גלנט וגרוטו
צילום: גילי יערי, פלאש 90

השר גלנט ביטל את הצעת פרופ' גרוטו: אין שינוי במתכונת החזרה ללימודים

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות הציע לבחון חזרה ללימודים במתכונת מלאה בביה"ס היסודיים בשל נתוני הדבקה נמוכים • שר החינוך: "בעת הזו – דבר לא משתנה. כל מי שאומר אחרת, מדבר על דעת עצמו" • אחוז הזכאות לבגרות כמעט ולא השתנה; גלנט: יש נתק בין משרד החינוך למה שקורה בשטח
לירן כוג'הינוף ואוריה אלקיים
24 באוגוסט 2020
11:16
עודכן ב 18:00

שר החינוך יואב גלנט שלל היום (שני) את הצעת המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור איתמר גרוטו, לשנות את מתווה החזרה ללימודים. בתדרוך לכתבים אמר גלנט: "אין שינוי במתכונת, כל מי שאומר אחרת - מדבר על דעת עצמו". פרופסור גרוטו הציע בדיון בכנסת כי צוות מומחים יבחן אם לאפשר לכל תלמידי בתי הספר היסודיים לחזור במתכונת מלאה ללימודים, זאת בעקבות ממצאים שלפיהם שיעור התחלואה עד גיל 12 נמוך מאוד. 

"נפתח את שנת הלימודים במתווה הנוכחי ואז עד החגים נראה מה עושים", אמר גרוטו בדיון בוועדת החינוך. הוא ציין בסיום הדיון שיעלה את הנושא של כיתות ג' עד ו' בקבינט המומחים שמייעץ למשרד הבריאות ולפרופסור גמזו. שר החינוך אמר בתגובה כי בתקופת החגים המשרד יפיק לקחים וייבחן מחדש את המתווה, אך נכון לעת הזו הוא לא ישתנה. 

בד בבד, בתדרוך הוצג אחוז הזכאים לבגרות בקרב מסיימי י"ב, שעומד כמעט ללא שינוי - 69.7% לעומת 69.9% בשנת 2019. גלנט ציין כי הנתונים מדאיגים והודיע כי יחול שינוי בשיטת הניהול: "יש נתק בין מה שקורה במשרד החינוך במטה לבין מה שקורה בשטח, חלק ניכר שם מקבל הוראות סותרות". 

מוקדם יותר הודיע שר החינוך כי שנת הלימודים תפתח כסדרה ביום שלישי הבא, 1 בספטמבר, על פי תוכנית "לומדים בביטחון". גלנט קיבל את ההחלטה בעצה אחת עם שר הבריאות יולי אדלשטיין ועם הממונה על המאבק בקורונה, הפרופסור רוני גמזו. עוד תיבחן האפשרות לדחות את פתיחת התיכונים בערים אדומות עד לאחר החגים. ההחלטה תתקבל בסוף החודש, ערב פתיחת שנת הלימודים.

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן-דוד, התראיינה בתוכנית "שלי וגואטה" בכאן רשת ב, ואמרה בנוגע להמתווה החדש לפתיחת שנת הלימודים שמשרד החינוך הציג היום: "אי אפשר לטרלל את המערכת. אנחנו בהסתדרות המורים מתנגדים בכל תוקף, אם צריך אכריז סכסוך עבודה. לא יכול להיות שכל פעם ימציאו לנו מתווה. המנהלים כבר הכינו את המערכות, את מי ניתן להביא, לפצל את הכיתות. עכשיו אחרי שנתנו מתווה אומרים חכו עוד".

האזינו לריאיון המלא עם מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן-דוד, בכאן רשת ב

הסתדרות המורים הנחתה את מוריה ומנהליה שלא לקיים לימודים מחוץ לבתי הספר מאחר שאין ביטוח ואחריות למורים. כך פורסם הבוקר בתוכנית סדר יום בכאן רשת ב. בהודעה שנשלחה לבתי הספר בכמה אזורים בארץ נכתב: "קיום לימודים מחוץ לשערי בית הספר אינם מאושרים. אם משרד החינוך או הרשות המקומית מבקשים לקיים לימודים במתנ"ס על המעסיק לספק לכם אישור המשחרר אתכם המנהלים ועובדי ההוראה מאחריות לביטחון ולבטיחות התלמידים - ללא אישור כזה אין לקיים שום שיעור במתנ"ס". 

עימות בין משרד החינוך ויו"ר ועדת החינוך

בתוך כך, במשרד החינוך תקפו הבוקר את יו"ר ועדת החינוך, רם שפע, על רקע החלטתו שלא להביא להצבעה את מתווה הפחתת תשלומי ההורים. זאת, חרף התוכנית של המשרד להוזלת תשלומי ההורים במאות עד אלפי שקלים למשפחה.

לקראת הדיון שתקיים בצוהריים הוועדה על תשלומי ההורים מתחו במשרד ביקורת על מהלכיו של שפע לדחיית אישור טבלת תשלומי ההורים לשנה הקרובה. בהודעה שפרסם המשרד כתב כי שפע פוגע באוכלוסיות חלשות, מייקר את מחירי ספרי הלימוד ומעמיק את הפערים התרבותיים. 

יו״ר ועדת החינוך רם שפע אמר כי שר החינוך עושה שימוש פוליטי במשרד ממשלתי על גבם של תלמידי והורי ישראל: "התביישתי לראות שמשרד החינוך הוציא הודעה רשמית לעיתונות, רוויה בפייק ניוז והאשמות אישיות ושקריות נגדי ונגד חברי הוועדה, שאין בה התייחסות מקצועית ורצינית, אלא רק פוליטיקה צינית. וכל זאת, בזמן שמתקיים דיון בועדה שממנו בחר השר, שוב, להעדר.

"במקום להודות ביושר שהם מסרבים להפחית את תשלומי ההורים לבתי הספר בנסיבות הקורונה, השר ואנשיו משקרים בריש גלי ומתעקשים להשתמש בהורים כתעודת ביטוח של התקציב המשרדי שלהם. בכל פעם שהשר נדרש לקחת אחריות על המשרד שלו - הוא זורק אותה לאחרים. הגיע הזמן לקחת אחריות ולתת פתרונות למאות אלפי הורים ותלמידים שנושאים אליך עיניים".

נפתר משבר הסכם הפנסיה וימי המחלה עם מזכירות המורים  

הממונה על השכר במשרד האוצר ומזכ"לית הסתדרות המורים חתמו הבוקר על ההסכמים בנושא ימי המחלה ותיקון הסכם הפנסיה התקציבית. על פי ההסכם, גמלת הפנסיה התקציבית של עובדי ההוראה שעברו להעסקה באחת הרפורמות במערכת החינוך, תחושב כנגזרת של השכר האחרון או לפי חישוב מיטיב אחר. ההסדר יחול על כ-55 אלף עובדי הוראה וגמלאים. במסגרת הסכם ימי המחלה תיושם נוסחת חישוב חדשה המיטיבה עם עובדי ההוראה הנמצאים בחופשת מחלה, כך שכל יום היעדרות בגין מחלה יחושב כיום אחד בלבד. 

מדובר בפתרון שתיים מהסוגיות שהפריעו לפתיחת שנת הלימודים. עם זאת, מדובר בסוגיות שהיה צפוי שייפתרו. הסוגייה המשמעותית שנותרה על הפרק היא הטיפול במורים המשתייכים לקבוצות סיכון שטרם סוכמה.