פומפאו עולה על הטיסה

בכירים אמריקנים: מקווים להתפתחות ביחסי ישראל-סודאן

הטיסה הרשמית הראשונה מת"א לחרטום: שר החוץ האמריקני פומפאו המריא מישראל • בריאן הוק, השליח האמריקני לענייני איראן, ומורגן אורטגוס, דוברת מחלקת המדינה, אמרו כי הממשל לא התנה את הסרת סודאן מרשימת המדינות תומכות הטרור בנורמליזציה עם ישראל
עמיחי שטיין וגילי כהן
25 באוגוסט 2020
02:25
עודכן ב 10:55

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו המריא היום (שלישי) מתל אביב לחרטום. זוהי הטיסה הרשמית הראשונה מישראל לסודאן.

בכירים אמריקנים: מקווים להתקרבות סודאן לישראל

בכירים אמריקנים אמרו לכאן חדשות כי הם מקווים להתפתחות ביחסי ישראל וסודאן, כך פורסם אמש בחדשות הערב בכאן 11. בריאן הוק, השליח האמריקני לענייני איראן, ומורגן אורטגוס, דוברת מחלקת המדינה, אמרו במענה לשאלת כאן חדשות בתדרוך לעיתונאים כי "אין מצד הממשל דרישה שסודאן תחדש את הנורמליזציה עם ישראל כדי שהממשל יסיר אותם מרשימת המדינות התומכות בטרור".

הוק ואורטגוס אמרו כי בממשל רוצים לראות נורמליזציה בין שתי המדינות. הוק הוסיף ואמר כי בממשל נפגשים עם נציגים ממדינות אחרות בניסיון לשכנע אותם ללכת בדרך של איחוד האמירויות, ולחתום על עוד הסכמי שלום: "כל הסכם כזה הוא תבוסה לאיום האיראני. זה סיוט לאיראן".

בנושא ההשקעות הזרות של סין בישראל אמרה אורטגוס כי בממשל מבקשים מישראל לחזק את המנגנון לבחינת ההשקעות הזרות: "ישראל היא מדינה ריבונית, וזה לא לבוא ולבקש מישראל לבחור בין סין לבין ארצות הברית – אבל צריך לזכור שכל מידע בידי חברה סינית מגיע לממשל עצמו.

בריאן הוק היה חריף יותר וטען: "סין פוגעת בביטחון ישראל. היא סירבה להציע בעד האמברגו, היא רוצה לסייע לאיראן כלכלית ולכן ארצות הברית היא בעלת ברית הרבה יותר טובה מסין – וסין לא הראתה שניתן לבטוח בה לאור מדיניות איראן. כשהם נוהגים ככה בנושא האיראני – תשאלו את עצמכם".