חמקנים
צילום: אי-פי

קושנר: העסקה בין ישראל לאיחוד האמירויות - העלתה משמעותית את הסיכוי למכירת ה-F35

קושנר: האיחוד רוצה במטוסים כבר תקופה ארוכה, מדובר הסכם בינו לבין הצבא האמריקני
גיא בריצמן עמיחי שטיין
23 באוגוסט 2020
19:29
עודכן ב 19:40

יועצו וחתנו של הנשיא דונאלד טראמפ, ג'ארד קושנר, אומר הערב (ראשון) בריאיון ל-CNN כי העסקה בין ישראל לאיחוד האמירויות העלתה משמעותית את הסיכויים כי מטוסי ה-F35 יימכרו לאמירויות. לדברי קשונר האיחוד רוצה במטוסים כבר תקופה ארוכה ומדובר הסכם בינו לבין הצבא האמריקני. 

יועצו של טראמפ ג'ראד קושנר בוועידת בחריין 

"עדיין בודקים את זה" 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס בשבוע שעבר לאפשרות שארצו תמכור מטוסי F35 לאיחוד האמירויות, ולא שלל את המהלך. במסיבת עיתונאים בבית הלבן אמר טראמפ שבאמירויות רוצים להזמין כמה יחידות של המטוס הטוב בעולם וכי יש להם את הכסף לשלם על כך. לדבריו, "נראה מה יהיה, אנחנו בודקים את זה".

בניו יורק טיימס דווח שממשל טראמפ האיץ בשבועות האחרונים את המגעים למכירת מטוסי החמקן וכלי טיס בלתי מאויישים חמושים לאיחוד האמירויות. על פי הדיווח, בשבועות האחרונים העניקו נציגי הממשל תדרוכים מסווגים על מערכות ה-F35 לנציגי צבא איחוד האמירויות.

גורמים בממשל אמרו לניו יורק טיימס כי האצת המגעים למכירת הנשק לאיחוד האמירויות אינה קשורה להסכם הנורמליזציה עם ישראל. במאמר צוין כי גם אם יוכרז על עסקת מכירת מטוסים לאיחוד האמירויות, הרי שישומה ייארך שש עד שמונה שנים, ובידי ממשלים עתידיים תהיה אפשרות לבטל אותה.

טראמפ ציין כי איחוד האמירויות עשתה התקדמות אדירה לשלום במזרח התיכון. עוד אמר טראמפ כי הוא מצפה שסעודיה תצטרף להסכם בין ישראל לאיחוד האמירויות. הנשיא השיב בחיוב לשאלת עיתונאי אם זו הציפייה שלו.

דיפלומט המעורה במגעים בין ישראל לאיחוד האמירויות אמר ביום רביעי שעבר לכאן חדשות כי באיחוד האמירויות מצפים שישראל לא תתנגד או תנסה למנוע עסקאות נשק או כל עסקה אחרת בין איחוד האמירויות לארצות הברית, כפי שישראל לא התנגדה לעסקה למכירת מטוסי F16 בשעתו. 

עוד אמר הגורם כי בהסכם אין סעיף העוסק במכירת נשק, אבל ההבנה היא שישראל "הביעה נכונות שלא לנסות ולבלום", אם וכאשר תהיה עסקה שכזו על השולחן. לדברי הדיפלומט: באיחוד האמירויות מאמינים שהאיומים של ישראל והאמירויות זהים, ולכן שדרוג צבא של האמירויות הוא אינטרס הישראלי ושל האזור.