מחלקה בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים
צילום ארכיון: הדס פרוש, פלאש 90

האיגוד לרפואה פנימית: העומס במחלקות מזכיר את תקופת החורף ולא את הקיץ

מנהל המחלקה הפנימית לקורונה בהדסה עין כרם: "התגבורת לא מגיעה" • מנהל בית החולים בנהריה: "אנחנו ב-163% תפוסה, תוך יומיים פותחים מחלקה שלישית"
דקלה אהרן שפרן
25 באוגוסט 2020
08:19
עודכן ב 11:45

באיגוד לרפואה פנימית התריעו הבוקר (שלישי) כי בכל המחלקות הפנימיות בארץ, שאינן מיועדות לקורונה, יש בימים אלה עומס חריג - שמזכיר את תקופת החורף ולא את תקופת הקיץ. לדברי האיגוד, על אף שבדרך כלל בחודש אוגוסט שיעור התפוסה בבתי החולים יורד, השנה אנשי הצוות הרפואי נדרשים לעבודה מאומצת במיוחד.

לפי נתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת, משרד הבריאות הודיע בחודש אפריל על תוספת תקנים לרופאים במחלקות קורונה, אך מתוך 300 תקנים אוישו רק 156. באיגוד לרפואה פנימית אמרו כי למרות הבטחת שר הבריאות יולי אדלשטיין לתוספת תקנים, ברוב המחלקות היא עדיין לא מיושמת.

מנהל המחלקה הפנימית לקורונה בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, פרופסור אלון הרשקו, העיד כי במקום לטפל ב-38 חולים במחלקה, מטופלים בה בפועל כעת כ-50 עד 60 חולים. עוד אמר הרשקו כי יש תוכניות מצוינות לשיפור המצב במחלקות, ובפרט מסקנות ועדת טור-כספא לטיפול במשבר המחלקות הפנימיות, אולם משרדי הממשלה עובדים לאט ואין שינוי בשטח. זאת על אף שמשבר הקורונה נמשך כבר חצי שנה. "אנחנו לא בקריסה", הבהיר הרשקו, "אנחנו נלחמים ואנחנו יודעים מה צריך לעשות. אבל אנחנו צריכים תגבורת והיא לא מגיעה".

מנהל בית החולים בנהריה: "אנחנו ב-163% תפוסה, סוגרים את מחלקת השיקום"

מנהל בית החולים בנהריה, פרופסור מסעד ברהום, אמר בתוכנית "סדר יום" כי תוך יומיים תיפתח מחלקת קורונה שלישית בבית החולים. "בצפון יש תפוסה מאוד גבוהה ושיעור תחלואה גבוה בקורונה, כרגע אנחנו עומדים על 163% תפוסה. 40 חולים דחסנו לתוך מחלקות קטנות", הוא אמר. "בעקבות כך אנחנו חייבים לסגור את מחלקת השיקום שלנו. מה שאומר שאין יותר שיקום בגליל".

לדבריו, "אנחנו סופגים הרבה יותר חולים מאשר בגל הראשון. אז כולם היו בבית והיו ממושמעים. אבל כעת מספר החולים שמגיעים למיון גבוה. אנשים מסתובבים ולא שומרים על ההנחיות. אנשים עייפו מהישיבה בבית והחרדות. האמון של הציבור בהנחיות של יום לסגור ויום לפתוח ירד מאוד".

האזינו לריאיון עם פרופ' מסעד ברהום:

פרופסור ברהום הוסיף כי "במגזר הערבי הבעיה הגדולה היא החתונות והלוויות. עוד לא הופנם שנדרש לוותר על החובה שבה אתה כאדם מבקר את מי שביקר אותך בחתונה או בלוויה. אנשים הבטיחו לעצמם חתונות גדולות. אין עדיין הבנה בחברה הערבית. מסבירים, אבל יש שחיקה". לדעתו, מעבר לאכיפה, "חייבים סגר בכל אזור אדום, אין מה לעשות".

מנכ"ל בית החולים הדסה המליץ לכלל בתי החולים בארץ לגייס אליהם מתנדבים שהחלימו מקורונה לסיוע בבית החולים. הוא סיפר כי המודל בהדסה פועל כך שברשות המתנדבים שלו יש מסמכים רפואיים שמעידים על החלמתם וכי הם עברו בבית החולים בדיקות מטוש ובדיקות סרולוגיה, שמעידות על רמת נוגדנים גבוהה בדמם.