.
צילום: חאמד אלמקט, פלאש 90

גנץ מבקש להחמיר את מדיניות השבת גופות מחבלים

מסמך מלשכתו של גנץ מצביע על כוונת השר לשנות מדיניות כדי לקדם את השבת השבויים והנעדרים מעזה • בשבוע הבא יתכנס הקבינט כדי לדון בהצעה • נציג המדינה התחייב לעדכן את שופטי בג"ץ בהחלטת הקבינט עד לסוף השבוע הבא • בג"ץ דן בעתירה הדורשת להשיב גופת מחבל שפצע לוחמת מג"ב לפני כחודשיים
אמוץ שפירא
25 באוגוסט 2020
07:34
עודכן ב 07:45

השר בני גנץ מבקש לשנות את מדיניות הממשלה ולקבוע שישראל לא תחזיר גופות מחבלים עד שתיפתר סוגיית השבויים והנעדרים בעזה, כך עולה ממסמך שנכתב בלשכת שר הביטחון, כך פורסם הבוקר (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. עוד עולה מהמסמך כי שיקול נוסף בעמדתו של גנץ הוא הפסקת התיאום הביטחוני והאזרחי מול הרשות הפלסטינית. בעקבות כך, הקבינט המדיני ביטחוני יתכנס ביום שני בשבוע הבא לבחון את בקשתו. נציג המדינה התחייב לעדכן את שופטי בג"ץ בהחלטת הקבינט עד לסוף השבוע הבא.

שר הביטחון גנץ. צילום: תומר נויברג, פלאש 90

את המדיניות הנוכחית להשבת גופות מחבלים ניסח הקבינט בתחילת שנת 2017, ולפיה גופות מחבלים יוחזרו למשפחותיהם בתנאים מגבילים, אלא אם מדובר במחבלי חמאס או במחבל שביצע אירוע טרור חריג במיוחד. בשני מקרים אלו, נקבע כי יקברו המחבלים ארעית בישראל, זאת בשל האפשרות כי הדבר יסייע בהשגת הסכם לחילופי גופות ושבויים. 

בג"ץ דן בעתירה שהגיש אביו של המחבל אחמד עריקאת מאבו דיס, שנהרג לפני כחודשיים במהלך ביצוע פיגוע הדריסה שבו נפצעה שוטרת מג"ב. גורמי מקצוע קבעו כי על ישראל להחזיר את הגופה, אך שר הביטחון ביקש שלא להחזירה לפני הדיון. ראש ההרכב השופט ניל הנדל ציין שיש קושי בהחזקת הגופה על פי המדיניות הנוכחית.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התייחס לסוגיה ואמר כי קיים קושי ברור בהמשך עיכוב השבת הגופה כל עוד לא שינה הקבינט את החלטתו. עם זאת, הדגיש מנדלבליט כי בשל בקשת גנץ, ראוי לדעתו להמתין כמה ימים - לשם הניסיון לשנות את החלטת הקבינט.