נתניהו טפומפאו
צילום: קובי גדעון/לע״מ

פומפאו: נמשיך לבחון העברת נשק לאמירויות כדי שיתגוננו מפני איראן ולשמר את היתרון הצבאי של ישראל

שר החוץ האמריקני נועד עם נתניהו ואמר כי ארצו מקווה שמדינות נוספות יצטרפו למהלך של איחוד האמירויות: "זה יגביר את היציבות" • פומפאו נחת הבוקר בארץ ונועד גם עם גנץ ואשכנזי • סוכנות הידיעות הסודנית מסרה כי פומפאו צפוי לדון עם ראש ממשלת סודאן על יחסים עם ישראל
עמיחי שטיין
24 באוגוסט 2020
07:31
עודכן ב 13:17

שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו אומר היום (שני) כי ארצו תמשיך ותבחן את האפשרות להעביר נשק ויכולות לאיחוד האמירויות כדי שיאפשר לה הגנה מפני איראן. בד בבד אמר פומפאו כי ארצו תשמר  את היתרון הצבאי של ישראל. בהצהרה לתקשורת בסיום פגישתו עם ראש הממשלה נתניהו אמר פומפאו כי ההסכם בין ישראל ואיחוד האמירויות הוא צעד טוב:"אנחנו מקווים שמדינות נוספות יצטרפו למהלך של איחוד האמירויות - זה יגביר את היציבות".

ראש הממשלה נתניהו הביע גם הוא תקווהכי מדינות נוספות יצטרפו לתהליך שהחל עם האמירויות והדגיש: ההסכם לא כולל מרכיב נשק. השניים נועדו בארבע עיניים בלשכת ראש הממשלה בירושלים בנרמול הקשרים עם איחוד האמירויות, בסוגיית איראן ובמעורבות הסינית בישראל. פומפאו יוועד בהמשך גם עם ראש הממשלה החליפי בני גנץ ועם שר החוץ גבי אשכנזי. 

מישראל ימריא שר החוץ לביקור באיחוד האמירויות, ובמשך יבקר גם בבחריין ובסודאן - שם ידון עם המדינות בחשיבות של העמקת היחסים בין סודאן לישראל. סוכנות הידיעות הרשמית של סודאן אשרה את הפרטים.

בד בבד, ביום שלישי יגיע שר החוץ הבריטי, דומיניק ראב, לישראל. ראב ייפגש עם נתניהו, גנץ ואשכנזי וגם יגיע לרמאללה לפגישה עם ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד אשתייה.

יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, והשליח האמריקני למזרח התיכון, אבי ברקוביץ', יגיעו בתחילת החודש הבא לאזור, בין השאר בניסיון לקדם הסכמים בין ישראל למדינות ערביות נוספות. 

בד בבד, במפלגה הדמוקרטית כועסים על כוונתו של פומפאו לשאת נאום פוליטי בזמן ביקורו הרשמי בישראל. שר החוץ האמריקני אמור לנאום בוועידת המפלגה הרפובליקנית ביום שלישי, ונמסר כי הוא ישא את הנאום מירושלים. הדמוקרטים טוענים כי אין זה תקין לשאת נאום פוליטי בעת ביקור מדיני במדינה זרה. גורמים בממשל מסרו שהנושא נבדק ואין כל מניעה משפטית לעשות כן.

שיתוף פעולה בריאותי עם האמירויות

שר הבריאות יולי אדלשטיין, ושוחח היום עם שר הבריאות של איחוד האמירויות, עבדול רחמן בן מוחמד אל עוויס. השניים סיכמו על שיתוף פעולה ראשון ומיידי בין המדינות בכל הנוגע לנושא הבריאות. השניים סיכמו למנות בכל משרד אחראי על הקשר עם המדינה השנייה, בדגש על מאבק משותף בקורונה. השניים יקימו משלחות של אנשי עסקים משתי המדינות כדי להתחיל בעסקים משותפים.