוק שאמור לעלות מחר לאישור במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. 

שר האוצר ישראל כ"ץ אמר בפתח הדיון הערב כי הוא חושב שהיה טוב אם היו מאפשרים להביא תקציב לשנת 2020. "הכנו תקציב וחוקי הסדרים והייתי שמח לראות את הכנסת נכנסת לדיונים מהירים בזה. נעשתה פשרה פוליטית ולא ניתן להביא את תקציב 2020 אז השאלה באיזו דרך נרחיב את האפשרות לתקצב כל מיני תחומים דחופים למשק על בסיס תקציב 19 שנוהג גם ב-2020".

במפלגות החרדיות העבירו מסר לליכוד לפיו, אם לא יהיו הסכמות ב-21:00 בערב בין הליכוד לכחול לבן, בכוונתנן להצביע ביחד עם כחול לבן בעד החוק של חבר הכנסת צביקה האוזר, האוזר דוחה את הדד-ליין לאישור תקציב המדינה. זאת גם אם הליכוד יצביע נגד החוק בוועדה.

מוקדם יותר היום הביע יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ח"כ צבי האוזר תקווה כי הצעתו לדחיית התקציב תתקבל בוועדת הכספים. בריאיון לאסתי פרז בן-עמי בתוכנית "בחצי היום", אמר האוזר כי הוא מאמין שעם דחיית התקציב, יימצאו בשלושת החודשים הקרובים פתרונות לבעיות בממשלה. עוד הדגיש האוזר: "רוב הציבור הישראלי מתנגד לפיזור הכנסת. אם יהיו בחירות, התוצאות יהיו אותן תוצאות".

להצעת החוק של חבר הכנסת האוזר ארבעה עקרונות מרכזיים: הראשון, תמיכה בחוק האוזר לדחייה במאה ימים של פיזור הכנסת; השני - הסכמה על תקציב וחוק הסדרים בתוך מאה ימים שייצבו את הכלכלה הישראלית; השלישי - הקמה מיידית של ועדה לבחינת מינוי בכירים עליה התחייבו הליכוד וכחול לבן בהסכם הקואליציוני; והרביעי - התמקדות במאבק בקורונה, בשפעת ובאתגרי הביטחון בצפון ובגבול עזה.

במקביל, נעשו בשעות האחרונות ניסיונות מצד הליכוד לדחות פעם נוספת את הדיון בוועדת הכספים לשעות הערב ואף להעבירו למחר. במפלגות החרדיות הבהירו לליכוד את התנגדותן הנחרצת לדחייתו ודרשו שייערך כמתוכנן, זאת מפני שאינן רצו לחכות לרגע האחרון.